Bilgisayar kapanıyor, mavi ekran, bios'a gidiyor.

Merhabalar, bilgisayarı yeni topladım sayılabilir. Özellikleri en altta belirteceğim. Şuanda bilgisayarımda oyun oynuyorum (MTA) düşük sistemli bir oyun ve bilgisayar oyunu açmadan direk çöküyor (kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı) arada bir açıyor ama her açtığında yaklaşık 30 dakika içerisinde donuyor 10-15 dakika içerisinde düzeliyor ama bilgisayar kapanıyor, DHCP ekranına gidiyor ve biosa atıyor. (Sata girişini görmüyor.) Bilgisayarı kapatıp, poweri kapatıyorum ve 10 saniye bekliyorum anca öyle düzeliyor. Önceden giriyordu ama bugün itibari ile oyunu açmıyor veya 10 dakikada direk çöküyor.

Yardım edebileceklere şimdiden çok teşekkürlerimi iletirim, hayırlı akşamlar.

SİSTEM ;

Anakart : Asus Z170-P D3

İşletim Sistemi Adı    Microsoft Windows 10 Pro

İşlemci : Intel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 3300 Mhz, 2 Çekirdek, 2 Mantıksal İşlemci

Bellek (RAM)    16,0 GB

Ekran Kartı : Sapphire Radeon RX 580 Series

başka bir şey unuttuğumu düşünmüyorum. Unuttuysam lütfen yazınız. (Power kaç watt falan bilmiyorum bilgisayardan bakılır mı ?)

seccc seccc (6)
3 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    PSU'nun marka model kaç watt olduğunu ancak bilgisayarın içini açıp bir şekilde görebilirsin, onun dışında bilgisayarda görmenin yolu yok. Ekran kartını çıkarıp onboard GPU ile görüntü alıp oyun oynamayı denermisin ? Düşük sistemli oyun demişsin, HD graphics'in açacağını düşünüyorum, kassa bile önemli değil bu hatayı onboard gpu ile birlikte alıyormusun ona bakmak lazım.

    • Memtest86 ve Memtest86+ ile bellekleri test et.
    • OCCT ile her parçaya test uygula.
    • HD Tune ve diğer HDD sağlık testi programlarıyla HDD Sağlığını ve bad sector varmı diye kontrol et.
    • Güç kaynağı marka ve modelini söyle.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Testi yaptım ilk 8 gb sorunsuz gidiyor fakat ondan sonra donup donup geliyor galiba ram mı sorunlu ? Çıkarıp deneyeyim mi sizce ? seccc 3 yıl önce
    • Yeniden denedim sorun çıkmadı. :D Ama 2 3 kere yapınca ölüyor. :D seccc 3 yıl önce
    • https://hizliresim.com/pe0LH9 hdtune sonuç. seccc 3 yıl önce
    • health kısmının da fotosunu at hydra 3 yıl önce
    • RAM sorunlu diyemeyiz şu sırada hydra 3 yıl önce
    • bu kadar kısa süremez memtest hydra 3 yıl önce
    • Error kısmının da fotosunu at @seccc hydra 3 yıl önce
    • Ram en başta pek bilmiyodum sonradan en az 5 dk yaptım sonra pc çökcekti nerdeyse hiçbir şey tıklanmıyodu falan kapattım. seccc 3 yıl önce
    • Ama nazar değmesin bugün sadece 1 kez oldu ondan sonra bilgisayarı 1 saat boş beklettim ve yaklaşık 6-7 saattir oynuyorum ve sorun yok. Umarım düzelmiştir veya oynadığım sunucuyla alakalı değildir.. seccc 3 yıl önce
    • https://hizliresim.com/r3Mmrd seccc 3 yıl önce
    • https://hizliresim.com/EKhUOv seccc 3 yıl önce
    • https://hizliresim.com/sytaiF seccc 3 yıl önce
    • Ayrı ayrı yazdım kusura bakmayın alta almayı bulamadım shift enter yaptım olmadı. seccc 3 yıl önce
    • Memtest ile bellek testi yapın bir de @seccc hydra 3 yıl önce
    • Yaptım yaklaşık 5 dakika sonra bilgisayar çökecek diye kapattım. seccc 3 yıl önce
    • Öyle olmaz düzgünce yapmak zorundasın o testi @seccc hydra 3 yıl önce
    • Sanırım ramlerle alakalı değil. Çünkü ramleri tek tek denedim ve sorun aynı. Galiba bu ısındırmayla alakalı bir şey. Çünkü bilgisayarı ısındırınca yani 1-2 saat bekletince bu sorunu çok çok geç yapıyor. Sabah 12 den beri yapmıyor vede. Saat 20.15... Powere baktım. Modelini göremedim fakat kırmızı yazılıydı, 600W. seccc 3 yıl önce
    • @hydra bakar mısın müsaitsen seccc 3 yıl önce
    • Memtest86 testini yapmadan bir şey söyleyemem hydra 3 yıl önce

    Bu sorunu biliyorum ben bende de oluyordu. Eğer antivirüs programı kullanıyorsan devre dışı bırak veya kaldır bu sorun 2. part antivirüs programı kullandığın zaman oluyor yani ek bir antivirüs programı bilgisayarına indirdiğin zaman.

