Bilgisayar ısınma sorunu

Arkadaşlar masaüstü bilgisayarımın fanı çok ses çıkarıyordu ben de kasayı açtım. Ekran kartında aşırı ısınma var bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Pc'yi açtıktan 5-6 dk sonra yüksek ısıya geçiyor ne yapmalıyım?

Ekran kartı modelim ati radeon x1550

junkiex junkiex (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Kasayı açmışken temizleme yapsaydın fanı birde kasanı kapalı alanda ise bu şekilde çabuk ısınır etrafı açık olsun kasanın ekran kartı güncellemesi yapıyormusun ekran kartı nvidia ise

    efsaneemrahylz efsaneemrahylz (247)
    7 yıl önce cevaplandı

      Anlaşılan bilgisayarın oldukça eski. Bilgisayarının ısınma sorununu çözmek için yapman gerekenleri aşağıda sırasıyla yazıyorum.

      Öncelikle cihazı açtıktan sonra yazılımsal olarak sisteme gereksiz bir yük bindiğini düşünüyorum. Yani bir nevi virüs diyebiliriz. Bilgisayarın boşta bu kadar fazla ısınması normal değil.

      Ancak öncelikle bir fiziksel temizlik yapalım.

      1) Masaüstü bilgisayarının fişlerinin tamamen sök ve kapağını aç.

      2) Bir kompresör yardımıyla tozları temizle. (Çok yakın tutma cihazı)

      3) Tozlar temizlendikten sonra işlemci termal macununu değiştir.

      Şimdi gelelim yazılımsal temizliğe.

      1) Aşağıda yer alan bağlantıdan yardım alarak temiz bir Windows 10 kur.

      (Disk bölüm düzenü ve hedef Sistem Türünü sen MBR olarak seçebilirsin.)

      Windows 10 ISO dosyası üzerinden UEFI destekli olarak nasıl kurulur?

      2) Ardından tüm sürücülerini güncel bir şekilde indir ve kur.

      Tüm bu adımların sonucunda aşırı ısınma sorunu çözülecektir. Aksi takdirde bazı bileşenlerde donanımsal bir arıza olabileceğini söyleyebiliriz.

      brsozl brsozl (1961)