Bilgisayar dosya kopyalarken donuyor

Bilgisayarım dosya kopyalarken donuyor.

Format attım devam etti ram birini çıkardım biraz daha iyi idi fakat tekrar dosya kopyalarken  aynı problemi yaptı.

Bilgisayarımın teknik özellikleri şu şekilde:

Anakart  : ms 7519 p 43 neo

Harddisk  : samsung 300 gb sata II

Ekran kartı : geforce 9600 gt 1024

Ram  : 2 gb ddr 2 800 mhz

fiesta69 fiesta69 (1)
10 yıl önce sordu

  • Biraz daha bilgi verir misiniz? işletim sistemi nedir? Bilgisayarınız hangi donanımlardan oluşuyor, örneğin, disk ekran kartı marka model gibi. hakan 10 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Dosya kopyalama ve yoğun okuma sırasında sorun yaşanıyorsa ya diskinde sorun var ya da ramlerinde.

gormya gormya (1)
10 yıl önce cevaplandı

    Sorun Anakart, Ram veya Sabitdiskte olabilir. Biglisayarı formatladığınız halde sorun devam ediyorsa, bilgisayarınızda donanım kaynaklı bir sorun olma ihtimali çok yüksek.

    Kopyalama sorununun sebebi Anakart olabilir:

    Örneğin benzer bir kopyalama sırasında bilgisayarın donma problemi ile Fujitsu Notebooklarda karşılaşmıştım. Anakart üzerindeki Güney köprüsünde (South Bridge) 'de meydana gelen aşırı ısınma bu soruna yol açıyordu.

    Anakart için Bios güncellemesini deneyebilirsiniz. MSI Bios güncellemesi için http://tr.msi.com/product/mb/P43-Neo.html adresindeki Live Update yazılımını kullanabilirsiniz.

    Kopyalama sorununun sebebi Sabitdisk olabilir:

    Aynı sekilde sabitdisk yani harddiskte de sorun olabilir. Sabitdisk üzerinde bad sector yani bozuk alanlar oluşmuş ise bunlarda donma türü sorunlara yol açabilir.

    Sabit disk sorunlarını kontrol etmek için;

    1. Başlat'ı tıklayın.
    2. Programları ve dosyaları ara bölümüne CMD yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Komut isteminde chkdsk  /r  yazın ve enter tuşuna basın.
    4. Bilgisayarın yeniden başlatılmasından sonra disk taraması yapılsın mı diye soracaktır "E" tuşuna basın.
    5. Bilgisayarı yeniden başlatın.

    CHKDSK komutu bilgisayarınızın sabitdiskini hatalara karşı tarayacaktır.

    Kopyalama sorununun sebebi Bellek olabilir:

    Ram'deki problemlerde benzer sorunlara yol açabilir.

    Windows 7 'de Ram Testi nasıl yapılır öğrenmek için

    Windows 7'de bellek, ram testi nasıl yapılır? linkinden bilgi alabilirsiniz.

    hakan hakan (15394)
    10 yıl önce cevaplandı

      ilgilene arkadaşlara teşekkür ederim

      fiesta69 fiesta69 (1)