Bilgisayar Kullanıcı Adını Tamamen Nasıl Değiştirebilirim ?

Bilgisayarımda kullandığım hesabın adını tamamen değiştirmek istiyorum. ( yeni bir hesap açmadan değişim ve kayıt defteri gibi her yerde aynı olacak şekilde değişim )

Kullanıcı adımı nasıl değiştirebilirim ?

NOT : Eski kullanıcı adlarını kökten silme nasıl olur ?

NOT : Şuan ki kullanıcı adını değiştirme işlemi nasıl ?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayarınızın ağdaki(diğer bilgisayarların sizi tanıdığı) görünen ismi ve C:\Kullanıcılar\[Kullanıcı adınız] olmak üzere iki ismi siz bilgisayarınızı kurarken belirliyorsunuz.

    Bilgisayarım-->Özellikler-->Gelişmiş Sistem ayarları -->Bilgisayar adı yolunu izlediğinizde bilgisayar adını değiştirebiliyorsunuz.Burada değiştirilen ad sizin ağ yapılanmanızda ve diğer bilgisayarların sizi tanıdığı ismi değiştiriyor.Ancak C:\Kullanıcılar\[Kullanıcı adınız] tarafındaki isminiz değişmiyor.Bunun nedeni bilgisayarınız ilk kurulurken belirlenen isim üzerinden bu klasörlerin oluşturulması.

    Sanırım sizin değiştirmek istediğiniz isim ağ ve diğer bilgisayarların sizi tanıdığı isim değil C:\Kullanıcılar\[Kullanıcı adınız] tarafındaki isim.Bunu değiştirmek için kayıt defteri ayarlarını değiştirmeniz gerekecek.Bu da biraz risk içerebilir.Bu konuyu daha önce @murat hocamız açık şekilde göstermişti.Bilgisayarınızın adını aşağıdan değiştirebilirsiniz.

    Windows'ta kullanıcı adı ve kişisel klasör adını değiştirmek için şu yolu izleyin:

    1. Windows'u bir yönetici hesabı ile açın. Bu hesap adını değiştirmek istediğiniz hesap olmalı.
    2.  Daha sonra bilgisayarınızda C:\kullanıcılar\(Eskikullanıcı) klasörüne gibi ve bu klasördeki eski kullanıcı adını C:\kullanıcılar\(Yenikullanıcı)  olarak değiştirin.
    3. Eğer bir şekilde klasörün adını değiştirmenize izin vermiyorsa Güvenli modda bilgisayarı açın ve klasörün adını değiştirin.
    4. Windows ve R tuşlarına basın. Açılan çalıştır penceresine regedit yazın ve enter tuşuna basarak kayıt defterini çalıştırın.
    5. Kayıt defterinde şu yolu bulun:
      HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

      Bu ifadeyi genişletin. Bu ifade altında  şu şekilde değerler göreceksiniz:

      S-1-5-21-1565558871-4568903-58334565656-1001

      Bunların altında birinde ProfileImagePath ifadesinde eski kullanıcı adınızı göreceksiniz C:\Users\EskiKullanıcı veya C:\Kullanıcılar\EskiKullanıcı gibi. Bu değeri  C:\Users\YeniKullanıcı veya C:\Kullanıcılar\YeniKullanıcı olarak değiştirin.

    6. Kayıt defterini kapatın.
    7. Windows ve R tuşlarına basın. Açılan çalıştır penceresine  netplwiz yazın ve enter tuşuna basın.
    8. Açılan kullanıcı hesapları penceresinde değiştirmek istediğiniz kullanıcı hesabını seçin ve Özelliklere tıklayın.
    9. Kullanıcı adı bölümüne yeni kullanıcı adını yazın.
    10. Tamam butonuna tıklayarak bu pencereyi kapatın.
    11. Şimdi bilgisayarı yeniden başlatın.
    12. Yeni kullanıcı adınız ile oturumu açın.
    13. Masaüstü rengi siyah olarak gelecektir.  Profil yedeği alınmadığı için eski masaüstü resmi vs görünmüyecektir. Bu bir sorun değil.

    Bu işlem sonunda kullanıcı adı ve bu kullanıcı adını olduğu klasör değişecektir.

    Bilgisayarınızın kullanıcı adını silmek ve yeniden kullanıcı oluşturmanın aslında kısa yolu Denetim Masası->Kullanıcı hesaplarına girerek buradan eski kullanıcı adını silmeniz ve yenisini oluşturmanız.Eskisini silmekte sorun yaşarsanız ilk olarak istenilen isimle yeni hesabı açın.Windows'u yeni hesaptan başlatın ve yeni hesap üzerinde iken eski hesabı silin.Bu şekilde eski hesabı tamamen kaldırmış ve yeni hesapla devam etmiş olacaksınız.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

      teşekkürler. :)

      ybaskin34 ybaskin34 (1440)