    1-Çözüm:

    MTA bende de çöküyordu ve ben de antivirüs programımı devre dışı bırakıpta giriyordum oyuna ama bayaa oldu oyunu bırakalı.

    2-Çözüm:

    Tam olarak mavi ekranda ne yazıyor bi fotoğraf atar mısın?

    Ayrıca kaç tane ram var bilgisayarında 2 adet ise birini çıkart ve bilgisayrını aç gezin yani mavi ekran ne yaparken veriyorsa o yaptığın adımları tekrarla eğer mavi ekran yine verirse taktığı Ram'ı çıkar ve diğer Ram ile test et.

    darkcrak darkcrak (5158)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Bu kadar emin olman neye göre ? hemen PSU ile alakalı değil diyorsun ? Bu olayın antivirüs programıyla alakası yok. hydra 3 yıl önce
    • Bende bu şekilde çözülmüştü @hydra o zaman ben mi yalan diyorum 🤔 anlamadım darkcrak 3 yıl önce
    • Bende işe yarar diğerinde yaramaz fikir fikirdir her zaman herkesin kendine has bir fikri vardır buna engel olamazsın @hydra bu sorunu bende yaşamıştım bu şekilde çözmüştüm darkcrak 3 yıl önce
    • Ben ne dedim ben yaşamadığım çözümü yazmam kafama göre araştırır öyle yazarım eğer yaşayıpta çözersem çözümü yapıştırırım işe yarar yaramaz o bilgisayara bağlı bende yaradı belki onda da yarar illa tüm yazdıklarım olacak diye bir şey söylemiyoruz fikir fikirdir burada yardım etmeye çalışıyoruz @hydra darkcrak 3 yıl önce
    • İlla kabullenemiyorsan fikirlerime yorum yapma @hydra darkcrak 3 yıl önce
    • Bilgisayar kapanıyor diyor bilader antivirüsün kapanmayla ne alakası var ? hydra 3 yıl önce
    • Şimdi Windows 10 1903 sürümünde uyumluluk sorunları vardı ve o güncellemeden bu güncellemelere kadar o sorun devam etti yani antivirüs programı açık olduğu zaman MTA'ya girerken çöküyor bilgisayar yani mavi ekran veriyor bende veriyordu bende antivirüs programını devre dışı bırakıpta oyuna giriyordum @hydra daha da açıyim mi koyunu yoksa anladın mı darkcrak 3 yıl önce
    • Boş yapma burada ki olay farklı, herşeyi bildiğini sanıyorsun sana cevap yazmayacağım beni etiketleme bir daha hiç bir şeye. Bildirimler kısmında adını görmek istemiyorum hydra 3 yıl önce
    • Şu minidump dosyasını göndersin bakarım neyden kaynaklı olup olmadığını. bir şeye ezbere cevap vermek alakasız hydra 3 yıl önce

    Birazcık inceledim ve mta ile alakalı değilmiş. Bilgisayarda mesela 2 veya 3 sekme aynı anda açayım diyince de aynı hatayı yapıyor. Mouse hareket ediyor fakat bilgisayar donuk hiçbir şeye tıklamıyor vb.

    Beyler şimdi mavi ekran dediğim kişisel bilgisayarın bir sorunla karşılaştı. Yanlış anlaşıldıysa üzgünüm. Bir daha verirse hata kodunu yazıp atarım. Ve oyuna girmeden (oyun dışında olmuyor.) bilgisayarı yaklaşık 1 saat boş bir biçimde dinlendirirsem donma süresi artıyor fakat yine donuyor. Ve psu ile alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü bilgisayarımı yaklaşık 1 sene önce farklı bir işlemci ile kullanıyordum fakat içine süt döküldüğü için bırakmıştım. Şuanda farklı işlemciyle kullanıyorum ve babam kullanıyordu böyle bir sıkıntı yoktu. O başka bir harddisk ile film falan izliyordu yani.

    seccc seccc (6)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Ekran kartını çıkart görüntüyü anakarttan al, hydra 3 yıl önce
    • Çözüme ekleme yaptım darkcrak 3 yıl önce
    • @seccc Mavi Ekran hatası alıyorsan Minidump dosyalarını atarmısın ? hydra 3 yıl önce
    • yorumu değiştirdim bir daha incelerseniz sevinirim. Ramı bugün deneyeceğim. seccc 3 yıl önce
    • Ben RAM'lardan birinde arıza olduğundan şüpheleniyorum @seccc darkcrak 3 yıl önce
    • ŞU minidump dsoyasını atarmısın ? Detaylı bir inceleyeyim @seccc https://uzmanim.net/soru/minidump-nedir-nasil-paylasilir/101730 hydra 3 yıl önce
    • Öyle bir klasör yok. seccc 3 yıl önce
    • mesajımı düzenledim detaylıca dediklerimi uygula hydra 3 yıl önce