Bilgisayara format atamıyorum. Seçilen disk GPT bölümü sitilinde hatası

Hp pavilion g6 bilgisayarım var win8 den win7 ye döncektim  format atma sırasında herşeyi sildim ama format atmayı başaramadım windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü sitilinde diye hata aldım bilgisayarım şuan açılmıyor http://uzmanim.net/soru/windows-bu-diske-yuklenemez-secilen-disk-gpt-bolumu-stilinde/2211#gonderi-2212 bu linkteki yöntemleri yaptım olmadı Gparted indirdim flash diske yazdım ama ekranda tuhaf tuhaf şeyler çıktı sanki Komut sistemi gibi C:/ şeklinde bişeler çıktı öncesinde de bişeler yazıyordu bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz ne yapmam gerekiyor

salihfirat salihfirat (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Eğer Windows 8 den Windows 7 işletim sistemine geçmek istiyorsanız harddisk bölümlendirmesini GPT stilinden MBR stiline dönüştürmeniz gerekir.Bu dönüştürme esnasında tüm harddiskinizi silmeniz ve yeni bölüm oluşturmanız gerekir.Yani GPT disk halindeyken içine attığınız tüm verileriniz MBR dönüştürürken silinecektir.Harddiskiniz de C,D gibi bölümlendirme yapsanız dahi tümünü silmeniz gerekir.Bu yüzden ilk yapmanız gereken tüm bilgilerinizi yedeklemeniz gerektiğidir.

    Windows 8 den Windows 7 kurulumu yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

    1. Bilgisayarınız açılırken ESC tuşuna devamlı basarak önyükleme seçeneklerinin çıkmasını sağlayın.

    2. Boot Menü ekranından F10 tuşuna basarak BIOS Setup bölümüne giriniz.

    3. BIOS menüsünden System Configuration altındaki Secure Boot Seçeneğini Disabled durumuna getirin.

    Ardından yine System Configuration altında yer alan Legacy Support Seçeneğini Enabled durumuna getirin.

    4. Karşınıza bir uyarı ekranı çıkarsa Yes deyin ve F10 tuşuna basarak değişikleri kaydedip biostan çıkın.

    5. Biosunuzu şimdi Legacy almış oldunuz bu şekilde MBR Bölümlendirmesi yapabileceksiniz.

    6. Bilgisayarınızı tekrar yeniden başlatın ve ESC tuşuna basarak önyükleme seçeneklerinin çıkmasını sağlayın.

    7.Açılan menüden F9 tuşuna basarak Boot Device Options menüsüne girin.

    8. Bu menüde bilgisayarınızdaki hangi aygıt üzerinden önyükleme yapacağınızı seçebilirsiniz.Sizin bu menüde Windows 7 nin kurulum aygıtının olduğu DVD veya USB yi seçmeniz gerekiyor.

    9. Windows 7 kurulum ekranını açtığınzda Harddisklerin biçimlendirilmesini, bölünlendirilmesini yaptığınız hardiskin boyutunu görebildiğiniz ekrana kadar kurulumu ilerletin.

    10. Bu ekrana kadar geldiğinize göre SHIFT+F10 veya SHIFT+FN+F10 tuşlarına beraber basarak komut ekranının açılmasını sağlayın.

    11.Komut ekranına " diskpart " yazın ve entere basın.

    12.Ardından " list disk " yazın ve entere basın.

    13.Ekranda bilgisayarınıza takılı harddiskleri ve boyurtlarını görebilirsiniz.

    14.Ardından kurmak istediğiniz harddisk Disk 0 veya Disk 1 hangisinde ise(harddiskinizi boyutuna göre anlayabilirsiniz)  " Select Disk 0 " veya  " Select Disk 1 " diyerek harddiski seçin.

    NOT: Resimde select disk 0 yazdığından siz de aynısını yazmayınınız.Sizin diskiniz disk 1 veya disk 2 de olabilir.Lütfen bu durumu tekrar kontrol ediniz.

    15.Harddiskin seçili olduğunu içeren bilgi mesajı yazacaktır.Şimdi " clean " yazın ve enter tuşuna basın.

    16. Ardından MBR stiline dönüştürmemizi sağlayacak  " convert mbr " komutunu giriniz.

    17.Ardından " exit " komutunu kullanarak çıkış yapın.(Exit komutunu yazdıktan sonra tekrar " exit " komutunu yazın)

    18. Komut penceresi kapandıktan sonra harddisk bölümlendirme ekranından Yenile (Refresh) botonuna tıklayınız.

    19.Bu işlemlerden sonra biraz bekleyiniz harddiskiniz tamamen bölümlendirilmemiş duruma dönüşecektir.

    20. Bölümlendirilmemiş diski seçerek Sürücü Seçenekleri(Gelişmiş) butoununa basın ve gelişmiş seçeneklerin açılmasını sağlayınız.

    21.Ardından Yeni tuşuna basarak harddiskini bölümlendirme yapınız.Bölümlendirme sayısı size kalmış.Genelde 2 bölüm oluşturularak biri Depo olarak kullanılır.

    Ardından kurulmasını istediğiniz bölümü seçerek ileri butonuna tıklayınız.Kurulum başlayacaktır.Bundan sonraki adımları takip ederek kurulumu bitirebilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    8 yıl önce cevaplandı

      yardımın için teşekkürler hocam oldu sonunda :)

      salihfirat salihfirat (1)
      8 yıl önce cevaplandı

        Abicim saol oldu sayende allah ne muradin varsa versin 😃

        yunus4884 yunus4884 (1)
        7 yıl önce cevaplandı

          Abim eline koluna sağlık valla oldu allah razı olsun.

          gorkemfenr gorkemfenr (1)
          7 yıl önce cevaplandı

          • Allah senden razı olsun ne muradın varsa erdirsin Rabbim Efendimize cennette komşu ol kullanici393917 7 yıl önce