Bilgisayar oyun oynarken kendi kendine kapanıyor

Fps droplar ile başladı ve iş kapanmaya kadar geldi oyunda sadece fps drop alıyorum ama oyun bitiyor tamama tıklıyorum maç verileri ekranına geçerken kendini kapatıyor donanımsal mı yoksa sürücüler ile alakalı birşey mi anlıyamadım.

league of legends gibi basit bir oyun

Cpu-i5-4200M

Ram-8gb

E.kartı - nvidia geforce 740m

daha önce ısı problemi yaşadım 2 3 saat te bir kapanırdı ama bunda 1 oyun atıyorum kapanıyor

https://downloadcenter.intel.com/download/27441/Graphics-Intel-Graphics-Driver-for-Windows-7-8-1-15-36-?product=80939

http://www.nvidia.com.tr/drivers/results/131555#driverInfo-131555=1

bunlar da yüklediğim sürücüler

nbeyazx nbeyazx (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    AIDA64 Extreme Edition (Everest Ultimate) 5.95 (tıkla)

    Edit:

    88' Desktop için fazla gibi (Laptoplar desktoplara göre daha fazla ısıyı kaldırabiliyor). Kapanma sebebi bu olabilir. Eğer laptop isede hem soğutucu altlık kullanıyorsan hemde bu ısı değeri ise yine fazla. Temizliği ve termal macun yenileme işini iyi yapamamış olabilirsin. Temizlikte sadece fan değil birde ve özellikle kasanın yada kapağın havalandırma delikleride (ızgaralar, filtreler) iyi bir şekilde temizlenmelidir. Termal macun eskisi temizlenerek (kazınarak) taşmayacak şekilde ince bir tabaka olarak sürülmeliydi. Eğer işlemci yuvasında tam sıkışmadıysa, fan ve soğutucu metal tam yerine oturmadıysa bunlarda fazla ısıya sebep olabilir. Bunların hepsi kontrol edilmeli. Daha sonrada -problem düzelmezse- ekran kartının sürücüsü değiştirilir yada güncellenir. Yapılması gerekenler bunlardır.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • hepsini yaptım hocam https://i.hizliresim.com/p6MZln.jpg https://i.hizliresim.com/8YW4AW.jpg boştayken ve oyundayken nbeyazx 6 yıl önce
    • öncelikle yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkür ederim bilgisayarımın kasası gayet temiz laptop olduğu için işlemcisini sökmedim ve eski thermal macunun üst tabakasını peçete ile yanlarını kulak pamuğu ile çok hassas bi şekilde temizledim thermal macunu mercimek tanesi kadar sürüp kimlik kartı ile yaydım bu arada desktop değil laptop ama cidden ısı problemi olması imkansız gibi geliyor nbeyazx 6 yıl önce

    Isı değerlerini kontrol etmedinmi? öncelikle bilgisayarı 30 dakika boşta beklet ( Kapalı bir şekilde ) Ardından bilgisayarı aç boştaykenki ısı görüntüsünü at.

    Aynı şekilde oyundaykende at ısıları kontrol edelim...

    nvidiagtx nvidiagtx (690)
    6 yıl önce cevaplandı

    • https://i.hizliresim.com/p6MZln.jpg https://i.hizliresim.com/8YW4AW.jpg oyunda 25-30 dakika durdum nbeyazx 6 yıl önce
    • ısı ile ilgili bi problem olduğunu düşünmüyorum şöyle ki bi araba ve bi yol düşün arabayla düz yolda gidiyosun problem yok ama yokuşu çıkarken araba pert nbeyazx 6 yıl önce
    • oynanıyor ama takım savaşlarında birden çok skill animasyonlarını görünce bismillah çekip kapanıyor bilgisayar :D nbeyazx 6 yıl önce
    • oyundayken Cpu 90 derece olması şaşırttı beni LOL oyunundamı böyle 90 derece nvidiagtx 6 yıl önce
    • Evet 25 30 dakika lol oynadim nbeyazx 6 yıl önce
    • 90 derece ısı beni şaşırttı sanki kebap pişiriyorsun bilgisayarda :) nvidiagtx 6 yıl önce
    • sorununla ilgili uzaktan yapılabilecekler bunlar başka şeyler var ama aklıma gelmiyor.... nvidiagtx 6 yıl önce
    • termal macun çok dandikti acaba ondan mı nbeyazx 6 yıl önce
    • ama aynısını arkadaşım da sürdü ondan birşey yokmuş nbeyazx 6 yıl önce
    • termal macundan değildir nvidiagtx 6 yıl önce
    • ama anlamadım neyden olduğunu nvidiagtx 6 yıl önce

    Laptop kullanıyorsan sogutucu kullanıyormusun eminim ısı sorunudur ben de karşılaştım bir ara..

    krsn krsn (233)
    6 yıl önce cevaplandı

    • soğutucumda var termal macunuda değiştirdim içindeki fanıda sildim https://i.hizliresim.com/p6MZln.jpg https://i.hizliresim.com/8YW4AW.jpg boşteyken ve oyundayken ısı değerleri nbeyazx 6 yıl önce
    • soruya sistemini yazarmısın ekran kartı vb. bir de oyunun ismini yazarmısın. krsn 6 yıl önce
    • yazdım nbeyazx 6 yıl önce

    arkadaşlar problem çözüldü meğer sorun termal macundaymış abimin bilgisayara sürdüm soğutmak yerine ısıtıyor :D

    nbeyazx nbeyazx (1)