Bilgisayarda kurulu Windows Sistemleri Hard Disk'te ne kadar yer kaplamalıdır?

bilgisayarımda 3 sistem kurulu; XP, Win7 Pro ve Win 8.1

kuruldukları disk bölümlerindeki boş alanın çok az olduğunu,
normalden fazla yer kapladılarını düşünüyorum.
Windows güncellemeleri kapalı durumda
büyük boyutlu oyun,program,video,mp3,resim, antivirus programları vb. dosyalar yok bu bölümlerde,

onları "Data" adını verdiğim ayrı bir bölümde saklıyorum.

Kısaca harcadıkları alanlar şöyle gözüküyor;
Windows 7 Pro ..  17 GB
Windows 8.1 .. 16 GB
windows XP .. 5 GB

resimde de görebilirsiniz, diskleri "Disk Temizle" özelliği ile temizledim, geri dönüşüm kutularını da
temizledim, kurulu programlarda öyle fazla ve yer kaplayan çok sayıda program yok
ama buna rağmen durum aynı (fazla yer kullanılıyor) gözüküyor;
kurulu bu sistemlerin hard diskimde böyle büyük yer kaplamaları normal midir?

https://resmim.net/f/vdLQzO.jpg

muvel muvel (332)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bunlar normal zaten, bir anormallik görünmüyor. Bu işletim sistemlerinin sistem gereksinimlerine baktığında normal olduğunu göreceksin.

    Windows 7 minimum alan gereksinimi:

    • 32-bit (x86) için: 16 GB
    • 64-bit (x64) için: 20 GB

    Kaynak: Microsoft

    Windows 8.1 minimum alan gereksinimi:

    • 32-bit (x86) için: 16 GB
    • 64-bit (x64) için: 20 GB

    Kaynak: Microsoft

    Windows XP minimum alan gereksinimi:

    • En az 1,5 gigabayt (GB) kullanılabilir sabit disk alanı

    Kaynak: Microsoft

    omercik omercik (9418)