Bilgisayara bulaşan fidye virüsü dosyaları çalar mı?

Bilgisayarıma fidye virüsü bulaştı. Tüm dosyalarım şifrelendi. Merak ettiğim bu virüs aynı zamanda dosyaların bir kopyasını kendisine alıyor mu? Yani bunu yapanlar dosyalarımı da kopyalıyor mu?

Anonim Anonim (156)
4 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    "Merak ettiğim bu virüs aynı zamanda dosyaların bir kopyasını kendisine alıyor mu? "

    Hayır. Fidye yazılımları dosyaların kopyasını almıyor. Sadece senin veri dosyalarıni şifreliyor ve şifreleme için kullandığı anahtarı kendi sunucularına yolluyor.

    Fidye yazılımları dosya çalmaz. Fakat bilgisayarda kullandığın parolaları çalabilirler.

    alattin alattin (16984)
    4 yıl önce cevaplandı

      Bilgilerini çala bilir bu onların insiyatifine bağlı fakat benim düşüncem bilgilerini alır ama kredi kartı vs. bilgilerini bunları da darkweb de satarlar yani sağı solu belli olmaz. Benim düşüncem

      darkcrak darkcrak (5168)
      4 yıl önce cevaplandı

        Bilgisayar korsanları hiçbir zaman iyi niyetli değildir, sizin bilginizi de çalabilir yada sadece dosyalarınızı şifreler ve sizden fidye ister.

        hydra hydra (3800)
        4 yıl önce cevaplandı

          Fidye virüsleri genelde sistematik şekilde olur kişisel bir mesele gibi değil o yüzden dosyalarını çalması çok sık yaşanan bir durum değil ama özellikle senin dosyalarını çalmak için vürüs bulaştırmışlarsa oda bir ihtimal şifrelerini bilgilerini alıp almayacağıda belli değil sadece internete bağlanmayarak önlem alabilirsin sanırım çünkü internete bağlı olmadığında onların dosyları kendi ağlarına yüklemesi mümkün olmaz

          umuttt umuttt (207)