Bilgisayarda 2 farklı IP adresi kullanılabilir mi?

1 modem ile bir bilgisayarda 2 farklı IP adresi almak istiyorum, bu mümkün müdür?

oguzhan34 oguzhan34 (96)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bunu oyun için istiyorsan yani bir bilgisayara iki farklı IP girmeyi oyunlardaki ip kısıtlamasından dolayı istiyorsan bunu yapman mümkün değil. En azından ADSL ile internete bağlanıyorsan, standart bir internet kullanıcısıysan, mümkün değil.

    İnternet servis sağlayıcın IP adresini modeme atar. Yani modemin ip alır. Bu da tek bir ip adresidir.

    hakan hakan (15424)
    6 yıl önce cevaplandı

    • VPN ile aşılamıyormu bu? Farklı sunuculardan bağlanıyor ve karşıda IP'ler farklı görülüyor ama?.. Aynı anda aynı tarayıcada iki farklı IP zaten olamaz ama iki ayrı web tarayıcısında olursa biri tarayıcı eklentisi ile VPN'den (webden oynanan oyunlar için kastediyorum) olursa olabilir gibi düşünmüştüm. Ama web üzerinden değilde PC'de yüklenerek oynanan oyun olursa ve yine internet bağlantılı oynanabilir bir oyunsa tamam ama bu defada VPN masaüstü uygulamaları kullanılarak IP değişikliğine gidilir. Böyle ise bir oyun oturumunu kapattıktan sonra VPN masaüstünden bağlanarak farklı bir IP ile aynı oyun farklı bir IP ile oynanamazmı? Anlatabildimmi bilemiyorum, ne dersin? @hakan temmuz 6 yıl önce
    • Yada modemi resetleyerek IP değiştirme şekliyle?.. @hakan temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz konuya " 1 modem ile bir bilgisayarda 2 farklı IP adresi almak istiyorum" sorusu üzerinden cevap verdim. Elbette VPN ile farklı IP üzerinden oyun sunucusuna bağlanabilir. Fakat bazı oyun sunucuları VPN, proxy kullanımına izin vermiyor. Bunu tespit edebiliyorlar. Statik IP kullanmıyorsa, modemi kapatıp açmak işe yarayacaktır dediğin gibi. hakan 6 yıl önce

    Niçin böyle bir ihtiyaç görüyorsun bilemiyorum ama eğer iki ayrı bağlantı türü mevcut ise PC'de, bu olabilir. Mesela bir ethernetten kablolu bağlanabileceksin birde WiFi bağlantın olacak. Bu iki bağlantı türünde modem bağlantısı için iki ayrı IP adresi ataması yapabilirsin (192.168.2.22 ve 192.168.2.32 gibi). Ama iki bağlantı aynı anda açık ve aktif halde olmamalı, bu yapılırsa problem çıkabilir. Hangi IP'yi kullanmak istersen o bağlantıya geçersin, bir problem olmaz:

    Bilgisayara el ile, manuel IP nasıl girilir? (tıkla)

    Ama sorduğun web bağlantılarında IP adresi ise bunu VPN ve/veya proxy kullanarak yapabilirsin. Farklı IP gerektiği hallerde VPN bağlantısına geçersin ve oradan başka farklı adreslerede geçebilirsin.

    Mesela iki farklı web tarayıcısından birine bir VPN eklentisi yüklersin ve bu şekilde tarayıcıların her birinde ayrı IP adreslerin olur. Bunlardan biri (mesela Internet Explorer bağlantısında) internet servis sağlayıcının sana temin ettiği IP adresidir, diğeride VPN eklentili tarayıcıda VPN sunucularıyla temin edilen IP adresidir:

    ZenMate VPN -Google Chrome eklentisi (tıkla)

    Yada modemi kapatıp yeniden açarak IP adresinin değişmesini sağlarsın:

    Bi başka çözümde PC'de bir IP adresi değiştirme programı kullanmak olabilir (Bu programlarda IP gerçek manada değiştirilmez, yazılım marifetiyle öyle görülmesi sağlanır. Buda bazı durumlarda anlaşılabilir, farkedilebilir). İhtiyaç hallerinde tek mouse tıklamasıyla IP adresini webde farklı görülür hale getirebilirsin:

    IP Change Easy (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • 1 oyunda 2 hesapla oynamak istiyorum. Aynı ip oldugu için kabul etmiyor. Bu engeli aşmak için istiyorum @temmuz oguzhan34 6 yıl önce
    • Öyleyse birinci paragraftaki senin ihtiyaçların için çözüm değil. Zira oradaki IP adresi modem ile PC ilişkisi içindir. Baştan açıklayıcı bir belirtmen olmamıştı ve "1 Modem, 2 IP" şeklinde ifadede bulunmuştun, onun için yazdım onları. Diğer çözümler senin bahsettiğin husus ile alakalı ama ben oyunlardan hiç anlamam. Orada çözüm için belirttiklerim senin iki ayrı hesap ile oynama amaçlarını gerçekleştirirmi tam bilemiyorum. Ama dediklerimi bir uygula bakalım, uygula ve sonuçlarıda kendin gör. İyi oyunlar @oguzhan34 temmuz 6 yıl önce
    • Mesajımı daha anlaşılır ve faydalı yapmak için ilaveler yaptım. Yeniden okursun @oguzhan34 temmuz 6 yıl önce