bilgisayar kullanıcı adımı değiştirmek istiyorum.

merhaba iyi günler.

program kurabilmem için bilgisayar adımda ingilizce karakter olmaması gerekiyormuş bu yüzden bilgisayar adımı ddeğiştirmem lazım. windows 8.1 kullanıyorum. C:\kullanıcılar\(kullanıcı)  burdaki kullanıcı adını değiştirmek istiyorum. nasıl yapabilirim.

vivian vivian (15)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Aşağıdaki işlem kayıt defteri ve sistem dosyaları üzerinde işlem gerektirdiği için risk içerir. Bu sebepten bu riskleri göze alıyorsanız bu işlemi yapın.

    Windows'ta kullanıcı adı ve kişisel klasör adını değiştirmek için şu yolu izleyin:

    1. Windows'u bir yönetici hesabı ile açın. Bu hesap adını değiştirmek istediğiniz hesap olmalı.
    2.  Daha sonra bilgisayarınızda C:\kullanıcılar\(Eskikullanıcı) klasörüne gibi ve bu klasördeki eski kullanıcı adını C:\kullanıcılar\(Yenikullanıcı)  olarak değiştirin.
    3. Eğer bir şekilde klasörün adını değiştirmenize izin vermiyorsa Güvenli modda bilgisayarı açın ve klasörün adını değiştirin.
    4. Windows ve R tuşlarına basın. Açılan çalıştır penceresine regedit yazın ve enter tuşuna basarak kayıt defterini çalıştırın.
    5. Kayıt defterinde şu yolu bulun:
      HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

      Bu ifadeyi genişletin. Bu ifade altında  şu şekilde değerler göreceksiniz:

      S-1-5-21-1565558871-4568903-58334565656-1001

      Bunların altında birinde ProfileImagePath ifadesinde eski kullanıcı adınızı göreceksiniz C:\Users\EskiKullanıcı veya C:\Kullanıcılar\EskiKullanıcı gibi. Bu değeri  C:\Users\YeniKullanıcı veya C:\Kullanıcılar\YeniKullanıcı olarak değiştirin.

    6. Kayıt defterini kapatın.
    7. Windows ve R tuşlarına basın. Açılan çalıştır penceresine  netplwiz yazın ve enter tuşuna basın.
    8. Açılan kullanıcı hesapları penceresinde değiştirmek istediğiniz kullanıcı hesabını seçin ve Özelliklere tıklayın.
    9. Kullanıcı adı bölümüne yeni kullanıcı adını yazın.
    10. Tamam butonuna tıklayarak bu pencereyi kapatın.
    11. Şimdi bilgisayarı yeniden başlatın.
    12. Yeni kullanıcı adınız ile oturumu açın.
    13. Masaüstü rengi siyah olarak gelecektir.  Profil yedeği alınmadığı için eski masaüstü resmi vs görünmüyecektir. Bu bir sorun değil.

    Bu işlem sonunda kullanıcı adı ve bu kullanıcı adını olduğu klasör değişecektir.

    Fakat bunlarla uğraşmak istemiyorum derseniz @ismailsarp'ın önerdiği gibi yeni kullanıcı hesabı açmak çok daha doğru bir yol olur.

    murat murat (12492)
    7 yıl önce cevaplandı

      Sırasıyla girin:

      Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Kullanıcı Hesapları>Heabınızın adını değiştirin

      systempack systempack (3)
      7 yıl önce cevaplandı

      • ordan girince hesap adınızı değiştirin diye bir yer yok. ben internetten araştırarak değiştirdim ama sadece bilgisayar adı değişti. bana lazım olan C de ki ismimin değişmesi. vivian 7 yıl önce

      Sizin değiştirmek istediğiniz isim, bilgisayar ilk kurulurken yazılan isim.Sizin yazdığınız isme göre bilgisayarınızdaki klasör isimleri dizayn ediliyor ve yollar bu isme göre belirleniyor.Dolayısıyla C:\kullanıcılar klasörü içindeki isminiz bu ismi göz önüne alınarak oluşturuluyor.

      Sizin değiştirdiğiniz isim ise bilgisayarınızın adı.Yani diğer bilgisayarların ve ağdaki yapılanmanın sizi tanıyacağı isim.

      C:\Kullanıcılar klasörü altındaki ismi değiştirmek için bilgisayarınızda yeni bir hesap açmanız ve o hesapta istediğiniz hesab ismini vermeniz gerekecektir diye düşünüyorum.Bu dediğimi deneyebilirsiniz.

      ismailsarp ismailsarp (6010)