Bilgisayar / PC her açıldığında kendiliğinden BIOS ayalarına giriyor sorununun çözümü nedir?

Bilgisayarı her kapattıp açtığımda PC kendi kendine BIOS ekranına geçiyor. BIOS ekranından çıktıktan sonra açılıyor.

Bilgisayar / PC  her açıldığında kendiliğinden BIOS ayalarına giriyor sorununun çözümü nedir?

murat murat (12492)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayar / PC  her açıldığında otomatik olarak BIOS ayalarına giriyor sorununun çözümü nedir?

    PC'niz kendi kendine BIOS ayarlarına giriyorsa bu problem bir kaç sebepten oluşabilir. Bilindiği üzere BIOS bilgisayarın temel ayalarını barındıran anakart üzerinde bir çip içindeki özel bir yazılımdır. BIOS üzerinden disk, cpu, güvenlik gibi ayarlar yapılır.

    Çözüm 1: BIOS pilini değiştirmek. BIOS pili zayıflamış, bitmiş olabilir

    Aslında bu durumda otomatik BIOS'a giriş olmaz. Ekranda BIOS'a dair bir mesaj gelir. Siz BIOS bölümüne girip çıktığınızda sorun düzelir.

    PC her açıldığında BIOS ayarlarına giriyorsa, öncelikle bunun birinci sebebi BIOS ayarları sıfırlanıyor olabilir. BIOS ayarlarının sıfırlanması BIOS pilinin bittiği, zayıfladığı anlama gelir. BIOS pillerinin de normal piller gibi bir ömrü vardır.  Pil zayıfladığında artık pc kapandığında BIOS bilgilerini saklayamaz duruma gelir. Bu durumda çözüm olarak BIOS pilini değiştirmek gerekir. BIOS pilini değiştirmek oldukça kolay bir işlemdir. BIOS pili anakart üzerinde bulunur ve bir saat piline benzer. İstanbulda olanlar Karaköy civarında BIOS pili temin edebilirler.

    Çözüm 2: BIOS ayarları hatalı olabilir

    Çoğu zaman sadece Secure Boot seçeneğinden kaynaklanan bir sorundur. BIOS ayarlarına gidip Secure Boot seçeneğini kapatmak / disable yapmak, daha sonra aktif olan  alt seçeneği  UEFI and Legacy olarak değiştirin. Bazı bioslarda bu seçenek "Both" olarak görünür.

    Daha sonra yaptığınız ayarları F10 tuşuna basarak kaydedin. Açılan pencerede Y tuşuna basın onaylayın.

    Bu işlemlerden sonra pc her açılışta bios ayarlarına giriyor sorunu çözülecektir.

    murat murat (12492)