Bilgisayar mı? Playstation mu?

Sizce hangisini almalıyım? Sebebiyle birlikte söylerseniz çok iyi olur.

Şimdiden herkese teşekkür ederim

hasanalpcan hasanalpcan (33)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Öncelikle şunu bilmek gerekir. Bilgisayar ve Playstation çok farklı iki dünya diyebiliriz. Oyunbilgisayarın yapabileceklerinin neredeyse %1'i. Bilgisayar dünyasında yapabileceklerinin sayısı çok fazla. Multimedya, programlama, oyun, grafik tasarım vb. gibi aklıma gelmeyen milyonlarca özelliği barındıran bir cihaz. Bilgisayar aldığında Playstation'dan çok fazla şeye sahip olacağını unutma. Karşılaştırmaya sadece oyun tarafından bakacak olursak bütçe, alışkanlıklar ve iki cihaza çıkan özel oyunlar belirleyici oluyor. Seçimindeki ilk kriter bütçe olmalı. Playstation ile oyun performansı olarak aynı grafik kalitesini yakalayacak eşdeğer bir bilgisayar konsoldan iki kat daha fazla fiyatla toplanabiliyor. Tabii burda konsolların genel olarak 30 FPS'de oyun oynattığını düşünürsek bilgisayar çok daha fazla FPS değerleriyle oynatacağı için büyük bir artısı bulunuyor. İkinci kriter ise gamepad mi? Yoksa klavye-mouse ikilisi mi? Benim tercihim spor oyunları dışında her zaman klavye-mouse olmuştur. Üçüncü kritere gelirsek konsola özel çıkan oyunları oynayacak mısın? Konsola çıkan Gran Turismo, The Last Of Us, God Of War gibi efsane oyunların PC'de oynayamayacağını bilmelisin. Bu oyunlar belkide karşılaştırmadaki en önemli kriter. Dördüncü olarak konsollarda oyun fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. PC'de Steam, Origin gibi servislerin avantajları çok büyük. Beşinci olarak ise PC'de çözünürlük ve FPS sınırı olmadan oyunları Playstation'dan çok daha yüksek akıcılık ve grafiklerle tadını çıkartmak çok daha keyifli. Tabii bu yüksek FPS ve grafik detaylarının da bir maaliyeti var. Fiyat/Performans oranında baktığımızda özetlemek gerekirse bilgisayar aldığında oyunun dışında çok daha fazla özelliğe de sahip olduğunu unutmamalısın. Ben sadece oyun oynayacağım, sistemim kaldırır mı? Gibi soruları dert etmeyeceğim diyorsan kesinlike PS4 önerebilirim.

    brsozl brsozl (1961)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Daha önce hiç playstation kullanmadım o yüzden pek bilgim yok fakat guitar hero vb. şeyler olduğu için playstation biraz ilgimi çekti. Oyun bakımından her zaman orjinal oyun kullanma taraftarıyım. Oyunlara para vereceğim için pek fark etmiyor bilgisayar veya playstation. Evde laptop da var bu yüzden kararsız kalıyorum. Bilgisayar alırsam 1500 tl gibi bir rakama alacağım (klavye, mouse ,ekran ve dış kasa hariç). Playstation alırsam ps3 (guitar hero ile 400tl) ve yanında ikinci el oyunlarla ve oyun takasıyla kullanmayı düşünüyorum. hasanalpcan 8 yıl önce
    • Bu durumlarıda göz önünde bulundurunca sizce hangisini tercih etmeliyim? hasanalpcan 8 yıl önce
    • Laptop ile günlük kullanım ve bilgisayar ihtiyaçlarını karşılarsın diye düşünüyorum. Bilgisayar bir ihtiyaç sonuçta. Playstation alsan bile bir bilgisayarının olması gerekli bu yüzden laptop cihazının olması iyi oldu. PS3 almayı düşünüyorsan bence hiç düşünme çünkü destek bitti neredeyse son oyunlarını aldı PS3 COD Black Ops 3 sondu. Bundan sonra AAA dediğimiz üst düzey oyunları PS3'te göremeyeceğiz. 1500 TL bütçe ile toplayacağın sistemden keyif alamazsın. PS4 alarak keyfine bak bence. 6-7 yılı daha var PS4'ün uzun yıllar kullanırsın. Orjinal oyun kullanmana sevindim. Her zaman orjinal ve güncel yazılım kullanmak gerekli. Senin için şuan konsol çok mantıklı bir tercih olur fakat PS3 mantıklı olmaz. brsozl 8 yıl önce
    • Yeni oyun çıkmayacağını bilmiyordum. Bu durumda ps3 ancak fiyat olarak biraz avantajlı onun dışında alındığına değmez gibi. Ps4 şu an en mantıklısı gibi duruyor. Sıra fiyat araştırması ve indirim yakalamaya çalışmakta. Yardımınız için çok teşekkür ederim :) hasanalpcan 8 yıl önce

    Bir çok bakımdan bilgisayar ön planda.Bi laptobunuz varsa HDMI ile televizyona bağlayıp ardından oyun kolu ile çok rahat oynarsınız.Ama ekran kartının hafızası biraz yüksek olursa iyi olur.3 GB-4 GB gibi.Bu yüksek boyutlar ağır ekran kartlarını aklınıza getirmesin.GTX950m nin bile 4 GB versiyonu var.Artı Her türkü oyunu yükleyip oynabileceğiniz gibi oyun desteği kesintileride yaşamazsınız.Performans bakımındanda daha seçenekli.

    Bu arada Gtx950m ekran kartlı en iyi ve en ucuz cihaz 2500 TL.

    akif52 akif52 (34)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Gtx850m 4gb lı bir laptop var zaten. Kasa veya ps almayı düşünüyorum ben :) hasanalpcan 8 yıl önce