Bilgisayara format atmadan D sürücüsü nasıl yapılır?

Laptopumda tek bölüm halinde C sürücüsü var, ben D sürücüsü yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim?

mat7 mat7 (341)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bunu Windows'un Disk Yönetimi aracından yapabilirsin. Detaylı bir şekilde nasıl yapacağını anlatayım. Öncelikle;

    • Bilgisayarının arama bölümüne diskmgmt.msc yazıp enter tuşuna basarak Disk Yönetimi'ne gel
    • Disk Yönetimi'nde C sürücüsüne sağ tıklayıp "birimi küçült" seçeneğine tıkla. Daha sonra resimdeki gibi C'den istediğin kadar alan ayırabilirsin, önce bunu yapacaksın. Tabi bunu kendin belirlersin.

    • C sürücüsünden istediğin kadar alan ayırdıktan sonra Disk Yönetimi'nde bu "ayrılmamış alan" olarak gözükecektir. Şimdi bunu D'ye çevireceğiz. Resimdeki gibi ayrılmamış alana sağ tıklayıp "yeni basit birim" seçeneğine tıkla öncelikle

    • "Yeni basit birim"e tıkladıktan sonra bir pencere gelir, burada yapman gereken şey az önce C'den alan ayırırken girdiğin değerin aynısını buraya tekrar girmek, yine resimde bunu gösterdim

    • Şimdi son olarak İleri diyerek devam et, karşına harf belirleyebileceğin bir bölüm gelecek. Oradan istediğin harfi seçersin ve tekrar İleri diyerek hiçbir şeye dokunmadan devam edersin

    Kısa bir beklemeden sonra D sürücün oluşmuş olur.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Hakikaten süper bir anlatım olmuş :) Tebrik ve teşekkürler . Peki bu işlemi yaparken internette kalabilir miyim ? Yani bu anlatımınıza bakarak yapmak istiyorum bir yanlış yapmak istemiyorumda :)  @farurhenho (1318) mat7 6 yıl önce
    • Ve bu işlemi yaparken c sürücüsünü boşaltmam gerekiyormu ? boşaltmazsam dosyalarım zarar görürmü ? @farurhenho (1318B mat7 6 yıl önce
    • Bu işlemi yaparken internete bağlı kalmanıza hiçbir sakınca yoktur. Yapmadan önce C sürücüsünde herhangi bir boşaltma işlemi yapmanıza gerek yok, direkt anlattığım gibi yapın @ebruli omercik 6 yıl önce