Bilgisayar kasası fan sesi ile ilgili sorun.

İyi günler. Fanlarım temiz olmasına rağmen. Ön iki fandan biri ilk açılışta bazen traktör gibi çalışıp sonra düzeliyor. Üst orta fan'ımda gürültülü çalışıyor ilk açıldığında sonra o da düzeliyor. fan temizleyici maddelerden tutun, her hafta düzenli kurutma makinesini kompressör görevi gördürmek için kullanılmasından tutun, kendim işin kolayına kaçıp toz alma fırçaları olur ya adını hatırlayamadım onunla iyice fırçalarcasına da temizliyorum. Sorun ne olabilir ?

Not: Fanların vidaları da yeterince sıkı. :/

klkmlk9998 klkmlk9998 (71)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Genel temizlik ve bakım işlerini yaptığın halde fandan ses geliyorsa ve bu ses sonradan oluştuysa, fana sürten, temas eden bir şeyler de yoksa fan ömrünü doldurdu demektir.

    Fan sesi rahatsız ediyorsa yeni fan almak en doğru çözüm olur.

    hakan hakan (15424)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Fakat daha yeni ve her zamanda yapmıyor. Hareket ettirildiğinde yapıyor bazen aynı zamanda şiddet artıyor. Bazende hareket ettirmesemde düşük şiddette yapıyor 10 sn sonra düzeliyor. Kablolarım düzgün kasanın diğer kısmında ki kapağın altında gizlenmiş şekilde. Şimdi aklıma geldi. Bir keresinde sürterken kapağı açıp izleme fırsatım oldu. Sağ öndeki yalpalıyordu değen bir şey var mı diye detaylıca baktım zaten sıfır yani ilk toplandığında olan bir durumdan söz ediyorum tertemizdi fanı durdurup bırakınca düzeliyordu :S temizleme maddesi sıkınca dibine daha kötü oldu ama bir süre sonra tamamen düzeldi şuanda da sık olmamak üzere tekrarlıyor hemen düzeliyor. klkmlk9998 7 yıl önce
    • @klkmlk9998 bu tür sorunları düzeltmek için yapabileceğin çok fazla seçenek yok. Fan yeni ve arada ses yapiyorsa demek ki belirsi bir dönüş seviyesinde ses çıkartıyor. Bunu yazılımla vs düzeltmen mümkün değil. hakan 7 yıl önce
    • Hız kontrolcü yok. Sabit seviye dönüyor. Yinede yardım amaçlı ve değerli mesajlarınız için teşekkür ederim. klkmlk9998 7 yıl önce
    • @klkmlk9998 Fanlar zaten artık işlemci kontrolünde. Dönüş sayısı ve ne zaman devreye gireceğine işlemci karar veriyor. Fana sürten bir şey de yoksa, çok da rahatsız etmiyorsa öyle kalsın hakan 7 yıl önce