Bilgisayar kitlenme sorunu nasıl çözülür?

Bilgisayarımda işlem yaparken birden mouse ve klavye kitleniyor ne yapmalıyım?

hydra hydra (3800)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Burada anlatacağım çözümler sadece kitlenme sorunu için değil, diğer yaşadığınız yazılımsal/donanımsal sorunlar için de geçerlidir.

    Eğer mavi ekran aldıysanız/alıyorsanız minidump dosyasını paylaşarak çözüme daha da yakınlaşabiliriz.

    1-) Öncelikle diskinize sağlık testi uygulayın;

    2-) Sürücü güncelleştirme sonrası

    Eğer Driver update'den sonra olduysa bu sorun o driverı kaldırarak veya eski sürümüne döndürerek deneyin.

    3-) Sistem geri yükleme yapın

    Sistem geri yüklemeyi günümüz zamanından bayağı bir öncesine alıp deneyin, tabii sistem geri yükleme noktası var ise.

    4-) BIOS'u default ayarlara alın

    BIOS ayarlarını Default'a alarak deneyin.

    5-) Driver Booster kullanımı

    Driver booster gibi Driver updater kullandıysanız aynı uygulamayı kullanarak işlemi geri alın ya da sürücüyü kaldırarak yeni güncel sürümü tekrar yükleyin. Her driver yüklemesi, kaldırması sonucu sistemi yeniden başlatın.

    6-) GPU, Çipset, Windows update

    Çipset, Ekran kartı ve Windows güncellemelerini kesinlikle yapın. BIOS güncellemesini yapmayı da unutmayın.

    7-) SFC /Scannow yapın

    CMD’yi yönetici olarak çalıştırıp sfc /scannow yazıp enterlayın. İşlem bitince sistemi yeniden başlatın. ( Boşluğa dikkat! )

    8-) DISM ile diski onarmaya çalışın

    CMD’yi yönetici olarak çalıştırıp sırasıyla;

    1. DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
    2. DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

    yazın ve enterlayın. İşlem bitince sistemi yeniden başlatın.

    9-) CHKDSK yapın

    CMD’yi yönetici olarak çalıştırıp chkdsk E: /r /f yazıp enterlayın. Buradaki E: sizin sürücünüzü ifade ediyor C ise C:, D ise D: yazacaksınız.

    10-) Aşağıdaki iki zip dosyalarını indirip masaüstüne içerdikleri .bat dosyalarını atıp çalıştırın.

    Virüstotal için;

    11-) Memtest86 ile belleklere test uygulayın

    Testi yapmadan önce çift modül kullanıyorsanız tekini çıkartıp normal kullanımda olup olmadığını kontrol edin. Çift modül kullanıyorsanız RAM’lerin tekini çıkartarak testleri yapın.

    12-) Format atın

    Format yapmanız gereken en son şeydir. Kurulumu güncel Windows 10 sürümü olmalı. Format sonrası gereksiz program indirmeyin sadece test için program/oyun indirin. GPU, Çipset, Windows güncellemelerini yapmayı unutmayın. Sorun yine devam ederse diğer adıma.

    13-) Uzay montaj olarak çalıştırın

    Sistemi kasadan ayırarak ayrı bir şekilde çalıştırın ve test edin. Normal power tuşuna basarak çalıştıramayacaksınız sistemi. Çalıştırmak için anakart üzerindeki POWER_SW pinlerini kısa devre yaptırmanız gerekiyor.

    14-) Sata kablo kontrolü

    Sata portlarını kontrol edin. Hem diskinize gelen kabloyu hem de anakart üzerindeki ve diskinizin üzerindeki soketleri kontrol edin. Eğer soketlerin biirnde bile sıkıntı varsa başka anakartla deneyin, yüksek ihtimal kısa devre yaptırıyordur. Başka sata soketleriyle, kablolarıyla da tekrar deneyin. Gerekirse başka disk ile.

    15-) OCCT ile bileşenlere test yapın

    OCCT kullanarak ekran kartınızı, işlemcinizi, PSU'nuzu stress testine sokun.

    • 16-) Teknik servis

    Yazılımsal olarak yapabileceğiniz şeyleri belirttim. Sisteme de ufak tefek testler uygulayıp sorunun hangi bileşenden kaynaklandığını anlayamadıysanız artık bilgisayarı teknik servise gönderme vakti gelmiştir. Parçaların hepsinin garantisi var ise bir bilgisayarcıya götürüp hangi parçada sorun var bunu detaylıca test ettirmesini isteyin. En sonunda o parçayı garantiye yollayın, aksi durumda tüm parçaları garantiye yollamak zorunda kalacaksınız.

    hydra hydra (3800)