Bilgisayar kendiliğinden kapanıyor

arkadaşlar merhaba bir kaç gündür bu problemle karşı karşıyayım bilgisayarım ansızın kapanıyor önce şarjdan olduğunu düşündüm ama bugünde %25 iken kapandı windows 10 hp bilgisayar kullanıyorum ve bu problem sadece birşey yaparken değil bilgisayarda normal gezinirkende oyun oynarkende her türlü kapanıyor yani bilgisi olan biri yardım ederse sevinirim

nizi666 nizi666 (179)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    İşlemci fazla ısınıyorsa ondan olabilir.

    İşlemci normallerin üzerinde ısındığı zaman kendisini ve sistemi korumak için kapanır ve/veya yeniden başlayabilir (Elektrik sigortası veya sıcaklık termostatları gibi düşün).

    Aida64 programıyla (tıkla) işlemci sıcaklıklarını kontrol et.

    Aida64 arabiriminde işlemci sıcaklıları nasıl kontrol edilir:

    Program başlatılır ve arabirimde "Bilgisayar" tıklanır. Oradanda "Algılayıcı" (sırada en sonda) tıklanarak işlemci sıcaklık değrlerine ulaşılır.

    Eğer problem ısınma ile alakalı değilse PC birkaç gün önce sağlıklı çalıştığı bir sistem geri yüklemesi noktasına alınarak yeniden stabil çalışma sağlanabilir (Bunlara bakılmadan ve/veya Sistem Geri Yükleme denenmeden başka çözümler aramak, çok mantıklı olmaz):

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Bende buna katılıyorum İşlemci normallerin üzerinde ısındığı zaman kendisini ve sistemi korumak için kapanır fan aşırı tozlandıysa soğutmuyordur fanın temizlenmesi gerekir systempack 7 yıl önce
    • normal ısı değerleri kaçtır acaba söylermisiniz bende ona göre bir karşılaştırma yapacağımda nizi666 7 yıl önce
    • Desktop, laptop değişir. Herhalde laptop için soruyorsun boşta iken 50-55'leri geçmemeli, yüklü faal iken ise uygulamalara, multimedya ve oyun çalıştırmalarına vs göre değişebilir. Ama işlemcinin durması veya reset atması 75-80 derecelerden sonra olur. temmuz 7 yıl önce
    • tamam teşekkürler :) benimkide 50lerde nizi666 7 yıl önce