Bilgisayarda kasan oyunları oynamak zararlı mı?

Öncelikle sistem özelliklerim

4gb RAM

AMD Readon 6570HD SERİES 2048MB

İşlemci İntel Pentium 2gpu 2.66Ghz ------>(Gerçekten iyi performans alıyorum)

Bilgisayarımda Homefront diye bir oyun Sistem özelliklerim gayet yetiyor özellikle Ekran kartı ama oyunda grafik ayarlarına girdiğim zaman tüm herşeyi full e getirip oynuyorum arasıra hafif kasmalar oluyor. Bazende takılmalar (ama çok değil nadir).

Bilgisayarda kasan oyunlar bilgisayarın iç donanımlarına zarar verirmi ?

Detaylı bir açıklama yazarsanız

                                                                                                                              Çok Teşekkür Ederim...

lucas77 lucas77 (199)
6 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Öncelikle bu FPS düşüşü çok nadirse sıkıntı olmaz zaten önemli olan kasması değil bilgisayarı zorlayıp zorlamaması eğer sen oyunu açtığın zaman bilgisayarının Fanından çok ses ve oyun Çok donuyorsa ( Oynanmayacak Derecede ) bunda bir sıkıntı var demektir. fakat sendeki takılmalar nadir oluyorsa (  Optimizasyonla Alakalı olabilir ) sıkıntı olmaz.

    nvidiagtx nvidiagtx (690)
    6 yıl önce cevaplandı

      Zaten donanımsal olarak iyi olmadığı için oyunlar kasıyordur. Fazla zorlama eğer oynayamıyorsan.

      omercik omercik (9418)
      6 yıl önce cevaplandı

        Ara sıra oluyorsa (seyrek) mühim değil, bir zarar vermez. Ama sürekli veya pek sık oluyorsa sistemde yazılımsal ve donanımsal sakıncalar yada riskler oluşturabilir. Bu halde donanımsal problemler daha çok işlemci ve ekran kartıyla alakalı fazla ısınma sonucu olur. Bunların devamı halindede sistem çökebilir, donanımlar bozulabilir.

        Bu sürekli kasmalar ayrıca sabit disktede kilitlenmelere, dosya sisteminin bozulmasına ve / veya sektör bozulmalarınada yol açabilir.

        Birde sistem fiziksel hafızası (RAM, RAM'ler) etkilenebilir ama bu çok aşırı bir problem ortaya çıkarmaz.

        Özet olarak sistemi genelde stabil tutmak yazılımsal ve donanımsal olarak gereklidir veya daha iyi olur. Ama zaman zaman sistemde zorlanmalar, kilitlenmeler vb olabilir. PC teknolojisinin ve sistemlerin tabiatı gereği bu böyledir. Esas ve doğru olan ise PC'ler ile sistemlerin stabil çalışmasıdır, çalıştırılmasıdır.

        temmuz temmuz (12505)
        6 yıl önce cevaplandı

        • laptoplar için bu durumlarda soğutucu kullanmak iyimi dir? muvel 6 yıl önce
        • @muvel soğutucular laptopu soğutur oyun oynarken fps artışı beklenmez fakat oyundaki kasmalar laptopun sıcaklıgına da baglıdır 70 derecedde oyun oynamak hem zararlı hemde oyunu kastırır. soğutucu al derim gereklidir soğutucu. nvidiagtx 6 yıl önce

        Kasan oyunları oynamak bilgisayara hasar vermez fakat bilgisayarı ısıtıyorsa anakartı yakabilir bataryalı leptoplardansa patlatabilir bilgisayar buna karşı fazla ısındığında kendini kapatır fazla zorlamıyalım o yüzden

        halilhyl2 halilhyl2 (1)