Bilgisayarda Anlık Donma Sorunu Devam Ediyor

Harddiski HDTune ile taradım , bad sector hatası yok

Ram'leri Memtest86 ile Bios üzerinden test ettim ; 0 Error ...

DDU ile Ekran Kartı Driverlarını birden çok kez silip , NVİDİA'nın sitesinden güncel driver'ı kurdum ... Daha sonra yine aynı işlemi yapıp bu kez ekran kartı sürücüsünü windows ile güncelledim ... ( Prroblem düzelmemyince ) ...

PSU 1200 W , yetersiz olması ithimal dışı, donanımsal bir sorun olduğunu da düşünmüyorum zira böyle bir durumda daha belirgin sorunlar olurdu diye düşünüyorum ...

Kasa içi bağlantıları kontrol ettim gevşeklik .. vs herhangi bir problem gözükmüyor ...

İşlemci sıcaklık değerleri normal ... İşlemci Soğuttucusu gayet yeterli ...

Sizin önerdiğiniz farklı programlarla bilgisayarı defalarca taradım, Malware Bytes gibi ... Hatta Gridinsoft'un lisansını satın aldım ; bir iki şey buldu ; onları sildim sonra bilgisayar bir 4 - 5 gün stabil çalıştı ama şuan aynı hatalar yine peydah oldu biryerlerden ...

Peki geçmiş süreçte yaşadığım sorun neydi ?

1 - Windows Kernel Mode Driver ( Sunucu yanıt vermeyi kesti hatası )

2 - Masaüstünde, video izlerken ya da oyun oynarken farketmiyor anlık donma ve ses takılmaları , bilgisayar boştayken mause imlecinin ekranda teklemesi gibi şeyler ... 'Şuan yaşadığım ve çözemediğim sorun bu, belki diğerleri ile bağlantılıdır'

3 - Daha da öncesinde bir iki kez, 1 uzun 3 kısa bip sesi uyarısı ( Kasa açılırken - ve görüntüt gelmiyor, akabinde resetliyorum (1 veya 2 kez ) sonra açılıyor ... Bunu epeydir yapmıyor ama ipucu olarak yazıyorum ...

Sorun yazılımsal mı görünüyor, donanımsal mı ? Bir virüs iyice yerleşti de ben mi tetmizleyemiyorum anlamadım ... Çünkü Gridinsoft taramasında HKLM / Software / Windows Defender içinde biryerlerde Kayıt bulunamadı şeklinde kırmızı bir satır çıkıyor ... Ama silinecek birşey yok ... Bir de ilk virüs taramalarını yaptıktan sonra bilgisayarın bir 4 - 5 gün normal şekilde çalışmasının ardından sanki arkaplanda kendini yenileyen birşey tekrar devreye giriyormuş gibi aynı hataların geri dönmesi .. ?

Yardımlarınız bekliyorum ; Son çare Format atarsam herhalde yazılımsal bir sorun ise bu sorun ortadan kalkar diye düşünüyorum ...

Asus Sabertooth X58 Motherboard, İ7 960 Cpu, H80 Gti Corsair Likit sıvı soğutucu,8 Gb Gskill RAM, Cooler Master V1200 Platinium Güç Kaynağı, Asus GTX 1060 3gb Ekran Kartı ... Windows 8.1 İşletim Sistemi 64x tabanlı ...

ongun ongun (90)
5 yıl önce sordu

Toplam 2 Cevap

Bilgisayarın'da büyük ihtimal'le virüs ve

Virüs temizlemek için şu adımları tekrarla

1-İlk olarak Panda Cloud Cleaner'u indir.

2-İndirdikten Panda Cloud Cleaner'i açalım ve açıldıktan sonra sağ üst köşede Advanced Tools var ona tıklayalım.

4-Tıkladık'tan sonra gelen seçeneklerden Kill all processes'e tıklayalım ve bilgisayarı kullanmayalım çünkü görev yöneticisin'de ne varsa tüm her şeyi kapatacak ve sonra tekrar açacak.

5-İşlem bittikden sonra virüs tara kısacası Accept And Scan'a tıkla

2-Windows update bilgisayarı güncelleyelim

3-Regedit'i açalım ve üstte Düzen yazan yere tıklayıp bul'a tıklayalım sonra Avast yazalım çıkan sonucu sil sonra avg yaz çıkan sonuçları sil.

