Bilgisayarda Kendimi Geliştirmek İstiyorum Nereden Başlamalıyım ?

Bilgisayar konusunda kendimi geliştirmek istiyorum fakat nereden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum..

Bu konuda aşamalar halinde öncelikle ve son neler yapmalıyım ?

NOT : Belli bir kaynak veya site önerisi olursa iyi olur..

NOT : Bi ordan bi burdan karışık şekilde bilgilerim var bilgisayar hakkında ve hepsini toparlamak istiyorum..

NOT : Baştan sıfır şekilde öğrenip sonra ileri düzeye devam edecek şekilde nasıl geliştirebilirim ?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayar dediğinde çok geniş bir alandan bahsediyorsun.  Öncelikle hangi konuda kendini geliştirmek istiyorsun?

    Yazılım geliştirici olmak mı istiyorsun? Yoksa genel bilgisayar bilgini mi arttırmak istiyorsun?  Donanım konusunda mı kendini geliştirmek istiyorsun? Ağ konusunda mı kendini geliştirmek istiyorsun?

    Sorunu genel bilgisayar konularında kendini geliştirmek istiyorsun olarak anlıyorum.  Genel olarak kendini geliştirmek isteyen kişiler için bilgisayar dergileri,  http://shiftdelete.net/, http://www.chip.com.tr/ gibi siteler faydalı içerik sağlıyor.

    Ayrıca yine forumlar faydalı ama çok yanlış / hayatı bilgi barındırıyor.

    Kitapçılarda çok güzel kitaplar var. Hem donanım hem de işletim sistemleri gibi konularda basit, anlaşılır bir dilde bulabileceğiniz pek çok kitap var. Bunlar yine faydalı olacaktır.

    İnternette bulacağınız pek çok kaynak, eksik, sağdan soldan kopyalama bilgiler ile dolu. Bu şevkinizi kırabilir. Bir kitapçıya gidin bilgisayar kitaplarını şöyle bir inceleyin. Hangisi size yakın, dili anlaşılır geliyorsa o kitabı alın ve okuyun.  Size her şeyi öğretecek gizemli bir kaynak maalesef yok. Bolca okuyacaksınız.

    Ek:

    Bilgisayar ve ingilizce iç içe olduğu için, en azından teknik dökümanları okuyabilecek kadar ingilizcenizin olması size çok büyük ivme kazandıracaktır. Temel bilgisayar bilgileri üzerine pek çok yabancı kaynak ve kitap var. Fakat ingilizce seviyeniz yeterli değilse, türkçe kitaplar ile başlayabilirsiniz.
    Temel bilgisayar bilginizi arttırmak için donanım ve işletim sistemi olarak şu tür bir kitap önerebilirim:
    Bilgisayar Öğreniyorum 2015

    Böyle bir kitap elinizin altında olursa her vakit bulduğunuzda okuyabilirsiniz. Kitapta şu konular var:

    • Bilgisayara Giriş
    • Bilgisayar Çeşitleri
    • İşletim Sistemleri
    • Bilgisayar Donanımı ve Temel Bileşenler
    • Günlük Bilgisayar Kullanımı
    • Sağlıklı ve Doğru Bilgisayar Kullanımı
    • Windows 8
    • Microsoft Word 2013
    • Microsoft Excel 2013
    • Microsoft Outlook 2013
    • Microsoft PowerPoint 2013
    • Microsoft Access 2013
    • Office 365 ve Bulut Bilişim
    • Bilgisayar ve Güvenlik
    • Tehdit Türleri ve Savunma
    • Dijital Güvenliğin Sağlanması
    • Bilgisayar Kullanım Prensipleri
    • Güvenlik Yazılımları
    • Bilgisayar Ağları ve İnternet
    • Ağ Bileşenleri
    • Web Sayfası Hazırlama Rehberi
    • Sayfa İçeriğinin Biçimlendirilmesi
    • Alan Adı ve Barındırma Hizmetleri
    hakan hakan (15409)
    7 yıl önce cevaplandı

    • öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.. Yani geliştirmek istediğim şey şöyle : öncelikle pc ile ilgili genel bilgi , bilgisayarın sorunlarını çözebilecek şekilde ve daha sonra yazılım falan.. ama şöyle bişey sormak istiyorum öncelikle bilgilerim karmakarışık bunları düzenlemek ve yeni bilgiler edinmek için bilgisayarı öğrenmeye yeniden başlamak gibi bişey yapmak için sırasıyla ne yapmam gerekiyor ? yani nereden ve nasıl başlayıp nasıl devam etmem lazım ? ybaskin34 7 yıl önce
    • cevabıma ek yaptım. işe önerdiğim kitap gibi bir kitap alarak başlayabilirsiniz @ybaskin34 hakan 7 yıl önce
    • @hakan hocam peki temelden sonra nasıl devam etmeliyim ? yani bilgisayar öğrenme aşaması ( söylediğim şekilde ) nasıl devam ettirmeliyim kademeleri yani maddeler halinde yazarsak nasıl olmalı peki ? ( bu arada kitap için teşekkürler ) ybaskin34 7 yıl önce
    • @ybaskin34 temel bilgilere sahip olduktan sonra karşına iki kavram çıkacak, ya yazılım yönünde devam edeceksin ya da donanım, ağ konusunda devam edeceksin. Elbette bunlar kendi altında pek çok bölüme ayrılacak. Senin hangisi ilgini çekiyorsa o konuda ilerleyebilirsin. Önemli olan bir noktadan başlamak. Sonra diğerleri kendiliğinden gelecektir. hakan 7 yıl önce
    • hım. anladım..yani binanın temelini atmak gibi. :) temeli attıktan sonra gerisi kendiliğinden yavaş yavaş gelir . :)) @hakan peki hepsi bu kadar değil mi yani aşamalar böyle olacak ? ybaskin34 7 yıl önce
    • @ybaskin34 bol bol okumalısın. Bu işin sınırı yok o yüzden hiç bir zaman tam oldum diyemeyeceksin :) hakan 7 yıl önce
    • @hakan Hocam peki öğrenme yani iyi bir bilgisayarcı nasıl olacam ? İyi bir bilgisayarcı olmanın şartları nedir ki ? ve hangi yolu izler öğrenim aşamasında ? ybaskin34 7 yıl önce
    • @ybaskin34 iyi bilgisayarcı olacağım diye çabalama. Sen sadece öğrenmeye merak etmeye çabala, sonunda geldiğin noktada zaten iyi olacaksın. Bu işin bir formülü yok. Bir konuyu merak ediyorsan araştırırsın ve öğrenirsin. Merak, sabır, azim, öğrenme isteği yeterli. hakan 7 yıl önce
    • @hakan bilgisayar sonsuz gibi hergün yeni bişey çıkıyor. :) öncelikle sağlam bi temel attıktan sonra biraz donanım biraz yazılım ve sonunda hepsi karışık mesela bazı sitelerde bilgiler videolar var onlarla devam ederim sizce nasıl bu aşama ? ( Ayrıca önerdiğiniz , takip edebileceğim site var mı bilgisayar ilgili ? video olur , yazı olur vs. ) ybaskin34 7 yıl önce
    • @ybaskin34 bir sınır yok. Biraz bilgi edinmeye başlayınca karar vereceksin zaten yazılıma mı yoksa donanıma mı agırlık vereyim diye. Aşamaların iyi o şekilde ilerleyebilirsin. Türkçe siteler biraz sıkıntılı. Bir konu anlatımı başlıyor gerisi gelmiyor, yarım kalıyor. Fakat yine de google üzerinden araştırabilirsin biraz hakan 7 yıl önce
    • @hakan peki yinede takip etmemi tavsiye ettiğin sitler ya da herhangi kaynak var mı ? ybaskin34 7 yıl önce
    • @ybaskin34 shiftdelete, teknoseyir gibi siteleri takip edebilirsin hakan 7 yıl önce
    • @hakan tamam dediğiniz gibi yapmaya çalışacam.. Ekstra yapmam gereken ya da söyleyebileceğiniz bişey var mı ? ybaskin34 7 yıl önce
    • @ybaskin34 her şey biranda olmaz, sabır gerektirir bunu unutma hakan 7 yıl önce
    • @hakan valla orası öyle fakat zor iş yaw :D :D bakalım nasıl olacak ::)) pc çok karışık bi sistem :D :D ybaskin34 7 yıl önce
    • @ybaskin34 sevdikten sonra yaparsın hiç dert etme :) hakan 7 yıl önce
    • @hakan inşallah bakalım.. arada takıldığım yer olursa destek olur musun ? ybaskin34 7 yıl önce
    • @ybaskin34 buradaki herkes yardımcı olur şüphen olmasın. Bu yüzden buradayız. hakan 7 yıl önce
    • @hakan çok teşekkür ederim. :) Gerçekten saolun sizi yordum kafanınızı şişirdim hakkınızı helal edin.. ybaskin34 7 yıl önce
    • @ybaskin34 lafı bile olmaz :) hakan 7 yıl önce
    • @hakan çok teşekkür ederim. :) ybaskin34 7 yıl önce