Bilgisayara çay döküldü ne yapabilirim?

Bilgisayarın klavyesine çay döküldü hemen kapattım bilgisayarı.  Bilgisayarım Lenovo notebook. Çay çok sıcak değildi bi an elim çarptı. Panikle hemen kolumla silmeyi denedim bi yandan da bilgisayarı düğmesinden kapattım. Klavyesini ters çevirdim ama şimdi korkuyorum açmaya. Ne yapabilirim?

Anonim Anonim (156)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Benim de başıma gelmişti yaptıklarımı yazayım fakat bunu yapıp yapmamak size kalmış güvenmiyorsanız yapmayın

    İki sehpayı yan yana koyup laptopu ters olarak arasına yerleştirdim.

    altına Fön makinasını yerleştirip 20 dakika kadar çalıştırdım

    3 saat hiç açmadan bekleyip aynı işlemi yaptım çözüldü.

    muvel muvel (332)
    4 yıl önce cevaplandı

      Bilgisayarın hala yaşıyorsa ilk yapman gereken fişten çekmek ve  bataryayı çıkartmak olmalı. Klavyeyi ters çevirmek son derece mantıklı. Maksat sıvının anakarta erişmesini engellemek olmalı. Aynı zamanda sıcak bir ortamda 24-48 saat kadar tutulmalı ki içine kaçan sıvı uçup gitsin.

      Nemi alması için prinç dolu bir kabın içinde bekletmek de mantıklı olabilir. Bu durumda 48 saat kadar bekletmek yeterli olur. Bu süre içinde kesinlikle cihaz açılmamalıdır. Cihazı açmaya çalışmak kalıcı hasarlara yol açabilir.

      Benim önerim bir kaç gün sıcak bir ortamda prinç dolu bir kabın içinde bekletmen. Daha sonra açmayı dene. Umarım çay anakarta gelmemiştir.

      Bir de çay şekerliyse sorun daha da büyük olur. Eğer şekersizse kurtulma ihtimali daha yüksek. Laptopdan su uçtuğunda şeker yapışkan bir şekilde cihazın içinde kalabilir.

      murat murat (12492)