İyi günler

darkcrak darkcrak (5168)
5 yıl önce cevaplandı

Asus anakartlarda 1 uzun 3 kısa bip ekran kartı bulunamadı, tespit edilemedi hatasıdır. Bu genelde ya ekran kartında sorun var demektir ya da PSU  ekran kartını besleyemiyor demektir. Senin 1200W PSU böyle bir donanım için fazlasıyla yeterli.  Sistemini toplarken veya alırken darboğaz hesabı yaptın mı hiç?

Senin sistemindeki i7 960 Cpu ve  Asus GTX 1060 3gb ekran kartının darboğaz olasılığı yüksek. Hesaplamalar ortalama %25 darboğaz sorunu oluşacağını gösteriyor. Bu da yüksek bir oran. CPU'un ekran kartına göre zayıf kalıyor. Intel Core i7-4771, Intel Core i7-4790, Intel Core i7-4770R, Intel Core i7-6700 gibi işlemciler senin ekran kartınla daha sorunsuz çalışır. Büyük ihtimalle işlemci hızın GPU'ya yetişemiyor ve bu sebepten dolayı çeşitli sorunlar yaşıyorsun.

CPU darboğazında, CPU yeterince hızlı değildir ve GPU'ya zaman zaman cevap vermez, hızına yetişemez.  Bahsettiğim olay yani darboğaz 2. madde de bahsettiğin sorunlara yol açabilir.

Nvidia Windows Kernel Mode Driver hatası da yine ekran kartı ile alakalı bir sıkıntı olduğunu söylüyor.

Senin sorununun yazılımsal olduğunu düşünmüyorum. Eğer imkanın varsa daha hızlı bir işlemci ile sistemini test etmeni öneririm. Ya da daha düşük bir ekran kartı ile de test edebilirsin. Sorunların çözülüyor mu görürüz.

hakan hakan (15394)
5 yıl önce cevaplandı

  • Asus Anakartlarda Ami Bios var, ( Ki bende de Ami bios var; American Mmegatrends ) ... Onlarda 1 uzun 3 kısa bip sesi Ram'leri işaret ediyor diye yazmıştın daha evvel ... Diğer taraftan bu ekran kartını almadan önce de bu foruma konu açmıştım; Hangi ekran kartını almalıyım diye ... Önerdiğim Ekran Kartları bu ekran kartından daha üst seviye idi ... Diğer taraftan ekran kartı Gpu sunun hızının işlemciden yüksek olması ve bu nedenle takılma, tekleme gibi sorunların yaşanıyor olması ihtimaline değinecek olursak; Teorik olarak ilk 2 yıllık süre içerisinde hiçbir problem yaşamamış olmam soru işareti olur ... Sorun yazılımsal bir sorunsa zaten format atacağım, donanımsal bir sorun sa 'garanti kapsamı devam ettiği için' ve ilk şüpheli olduğu için ekran kartını servise göndereceğim ... Tek korkum, takıp ; 'Aaa bunda bişey yok, koy kutusuna geri' diyerek 15 gün sonra hiçbirşey yapmadan ekran kartını bana geri iade edecek bir vatan computer çalışanı ... Daha da fazla uğraşmak istemiyorum; olmadı İMac alırım artık ... ongun 5 yıl önce
  • " 1 uzun 3 kısa bipleme sesi "ekran kartı tespit edilemedi" hatasıdır. Award BIOS gibi bioslarda bu hatanın anlamı budur. Ama ASUS Sabertooth X58 anakarta yanlış bilmiyorsam AMI BIOS var. AMI BIOS'larda 1 uzun 3 kısa bipleme RAM sorunudur. " yazmışım daha önce. Bu sorunu cevaplamak için yanlışım olması diye asus'un sitesini kontrol ettim ve verdiğin bip kodlarının ne olduğunu oradaki bilgilere göre cevapladım. Yukarıda bahsettiğim darbogaz örneği senin 2. madde de yaşadığın sorunlar için aklıma gelen bir ihtimaldi zaten bu darboğaz geyiğinde bunlar hep ihtimaldir. Oynadığın oyun, çözünürlük, sistemindeki anlık yük ve bir çok parametre bu durumu oluşturur. 2 yıldır sorunsuz kullandığını ben bilemem tabi. Yazdıysan da dikkatimden kaçmıştır. Format atarak sorun yazılım kaynaklı mı değil mi en azından bir fikrin olabilir. Ben bunu daha önceden denedin ve sonuç alamadın diye hatırlıyorum. Belki de karıştırıyorum. Çok fazla kişi ile muhatap oluyorum arada karışıyor. Hatamız olduysa kusura bakma @ongun hakan 5 yıl önce