Bilgisayar Performans Düşmesi

Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayarımda hiç bir sorun yoktu.Ta ki 4-5 gün öncesine kadar.4 gün önce League Of Legends oyununu indirdim.Oyun güvenlik duvarı hatası verıyordu ve bende guvenlık duvarını kapattım.Oyun tekrar açılmayınca oyunu sildim.Ve sanırsam hala oyunun derdını çekiyorum.Bilgisayarımın performansında bi düşme meydana geldi.Virüs var diye tahmin ettim.Malwarebytes Anti-Malware ile taradım.Virüs bulamadı.Advanced System Care8/Ccleaner ile kayıt defteri hatalarını düzelttim.Yıne bır artma meydana gelmedi.Smart Defrag 4 ile diskleri en iyiye getirecek şekilde birleştirdim.Yıne aynı.

Mesela Minecraft'tan örnek verebilirim.Oyunu oynuyorken 200 FPS Alıyordum.League Of Legends belası başıma geldikten sonra yani şu an 30-40 Fps alıyorum.

Nedeni ne?

Neden böyle oldu?

Performansımı tekrar eskısı gıbı nasıl arttırabilirim ?

Program tavsiyeniz ya da önerilen ayarlarınız var mı?

Not : Daha 1-2 hafta öncesinde Sistem geri yükleme noktası oluşturmuştum.Fakat şu anda o nokta sistemimde gözükmüyor.

Şimdiden teşekkürler.

ahmetsamil ahmetsamil (268)
8 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Virüs olmayabilir ama bilgisayarınızın performansını düşürecek yazılımlar yüklenmiş olabilir.

    Sistem geri yükleme yapamadığınıza göre Programlar ve Özelliklerde yüklü programları tarihe göre sıralayın.

    Oyunu yüklediğiniz tarihte yüklenen başka programlar varsa bunları sırası ile kaldırın.

    Aynı zamanda az önce yaptığım bir testte sahte bir oyun kurulum dosyasını test bilgisayarımda çalıştırdım.

    Yaklaşık 10 farklı program yükledi. Bunların dışında sistem üzerinde de ciddi değişiklikler yaptı.

    Sistem klasörünün içine pek çok dosya kopyaladı. Eğer benzer bir durum söz konusu olduysa sizde de bunu elinizle manuel temizlemek neredeyse imkansız.  Format şart görünüyor.

    Çünkü yüklenen programların yanında sistem klasörlerine gizlice atılan bazı ek uygulamalar var. Bunları tespit etmek çok zor. Virüs olmadığı için antivirüsler ile de tespit mümkün değil.

    cemkara cemkara (4215)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Öncelikle çok teşekkür ederim.Herşeyi sırasıyla yazmışsınız.Fakat ben format atmak istemiyorum.Sadece bilgisayarımın performansını arttırmak istiyorum.Ve sistem geri yükleme de oyunun öncesinde geri yükleme noktası oluşturduğum nokta gözükmüyor. Yorumlarınız devamını bekliyorum.Teşekkür ederim. ahmetsamil 8 yıl önce

    IOBit'i denedin mi?

    IOBit Advanced SystemCare 8 ile tara ve hataları düzelt (Kendisi onaruyor). Bunu yaptıktan sonra yukarıdaki seçeneklerde turbo diye bi şey var ona gir sonra yüksek hıza ayarla. Eğer yine geçmezse orada "TOOLS" diye bir yer daha var yukarıda oradaki programları da deneyebilirsin işine yarayanı seç. Yine olmazsa format at istersen önemli şeyleri bir belleğe falan at sonra format at olmadı.

    kaanoktay kaanoktay (1)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Onlar bilindik şeyler.Hepsini daha öncesinden yapmıştım.Teşekkür ederim. ahmetsamil 8 yıl önce

    Ahmet, "daha önce oluşturduğum geri yükleme noktası görülmüyor" demişsin. Arabirim alt kısmında "Daha fazla" veya "Daha fazlasını göster" gibi bir düğme varmı? Eğer varsa o düğmeyi tıkla, diğer geri dönüşüm noktalarıda görülür hale gelir.

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Hayır.Öyle bir tuş görünürde yok. ahmetsamil 8 yıl önce

    Bilgisayardaki performans düşmesi oyun yükledikten sonra ortaya çıktıysa oyun bir şekilde kayıt defterini şişirmiş olabilir. Fakat siz CCleaner ile tarama yapmışsınız bir sorun bulamamış, bulduysa da düzeltmiş.

    Oyunu kendi sitesinden indirdiyseniz virüs bulaşma ihtimali yok denecek kadar azdır.  Geriye o zaman başka olasılıklar kalıyor.

    Bu zaman zarfında Windows güncelleştirmesi yapılmış olabilir mi?  Siz fark etmeden bir program kendini güncelleştirmiş olabilir mi?

    Bilgisayar açıldığında yüklenen program ve servisler devreden çıkartın. Donanım sürücülerini güncelleyin.

    Başlangıçta çalışan gereksiz programları nasıl kaldırırım?

    Ayrıca sabitdiskte sorun var mı kontrol edin, bazen dosya sistemi sorunları bilgisayar performansını azaltır.
    Windows 8'de disk taraması chkdsk nasıl yapılır?

    Windows 7'de disk taraması chkdsk nasıl yapılır?

    Yukarıdaki linkte anlatılanları deneyin.  Bunlara rağmen hâlâ performans şikayetiniz devam ediyorsa o zaman çok da yapabileceğiniz bir işlem kalmıyor. Format ve temiz kurulum ancak sizi eski performansınıza döndürür.

    hakan hakan (15409)