Bilgisayar nasıl hızlandırılır? Windows 10 nasıl hızlandırılır?

Bilgisayar nasıl hızlandırılır?

Bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim?

Bilgisayarı hızlandırma yolları nelerdir?

hydra hydra (3800)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu yöntemleri tüm Windows işletim sistemlerinde deneyebilirsiniz. Ne olur ne olmaz felsefesine dayanarak sistemi geri yükleme noktası oluşturun.

    1-) İlk önce güç planını seçelim;

    Arama kısmına "Güç Planı Seçin" yazıyoruz ve tıklıyoruz, buradan "Yüksek Performans" seçeneğine tıklıyoruz.

    Yazılı yolu ise; Ayarlar > Sistem > Güç ve Uyku > Ek Güç ayarları

    2-) Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatın;

    Arka plandaki gereksiz sistemi yoran uygulamaları kapatın. Görev yöneticisini açıp İşlemler sekmesinden "Bellek" kısmına tıklayarak bellek kullanımını yüksekten düşüğe doğru sıralar bu sayede hangi uygulamayı kapatıp kapatmayacağınıza daha emin olabilirsiniz.

    3-) Gereksiz hizmetleri kapatmak

    Görev yöneticisini açarak "Hizmetler" sekmesine tıklayın ve burada gereksiz hizmetleri sağ tıklayıp "durdur" seçeneğine tıklayın.

    Gereksiz Hizmetler;

    • IP Yardımcısı.
    • İndirilen Haritalar Yöneticisi.
    • İşlev Bulma Kaynak Yayımı
    • TCP/IP NetBIOS Yardımcısı
    • Uzak Kayıt Defteri
    • Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmeti

    Windows 10'da bu şekilde. 7'de ise aşağıdaki hizmetleri kapatın

    • Uzak kayıt defteri
    • Uygulama Yönetimi
    • Sertifika Yayma
    • SSDP Bulma
    • Çevirimdışı Dosyalar
    • Net.Tcp Bağlantı Noktası Paylaştırma Hizmeti
    • Microsoft iSCSI Başlatıcısı Hizmeti
    • Windows Media Player Ağ Paylaşımı Hizmeti
    • Yönlendirme ve Uzaktan Erişim

    Görsel efektleri kapatmalısın. Windows 7'de Bilgisayarım > Gelişmiş sistem ayarları > Gelişmiş > Performans [ Ayarlar ] > Görsel Efektler > En iyi performans için ayarla.

    4-) Diski temizlemek;

    Diski temizlemek diskinizde boş alan açar. Diskinize sağ tıklayıp "Özellikler" dedikten sonra "Diski Temizle" seçeneğine tıklayın.

    İndirilenler dışındakileri seçip "Tamam" seçeneğine tıklayın. Sistem dosyalarını temizle'ye de tıklayabilirsiniz, 130 MB belki daha fazla çöp temizler.

    5-) Anti-virüs kullanıyorsanız kaldırın

    Anti-virüs kullanıyorsanız kaldırın. Kaspersky Security Cloud size yeter. Düşük bellek kullanımı ve işlevselliği açısından öneririm.

    6-) 64 Bitse 32 bit'e geçin.

    64 Bit işletim sistemleri 4 GB üstü RAM'lere uygundur. Eğer 4 GB'ın altında RAM'iniz varsa 32 bit'e geçmek yararınıza olacaktır. En temiz yöntem olarak format atarak 32 bit'e alçatmanızı öneririm.

    7-) Başlangıçta açılan gereksiz uygulamaları kapatın.

    Görev yöneticisini açıp "başlangıç" sekmesinden gereksiz gördüğünüz programları sağ tıklayıp "devre dışı bırak" seçeneğine basın.

    8-) Gereksiz dosyaları temizlemek;

    Prefetch ve Temp dosyasının içnide bulunan gereksiz geçici dosyaları silin.

    Windows tuşu + R yazıp Çalıştırı açın. %temp% yazın.

    Buradaki tüm dosyaları silin. Silinmeyen varsa muhtemelen arkada açık olan herhangi bir uygulamanın geçici dosyasıdır. Prefetch dosyasını temizlemek için ise Çalıştır'ı tekrar açın ve bu sefer yüzdesiz bir şekilde "Prefetch" yazın ve içindekileri silin.

    9-) Donanım değiştirmek;

    SSD alarak sisteminizi rokete dönüştürebilirsiniz. 120 GB SSD'ler ortalama 165 TL, 240 GB SSD'ler ortalama 270 TL, 480 GB SSD'ler ortalama 500~ TLve böyle devam eder. Size uygun boyutlu ve ucuz SSD'yi alarak sisteminizi hızlandırabilirsiniz. Ancak piyasda çok fazla kronik sorunlu SSD'ler mevcut bunlara dikkat etmelisiniz yoksa daha 1 TB veri yazamadan SSD'nin ölüşünü izleyebilirsiniz. Hangi SSD'yi almanıza yardımcı olacak bilgiler aşağıdaki konuda;

    hydra hydra (3800)