Bilgisayara RAM takınca açılmıyor

Şuan bilgisayarda 2 GB RAM var diğer 2 GB takınca bilgisayar araba gibi çalışıp stop ediyor bide bu RAM'leri 4 GB görmesi halde daha düşük gösteriyor nasıl yapabilirim?

hasan9758 hasan9758 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Ram'ler uyuşmuyor olabilir. Çalışma frekansları aynı mı kontrol ettiniz mi?  Yine Ram slotlarında veya takılan yeni Ram'de sorun olabilir.

    Ram'leri sırası ile test edin. 2 GB ramlarden birini çıkarın. Tek bilgisayar sorunsuz çalışıyor mu?

    Sonra bu işlemi diğer ram için yapın. Sonrasında da bu işlemi diğer slot için deneyin.

    Ramler tek bir şekilde sorunsuz çalışıyorsa birbirleri ile uyumsuz demektir.

    alattin alattin (16999)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Önceden 4GB görüyodu şimdi diğer 2GB'ın üstüne takınca açılmıyor hasan9758 7 yıl önce
    • Ram slotu(ram'in takıldığı yer) arızalanmış veya Ram arızalanmış olabilir. Slotları sac kurutma makinasının soguk kısmı ile üfleterek temizlemeyi deneyebilirsin. Belki slottaki bir toz parcası soruna yol açıyordur. alattin 7 yıl önce

    Verdiğin bilgiler çelişkili. 4 Gb ile sistem çalışmıyor ve PC kapanıyorsa RAM değerinin 4 Gb'dan düşük algılandığını nereden görebiliyorsun?

    Ayrıca sistem mimari tabanı eğer 32 Bit ise (x64 değilse) bu sistemde 4 Gb RAM zaten 3 Gb civarı gibi görünür. 32 bit (x86) sistemler daha fazla RAM değeri desteklemez.

    Senin sisteminin mimari tabanını bilemiyorum. Gözlemlerini benim verdiğim bilgilere göre yeniden yapar ve değerlendirirsin.

    İlave RAM/RAM'ler eğer hiçbir şekilde çalışmıyorsa bu @alattin'inde belirttiği gibi uyumsuzluk sebebiyledir veya bozuk olabilir.

    Bu arada Türkçene ve imlanada dikkat edersen iyi olur.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • RAM'leri başka PC'ye takıp denemiştim sonradan 2GB RAM'i tekrardan PC'ye takınca görmemeye başaldı. hasan9758 7 yıl önce
    • RAM'leri slotlarına iyi yerleştir. Üstten bastırarak yerine tam oturmasını sağla (""Tık" şeklinde ses çıkararak slottaki tırnaklar kapalı hale gelecektir.). Gerekirse @alattin'inde belirttiği gibi slot değiştirme, birer birer takarak deneme gibi şekilleride denersin. temmuz 7 yıl önce
    • Dediklerimizi yaptığın halde hala çalışmazlarsa, RAM'ler PC'den sökülerek başka PC'de denenmesi sırasında (veya sonrasında) bozulmuşta olabilir. Böyle bir ihtimalde vardır. Zira RAM'lar çok hassas elektronik parçalardır; kullanıldıkları yerden çıkartıldıklarında üzerlerinde "statik elektrik" taşımayı sürdürürler ve çıplak elle tutulması dahi RAM'e zarar verebilir. temmuz 7 yıl önce

    Ya abi en son takdığım RAM'i takınca bilgisayar çalışıyor ama monitöre görüntü gelmiyor o RAM'i çıkarıyorum görüntü geliyor Nasıl işse anlamadım :)

    hasan9758 hasan9758 (1)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Bilgisayar çalışıyor demek illede RAM'de problemsiz demek olmuyor. RAM'de bilgisayar açılmasına mani olmayan ama başka fonksiyonlarda bozulmalara yol açan arızalarda olabilir. Belki RAM sağlamdırda anakart üzerindeki RAM slotu veya anakartın o kısmında bir problemde olabilir. Onun için slot değiştirerek RAM'leri tek tek dene demiştik. temmuz 7 yıl önce
    • Hepsini denedim fakat o ram'i takınca monitöre görüntü gelmiyor hasan9758 7 yıl önce
    • Öyleyse RAM bozuk/bozulmuş. Yapacak birşey yok. temmuz 7 yıl önce
    • Doğru söylüyorsun çok sağol. hasan9758 7 yıl önce