Bilgisayar IDE - AHCI değişimi yaptığımda mavi ekran veriyor

BIOS üzerinden Sata mode değiştirdiğimde IDE'den AHCI'ya geçtiğimde bilgisayar mavi ekran veriyor ve açılmıyor.  IDE - AHCI  mavi ekran sorununun çözümü nedir?

Anonim Anonim (156)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10 kullanıyorsan IDE AHCI değişimini yeniden kurulum yapmadan değiştirmenin bir yolu var.

    Öncelikle BIOS'a git ve  SATA mode'u IDE yap ve bilgisayarı normal şekilde aç.

    Daha sonra kayıt defterine git ve şu değeri bul:

    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\StartOverride

    Burada DWORD değerini 3 yerine 0 yap.

    Bilgisayarı yeniden başlat ve BIOS bölümünden SATA Controller Mode değerini AHCI yap. Bilgisayar Güvenli Modda başlayacak ve AHCI sürücülerini yükleyecektir.

    Şimdi Windows'u yeniden normal şekilde başlatabilirsin. Pek çok marka bu işlem yerine yeniden Windows yüklemeyi öneriyor.

    hakan hakan (15424)