Bilgisayar boşta iken 70-80 derece Gpu sıcaklığı sorunu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayarınızda GPU ekran kartı anlamına gelir.GPU sıcaklığıda doğal olarak ekran kartının sıcaklığını gösterir.Ekran kartları normalde işlemcilere göre daha fazla ısınırlar.Ancak sizin söylediğiniz değerlere bilgisayarınızın boşta kalması halinde ulaşmamaları gerekir.Sizin durumunuzda iki ihtimal var gibi gözüküyor;

    • Bilgisayarınızın ekran kartı gücünü kullanabilen zararlı bir uygulama
    • Ekran kartınızın tozlanma veya termal macun eskimesi sebebiyle gereğinden fazla ısınması

    İlk durumu yazılımsal olarak çözebilirsiniz.Bazı mining işlemleri işlemci yerine ekran kartı gücünü kullanır.Bu sayede sizin ekran kartı gücünüzden istifade ederler ve sizin üzerinizden gelir elde etmek isterler.Bu gibi durumlarda ekran kartınız sürekli olarak tam yüklü güç sergileyecektir.Ayrıca farklı zararlı yazılımlar da ekran kartının yüksek kullanımına sebep olabilirler.Bu gibi durumların önüne geçmek için bilgisayarınızı zararlı ve virüslere karşı taramanız gerekir.

    • AdwCleaner ile bilgisayarınızdaki reklam yazılımlarını silin.
    • Malwarebytes ile bilgisayarınızdaki reklam, zararlı yazılmları silin.
    • Combofix kullanarak bilgisiyarınızdeki bazı düzenlemeleri yerine getirin ve daha performanslı çalışmasını sağlayın.

    Diğer durum yani ekran kartınızın fiziksel sorun sebebiyle ısınmasına bilgisayarınızın içini açmalı ve ekran kartı üzerindeki tozları veya notebook ise(termal macun) yenilenmelidir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)