Bilgisayar Sistemi Hakkında Beni Bilgilendirirmisiniz ?

Bilgisayarda ram işlemci vs. bunların ne işe yaradığını bilmiyorum ve şuan sistem özelliklerimin iyimi kötümü olduğunu hangi oyunları kaldırıp kaldıramayacağını bilmiyorum

taha17 taha17 (91)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    İlk olarak kasmayan oyunları kaldırmana gerek yok sistemin rahat açıyorsa.

    Ram Nedir? Ne İşe Yarar?

    RAM (Random Access Memory - Rasgele Erişilebilir Hafıza)
    RAM, bilgisayarda çalışan program verilerinin, hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulması işine yarar. Bilgisayar sistemleri cihazlarında hafıza kelimesi çeşitli anlamlar taşıyabilir. Sabit diskte bir hafızadır, RAM da bir hafızadır. Sabit diskte veriler bilgisayar sistemini kapattığınızda da kalır. RAM hafıza ise elektrik kesildiğinde sıfırlanır ve veriler kayıt altında tutulmaz.Bu ramlerin DDR2,DDR3,DDR4 gibi bir çok çeşidi vardır.

    Bu ram bilgisayarda ne kadar büyük bellekde ve Mhz hızındaysa o kadar hızlı bilgisayar olur.

    Bilgisayarımda Ne Kadar Ram Olduğuna Nasıl Bakabilirim?

    Bilgisayarım - sağ tık - özellikler kısmından Ram miktarını görebilirsin.

    İşlemci Nedir? Ne İşe Yarar?

    Bilgisayarın birimlerinin çalışmasını ve bu birimler arasındaki veri (data) akışını kontrol eden, veri işleme (verileri değerlendirip yeni veriler üretme) görevlerini yerine getiren elektronik aygıttır. Veriler üzerindeki yaptığı işlemler, temel aritmetik işlemleri kadar basit (örneğin 1+3 gibi) ya da çok daha karmaşık (bu değeri al ve ses kartına yolla ki böylelikle hoparlörden müzik dinleyebilinsin) gibi çeşitli seviyelerde olabilir.

    İşlemcinin markası ve ghzi önemlidir mesela intel pentium işlemciler İntel Core i3 , i5 gibi işlemciyle yarışamaz bile.

    Bilgisayarımda Hangi İşlemcinin Olduğunu Ve Kaç Ghz Olduğuna Nasıl Bakabilirim?

    Bilgisayarım - sağ tık - özellikler kısmından bakabilirsin.

    Ekran Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

    Ekran kartı, diğer bir adıyla grafik kartları, bilgisayar monitöründeki her türlü yazı, grafik, resim, film gibi şekillerin oluşturulmasında işlemci ile monitör arasında görev yapan adaptörlerdir. Monitörlerde görülen her türlü çıkışlar ekran kartından gelen bilgilerdir. Daha farklı olarak, ekranda oluşacak görüntü; işlemci ile monitör arasında bir ara birim olan ekran kartı tarafından toplanıp, bilgisayarın oluşturduğu bilgiler, ekran kartı tarafından monitöre video sinyali olarak gönderilmektedir.

    Özellikle oyun oynayan biriysen ekran kartının iyi olması lazım tabiki sadece ekran kartı değil ram ve işlemcininde iyi olması lazım iyi bir oyun oynayabilmek için.Ekran kartında GB'ye pek fazla önem verilmemeli soldan ikinci rakamı bit değeri ileri düzey bir ekran kartımı bir çok şeye bakılmalı satın alırken.

    Ekran Kartımı Nasıl Öğrenebilirim?

    Başlat - Çalıştır - Dxdiag yazıp gir ve ordan Ekran seçeneğine tıkla orda markası,belleği gibi değerleri yazıyor.

    Sonuç olarak Ram,İşlemci,Ekran Kartın ne kadar iyiyse o kadar iyi oyun oynayabilir ve bilgisayarın hızlı olur.Tabiki Harddisk,ssdninde önemi var.

    Başka sorun varsa sorabilirsin :)

    ardahd ardahd (631)