Bilgisayar aniden kapanıyor ve windows başlatılırken tekrarlıyor

Arkadaşlar bilgisayar masaüstü. Daha önce oyun oynarken sadece ekran gidiyordu ayrıca bilgisayarı ilk açtığımda çok fazla ses çıkartıyordu. İçindeki tozları aldıktan sonra açtım ve bir süre sonra kapandı. Tekrar açmayı denedim fakat windows başlatılırken tekrar kapandı. Bir süre  bekledikten sonra açıldı ve yine aynı sorunu tekrarladı . Sorun ne olabilir yardım ederseniz sevinirim.
TEŞEKKÜRLER.

omercanbulut omercanbulut (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Önceleri ekranın gitme sebebi ekran kartının slotunda gevşeklik ve kartın yerinden oynamasıyla zaman zaman temassızlık meydana gelmesi olabilir (Driver problemi olma ihtimalide vardır ama bu daha zayıf ihtimal olmaktadır.). Böylesi hallerde ilk yapılması gereken kasa kapağını açarak ekran kartını üstten slota doğru bastırarak iyice oturmasını sağlamak ve bu şekliyle vidasını sıkarak yerinde sağlamlaştırmak olmalıdır.

    Diğer yeni çıkan problemin sebebi ise kasa içi temizlik sırasında işlemcinin mandallarından biri açıldıysa eğer veya işlemci soğutucu metallerinden biri yerinden oynadıysa/gevşediyse ve yine veya işlemcinin üzerindeki soğutucu macun fazla kuru olduğu için oynatmalar sırasında ufalanıp koptuysa/dağıldıysa; artık soğutucu fonksiyonlarını sağlayamıyorsa bunlardan olabilir. PC'lerin kendiliğinden kapanması veya restart atarak yeniden başlaması en çok işlemci ısınması sebepleriyle olur. Kapanma veya restart işlemcinin bir çeşit sigortasıdır. İşlemci normalden fazla ısındığı hallerde kendi kendinin çalışmasını durdurarak yanmayı önler. Aksi takdirde işlemci yanabilir.

    Kasayı yeniden açmalısın, işlemci mandallarını ve metalik soğutucunun durumunu işlemci fanının çalışıp çalışmadığını kontrol edersin; bunlarla ilgili gereken müdahaleyi yaparsın. Eğer yine problem düzelmezse bu defa işlemci soğutucu macununu -eskisini tamamen temizledikten sonra- yenilersin. Piyasada bu macunlar satılmaktadır. Takriben 10 Lira ile 50 Lira arasında fiyatları olur. Kendin bu macunu temin ederek yapamıyorsan bir PC teknik servise bunu yaptırabilirsin. Herhalde bir 30 ile 50 Lira arası falan ücret alırlar.

    Kolay gelsin.

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Termal macunu sürmeden önce soğutucuyu nası temizlememiz gerekiyor ? Yanlış sürme olasılığı var mıdır ? omercanbulut 8 yıl önce
    • Eski macun kurumuş haldedir ve tırnakla dahi kazınabilir. Veya küçük bir bıçak ağzıyla..Yanlış yer olmaz zira eskisini temizlediğin yere, işlemcinin üstte kalan kısmına süreceksin. Ama yanlış miktar sürme ihtimalin olurki buna dikkat etmelisin. Bir tırnaktan bile biraz az ve taşmayacak şekilde sürülmeli. temmuz 8 yıl önce

    macunu yeniledim fakat fan hala açalışmıyor.Nedeni ne olabilir ?

    omercanbulut omercanbulut (1)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Fanmı çalışmıyor? Fan ile macunun bir alakası yok. Her ikiside işlemciyi soğutmaya/soğuk tutmaya hizmet eder ama farklı şeylerdir (İşlemci fanı olduğunu farzediyorum). Fan çalışmıyorsa büyük ihtimalle kontaklarda bir problem vardır veya fanı döndürmeye yarayan mekanizma bozulmuştur. Kontakları kontrol eder ve eğer bir müdahale gerekirse yaparsın. Aksi halde fanı yenisiyle değiştirmek gerekecektir. temmuz 8 yıl önce