Bilgisayara RAM'i takıp açınca çıt sesi geldi

Elimde ram vardı sporun birinden çıkardım o elimdekini taktım. Ama 1 köşesi tam oturmadı. Daha sonra pcyi başlatınca kasadan çıt diye ses geldi. O ram sporundan geliyordu. Hemen pcyi kapattım. O rami çıkardım. Yerine eski ramini taktım. Bilgisayarı açtım o 2. Slota taktığını okumuyor. SORUM ŞU ACABA RAM MI YANDI YOKSA RAM SLOTU MU YANDI(inşallah ram yanmıştır) ama ram slotu yandıysa o slotu değiştirebilir miyiz?

42nihateren 42nihateren (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Yandığını düşündüğün RAM ile, sonradan taktığın RAM'in DDR sınıfı ve saat hızı aynı mı? Öyle bilgisayar her önüne gelen RAM'i okumaz.

    Şu soruların cevabını verir misin?

    1. Şu an bilgisayarında kaç GB RAM var?
    2. Sorunsuz çalışan RAM'in DDR sınıfı ve saat hızı (MHz) nedir?
    3. Sonradan taktığın, bilgisayarın okumadığı RAM'in DDR sınıfı ve saat hızı nedir?

    Bu sorulara verdiğin cevaplar doğrultusunda bi yorum yapmaya çalışırım. Yalnız şunu da söyliyim RAM slotuna da zarar gelmiş olma ihtimali yüksek. Böyle bir durum olursa anakartın ya da eğer laptoptsa laptopun servise gitmesi gerekir.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Aynen öyle eskiden okuyordu şimdi onu okumuyor. Ram yuvası yanmış olabilir mi yandıysa değiştirme imkanım var mı??? 42nihateren 5 yıl önce
    • Değiştirme imkanı olur mu bilemiyorum olsa bile bunu sen tek başına yapamazsın. Mutlaka bi bilgisayarcıya veya anakartın teknik servisiyle görüş @42nihateren omercik 5 yıl önce
    • Sence ne yandı 42nihateren 5 yıl önce

    2gb ve 512mb ddr2 ramler takılıydı. Ben 512mb olan rami çıkardım yerine kingston 1gblık ram taktım(büyük ihtimal mhz hızları aynı değildi) (ddr2 kingston)

    daha sonra bilgisayarı fişe takıp çalıştırdım. Bilgisayar çalıştı ama ekrana görüntü vermedi ve çok çok hafif ram spotlarının olduğu yerden yaklaşınca yanık kokusu hissettim ve hemen bilgisayarı kasadan kapattım

    Daha sonra eski 512mb olan rami eski yerine taktım ve bilgisayarın açma tuşuna bastım ve önce çalıştı sonra elektrik kesti ve kapandı sonra biraz bekledım tekrar açtım bu sefer normal açıldı. Ama 512mb olan rami okumuyor sadece 2gb ram yazıyor

    42nihateren 42nihateren (1)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Saat hızları aynı değilse uyumsuzluktan kaynaklı çalışmaz diyecektim ama yanık kokusu geldiğine göre bir şeylerin yandığı kesin. O 512 MB olan RAM'i önceden okuyordu ama artık okumuyor. Doğru mu anladım? omercik 5 yıl önce

    Sağlam ve halen sistemde takılı çalışmakta olan RAM'i bulunduğu slottan çıkartarak bozuk olduğunu düşündüğün slota takarak birde orada denersin. Eğer anakart RAM'i görürde sistem açılırsa bu diğer -512 MB'lık- RAM'in bozulmuş olduğunu ortaya çıkartacaktır. Yok eğer PC açılmazsa bu defa bilki bu RAM slotu (yada bu slotun anakart bağlantı devresi) bozuktur.

    Bu tür denemelerle problemin ne ve nerede olduğu anlaşılabilir.

    RAM - slot değişimi yaptığında PC açılmazsa fazla bekletmeden RAM'i slottan çıkartmalısın. Zira eğer slotta bir kısa devre durum falan oluştuysa o slotta RAM'in uzun süreli takılı bırakılması RAM'e zarar verebilir.

    Ayrıca 512 MB'lik RAM'i sağlam olduğu zaten belli olan slota takarak (diğer takılı olanı çıkarıp elbette), onu orada deneyebilirsin. Eğer sistem açılmazsa bu RAM gerçekten bozulmuş demektir. Açılırsa RAM sağlamdır ve diğer slot bozulmuş olduğundan orada çalışmamaktadır.,

    Bu tür denemeler her şeyi ortaya çıkartır.

    Dikkat: Farklı tür RAM'lerin fiziksel yapıları ve slotlara girme bağlantısı (kontakların olduğu kısım) farklı olur. Belki o 1 GB Kingston RAM eski tür ve anakart üzerindeki slotada uymayan fiziksel yapıdaydı ve ondan dolayı slota tam oturtulamadı, "çıt" sesi ve yanık kokusu bundan çıktı. Bunu şimdi uzaktan tam bilemeyiz ama sen orada iki RAM'i dikkatli bir şekilde karşılaştırırsan öyle bir fark varsa görebilirsin. Bunada dikkat etmelisin. Farklı türde RAM'ler aynı sistemlerde kullanılamaz, anakartlar sadece bir türden RAM destekler ve desteği olan RAM'leri kullanarak PC'leri çalıştırır. Bunları belki biliyorsun ama ben yine belirtmiş olayım, bir hata yapılmasın, maddi zararlara yol açılmasın.

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

    • 1. Spottaki rami 2. Slota taktığında çalışmazsa o ramede zarar verir mi 42nihateren 5 yıl önce
    • Slot bozuksa eğer sağlam ramide bozar mı 42nihateren 5 yıl önce
    • Bozukluk durumuna göre değişebilir ama kısa süreli denemede bir problem olabileceğini sanmıyorum @42nihateren temmuz 5 yıl önce