Bilgisayar öğrenmeye nereden başlanmalı?

Bilgisayar konusunda kendimi geliştirmek istiyorum fakat nasıl ve nereden başlayacağımı bilemedim. Acaba eksiklerim nerede var ya da hangi alana yönelmeliyim? Bu konuda yardımcı olabilecek var mı?

Kaynak önerisi verirseniz ve nasıl yapmam gerektiğini belirtebilirseniz çok iyi olur.

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
6 yıl önce sordu

  • Bilgisayar konusunda derken? Biraz açıklayabilirmisiniz? Yazılım alanında mı? Donanımsal alanda mı? Yoksa temel düzeyde kullanım alanında mı? notify 6 yıl önce
  • @notify her alanda geliştirmek istiyorum kendimi. Önce hangisinden ve nasıl başlamam gerek ? Ayrıca takip edebileceğim sade anlatan bi döküman , kitap vs. var mı ybaskin34 6 yıl önce

Toplam 4 Cevap

Her şeyin başı işletim sistemi.  Önce temel bilgiler öğren. Donanım ile ilgili bilgiler, işlemci, anakart vs gibi bilgiler. Buna temel bilgisayar donanım bilgisi denir. Daha sonra işletim sistemleri konusunda bilgi sahibi ol. Windows 10, Linux gibi.

Ondan sonra dilersen ağ üzerine ya da yazılım üzerine kendini geliştirebilirsin. Bununla ilgili tek bir kaynak  bulamazsın. Parça parça nette bilgiler dolu. Bilgisayar dergilerini takip et, ben zamanında pek çok şey öğrendim. Sonrası zaten geliyor.

murat murat (12492)
6 yıl önce cevaplandı

  • @murat ben internetten zamanında 1-2 kaynak bulmuştum fakat güncel değil tam olarak. sizce nereleri takip etmeliyim , parça parçada olsa takip edebileceğim bi yer olsa çok iyi olur . bende çizgi tagemin bilgisayarı öğreniyorum kısayolu adlı temel kitabını almıştım varsa eksikler tamamlayayım sonra donanıma bakıp yazılıma yöneleyim fikrindeydim.. sizce nasıl yapsam daha mantıklı olur ? ybaskin34 6 yıl önce

Youtube Gibi sitelerden öğrenebilirsiniz.

ram ekran kartı indirme falan bunlari biliyorsunuzdur eminim.ki

uzmanim9993 uzmanim9993 (19)
6 yıl önce cevaplandı

Sen bilgisayar öğrenmeye zaten başlamışsın. Buradan devam et yeterlidir, özel birşeye hiç gerek yok. Yeterki istekli ve meraklı olmayı sürdür, araştırmacı ol.

Sana en iyi kaynak yine web platformu olacaktır. Ve elbette bu birikim için azimli ve sabırlı olmak gerekecektir.

Edit:

Herşeyi bir anda ve/veya belirli şablonlara uyarak öğrenemezsin. Dediğim şekilde sen zaten öğrenmeye başladın ve öğrenmeninde sonu yok. Bundan sonrası için özel bir metoda falan ihtiyacın yok. Kendini sıkma ve istekli, meraklı ve azimli olarak devam et, yeterlidir. Zaman ilerledikçe birikiminin çoğaldığını göreceksin (Derler ya, "zaman ilaçtır"..). Başkaları bununla alakalı olarak farklı görüşlere sahip olabilir, başka tavsiyelerde bulunabilir. Fakat benim görüşlerim ve sana tavsiyelerim bunlardır. Bunların değerlendirmesini sen kendin yapmalı ve izleyeceğin yolu belirlemelisin.

temmuz temmuz (12505)
6 yıl önce cevaplandı

  • @temmuz " Uzmanım.Net " takip ediyorum , buradan bilgiler alıyorum. peki sırasıyla nereden ve nasıl şekilde devam etmeliyim ? başka nereleri takip etmeliyim ? ybaskin34 6 yıl önce
  • Herşeyi bir anda ve/veya belirli şablonlara uyarak öğrenemezsin. Dediğim şekilde sen zaten öğrenmeye başladın ve öğrenmeninde sonu yok. Bundan sonrası için özel bir metoda falan bir ihtiyacın yok. Kendini sıkma ve istekli, meraklı ve azimli olarak devam et, yeterlidir. Zaman ilerledikçe birikiminin çoğaldığını göreceksin (Derler ya, "zaman ilaçtır"..). Başkaları bununla alakalı olarak farklı görüşlere sahip olabilir, başka tavsiyelerde bulunabilir. Fakat benim görüşlerim ve sana tavsiyelerim bunlardır. Bunların değerlendirmesini sen kendin yapmalı ve izleyeceğinyolu belirlemelisin. Kolay gelsin @ybaskin34 temmuz 6 yıl önce
  • @temmuz yorumunuz için çok teşekkür ederim. eğer sizin içinde uygunsa başta idareten takip edebileceğim site , kitap , set vs. varsa çok iyi olur.. biraz takip ettikten sonra dediğiniz zamanla gelir kendiliğinden. ama hani bilgiler şuan çorba gibi bi ordan bi burdan :D . ben istiyorumki düzenli bir bilgi birikimim olsun.. ayrıca iş imkânı içinde iyi olur. :) bilgisayar üzerinden ayrıca nasıl iş bulabilirim yani bilgisayar alanında iş nasıl bulabilirim ? ybaskin34 6 yıl önce

döküman konusunda yardımcı olabilecek var mı  ? ( ya da takip edilecek aşamalar nasıl olmalı )

ybaskin34 ybaskin34 (1440)