Bilgisayar depolama alanı doluyor!

Merhabalar. Bilgisayara bir program yüklüyorum, mesela 3gb olsun. Sonra yüklediğim programı sildiğimde 3gb' lık yer geri gelmiyor sadece 1 gb'lık yer geri geliyor. Ve depolama alanının hemen dolmasını istemiyorum. Ne yapablirim.

kenanftl kenanftl (98)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Çok teşekkürler. Geçici dosyalar 3gb olarak gözüküyor eğer silersem sisteme zarar verirmi?

    kenanftl kenanftl (98)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Vermez merak etme :-) temmuz 9 yıl önce
    • Peki önerdiğiniz temizlik programı var mıdır? Her gereksiz dosyayı silebilen. kenanftl 9 yıl önce
    • Ccleaner ve Purera temizlik programlarıdır (Ccleaner aynı zamanda bir registry optimizerdir). IOBit Uninstaller ise temiz program kaldırım aracı bir programdır. Yani windowsların kendi unintall araçları gibi geride artık bırakmaz. Bunlar sana yeter. Herşeyin fazlası zarar.. temmuz 9 yıl önce
    • teşekkür ediyorum :) kenanftl 9 yıl önce
    • :-) temmuz 9 yıl önce
    • Bi sorum daha olacak. DİSKİ temizlediğim halde her program yükleyip sildiğimde depolama boşalmıyor. Ne yapabilirim? kenanftl 9 yıl önce
    • Eğer kurduğun programları bir uninstall programı kullanarak (veya Windowsun kendi kaladırma programı ile) kaldırmıyorsan, sadece normal dosyaları/klasörleri siler gibi siliyorsan silinen klasör ve dosyalar geri dönüşüm kutusuna giderler ve esasen diskten silinmezler; geçici ve geri alınır silinme olarak geri dönüşüm kutusunda tamamen silinmeyi beklerler (Geri dönüşüm kutusunda bekleyen dosyalarda silindiği zaman diskte boşalma olur). Senin vaziyetin bumu yoksa? Eğer böyle yapıyorsan bırakalım diskte boşaltım olmamasını, bu gibi haller sistem için çok zararlıdır ve fazla sürmeden sistemin bozulmasına/çökmesine yol açar. temmuz 9 yıl önce
    • Ben programları uninstall yaparak kaldırıyorum fakat diskte çok boşalma olmuyor. kenanftl 9 yıl önce

    IOBit Uninstaller nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Not: IOBit Uninstaller programı verilen linkte konu gereği sadece kaldırılamayan programları "zorla" kaldırma özelliği ile anlatılmış. Diğer önemli özelliğide kalıntı bırakmaksızın, tam ve temiz kaldırım yapmasıdır.

    Ccleaner nedir, nasıl kullanılır, nereden download edilir? (tıkla)

    PureRa download (Diskteki gereksiz dosyaları temizler - tıkla)

    Windows işletim sistemlerinde (XP, Win 7, Win 8/8.1) Disk Teizleme nasıl yapılır?

    1- Windows browser (gezgin, dosya yöneticisi, bilgisayarım, bu bilgisayar) açılır.

    2- C Bölümü üzerinde sağ tık menüsünden "Özellikler" tıklanır.

    3- Açılan "Yerel Disk (C:) Özellikleri" arabirimi "Genel" sekmesi altında "Disk Temizleme" ve "Tamam" düğmelerine tıklanarak gereksiz dosyaların temizliği başlatılır.

    Daha esaslı bir temizlıik için;

    4- Disk temizlemede "Sistem Dosyalarını Temizle" düğmesi kullanarak temizlik yolu tercih edilir (Bu işlemde diğeri gibi gereksiz dosyaları temizleyecek, kesinlikle sisteme bir zarar vermeyecektir.).

    temmuz temmuz (12505)