Bilgisayara sanal makinede Android işletim sistemi kurulabilir mi?

0

BlueStack ile Android program ve oyunlarını PC'de çalıştırabiliyoruz. Pekala, PC'de sanal makinede tam bir Android işletim sistemi kurulabilir mi? Mesela Android 4.4 Kitkat?..

temmuz temmuz (12473)
6 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  0

  "Bilgisayarınızda sanal bir makine yardımıyla istediğiniz masaüstü işletim sistemini çalıştırıp, test edebileceğinizi biliyorsunuzdur. Her ne kadar mobil cihazlara ve dokunmatik girişe göre geliştiriliyor olsa da, aynı şeyi Android için de yapabilirsiniz.

  Muhtemelen Android'i sanal makinede çalıştırmanın ne işinize yarayacağını merak ediyorsunuz. Cevap oldukça basit: Aynı masaüstü işletim sistemlerini sanallaştırmakta olduğu gibi, Android'i ilk kez kullanacaksanız, onu PC'nizde deneyebilir, temel özelliklerini öğrenebilirsiniz. Böylece Android'li bir telefon veya tablet satın almadan önce platforma uyum sağlayabilirsiniz. Geliştiriciler de uygulamalarını telefonu etkilemeden sanal bir makine içinde test edebilirler.

  Android'i Windows'ta çalıştırmanıza izin verecek birçok sanallaştırma aracı var, ancak bunlar arasında en öne çıkanı Genymotion. Bu ücretsiz araç, VirtualBox'u temel alıyor ve Android'in genel yüklemesi yerine belirli cihazları çalıştırabiliyor.

  Genymotion'ı yüklemek için şu basit adımları takip etmeniz yeterli:

  1. Genymotion web sitesini ziyaret edin ve Get Genymotion bağlantısına tıklayarak ücretsiz sürümü indirin. Burada bir Genymotion hesabı da oluşturmanızda fayda var, bu hesaba sonra ihtiyacınız olacak.

  2. Genymotion'ı bilgisayarınıza yükleyin. Bu sırada ağ bağlantınız kesintiye uğrayabilir, bu nedenle büyük bir dosya indiriyorsanız, tamamlanmadan yüklemenizi tavsiye etmiyoruz.

  3. Yükleme tamamlandığında Genymotion'ı çaıştırın. Araç size sanal makine oluşturmayı teklif edecektir, Yes'e tıklayın.

  4. Connect düğmesine tıklayın. Genymotion kullanıcı adı ve parolanızı girin. Artık hazır cihazlardan birini seçebilirsiniz.

  Cihaz seçmek için:

  1. Listeden bir cihaz seçin ve Next'e tıklayın.

  2. Cihaza bir isim verin ve Next'e dokunun.

  3. İndirme tamamlandığında (yaklaşık 200MB) Finish'e tıklayın. Artık listeden oluşturduğunuz cihazı seçip Play'e tıklamanız yeterli.

  Google Play Store ve Google Apps'i yükleyin

  İlk fark edeceğiniz şeylerden biri, muhtemelen Google Play'in ve diğer Google uygulamalarının dahil edilmemiş olduğu. Ancak bunları eklemek oldukça kolay.

  1. ARM Translation Installer'ı indirin ve kullandığınız Android sürümüne ait Google Apps paketini indirin: Google Apps for Android 4.4Google Apps for Android 4.3Google Apps for Android 4.2, veya Google Apps for Android 4.1.

  2. İndirme tamamlandıktan sonra ARM Translation zip dosyasını Android penceresine sürükleyin (zip'i açmanıza gerek yok). Genymotion, bu dosyayı sanal makinenize flaşlamayı teklif edecek; OK'e tıklayarak bunu kabul edin.

  3. İşlem tamamlandıktan sonra OK'e tıklayın ve cihazı baştan başlatın.

  4. Şimdi Google Apps'in zip dosyasını sanal cihazınıza sürükleyin ve OK'e tıklayarak transferi başlatın.

  5. Cihazınızı tekrar baştan başlatın. Artık Google Play ve diğer Google uygulamalarını kullanabileceksiniz.

  İsterseniz, Amazon Appstore gibi üçüncü parti uygulama mağazalarını da deneyebilirsiniz. Bunun için üçüncü parti uygulama yüklemelerine izin vermeniz gerekiyor. Ayarlar > Güvenlik altında Bilinmeyen Kaynaklar yanındaki kutucuğu işaretlemeniz yeterli olacak."

  CHIP ONLINE - 22/08/2014 00:03

  temmuz temmuz (12473)
  6 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol