Bilgisayarda aşırı derecede ısınma problemi

Bilgisayarımın temral macununu Colormaster Nano ile değiştirdim ve ilk 1 hafta boşta 35 gibi oyunda iken 60 dereceyi geçmiyordu fakat 1 haftadan sonra oyunlarda 90 dereceleri geçiyor ayrıca boşta ikende 50 derecelerde geziniyor. Bilgisayarımı bilgisayarcıya verdim fanı düzgün çalışıyor diğer aksamlarıda sağlam termal macunuda yerinde duruyor herşeyi normal fakat bir tek ısınma problemi var.

  • Bilgisayarımın fanı temiz.
  • Fanın dışındaki gözeneklerde temiz.
  • Termal macunda kaliteli ayrıca iletme gücüde yüksek
  • Fanlarda düzgün çalışıyor.
  • Termal borudada sıkıntı yok sanırsam.
  • Ekran kartı driverlerimde de sorun yok hepsi güncel hatta silip tekrar yükledim.
  • BIOS güncel.
  • Oda sıcaklığıda gayet normal yani camlar açık.
  • Laptop hiçbir sorun yok herşeyi tıkır tıkır çalışıyor sadece çok fazla ısınıyor.
  • Arka planda çalışan uygulama yok.

Dediğim gibi herşeyi normal ve sağlam hiç bir sorun yok fakat şu tuhaf bilgisayarımın termal macununu değiştiğim zaman 60 derecelere çıkıyordu oyunda iken 60'ı geçsede 62-63 civarında idi fakat bilgisayarım şu anda aşırı derecede ısındığını fark ediyorum ve MSI Afterburner ile baktığım zaman sonuçlar hep yüksek. Aynı oyunda 60 larda FPS alırken şimdi 90 olması tuhaf ve bilgisayar boşta iken 50 derece olmasıda tuhaf. @murat @hakan yardımcı olursanız sevinirim. Ek olarak termal macun halen daha yerinde ne fazla sürmüştüm nede az orta ve düzgün bir şekilde sürdüm termal macunu boşluk yok. Bilgisayar laptop bu arada

Anonim Anonim (156)
3 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    havalardan kaynaklı laptop sogutucusu al ısınması azalır

    kemal00 kemal00 (24)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Oda sıcaklığıda gayet normal yani camlar açık. darkcrak 3 yıl önce
    • Diye yazmış senin dediğinde normal ve doğru yanlış demiyorum başka bir fikrin var mı darkcrak 3 yıl önce
    • Ayrıca soğutucu işe yarar ama bir sorun var ki ısınıyor. darkcrak 3 yıl önce

    Bir çok ihtimal var fakat bunlar deneme yanılma yoludur çözülmeyede bilir.

    • Termal boru yani termal macunun üzerinde olan boruda sorun olabilir fakat bakır boru çabuk bozulacak bir şey değil.
    • Evet havaların ısınmasından dolayıdır fakat odanın sıcaklığı normal tuhaf bide durum ama soğutucu işe yarar.
    • Fanların testte normal çıkması herşey düzgün olacak diye bir şey yok fakat oyun testlerinde yani stress testlerinde fanın kontrol edilmesi gerek.

    Bu ekran kartı ısınmasının nedeni ekran kartının ömrünün dolmasının yaklaştığı anlamına geliyor yani seni 1-2 sene daha taşıya bilir kullanıa bağlı fakat bunlar bir ihtimal belki bir parçasında bir sorun var ve bilgisayarının ısınmasını sağlıyor ihtimal

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

      Aynı oyuna gelen optimizasyon odaklı güncellemelerden dolayı yüksek FPS alıyor olabilirsiniz ve grafik iyileştirmeleri yüzünden de ısınıyor olabilir. Oynadığınız oyun ve grafik ayarları, sıcaklığı etkiler. Havalar aşırı ısındı, benim stok soğutucu ile kullandığım R5 2600X bile 90 dereceyi görüyor. Laptop ise ısınması zaten normal, boştayken 60 derece pek önemli değil önemli olan yükte ki değerler. Eğer yük te çok ısınmıyorsa gerçekten kafaya takılacak bir şey değil bu. 200mm tek fanlı bir laptop soğutucusu alırsanız sıcaklıklar çok az da olsa azalır.
      Eğer alabilirseniz aşağıya bir kaç tane kaliteli işe yarar laptop soğutucusu  bırakıyorum.

      Soğutucu alırken tek fanlı olmasına özen gösterin, minik 6 fanlı soğutucular işe yaramaz.
      Yapılabilecek herşeyi yapmışsınız.

      hydra hydra (3800)
      3 yıl önce cevaplandı

      • benim kullandıgım sogutucu bu frisby soğutucu cpu 70lerin üzerine cıkıyordu bu ürünü kullandım 58e kadar düştü kemal00 3 yıl önce

      Benim leptobumda ortalama 80 ila 90 arası derece. Bazen çok ısındığında kitapları buzluğa koyuyorum 1 saate yakın

      çıkarıyorum leptobun altına koyuyorum. Sanada öneririm. Veya fan al üstüne buz koy.

      omeryigit omeryigit (1)