Bilgisayarda problem çözümü ve performans artışı nasıl gerçekleştirilir, genel bakım ve kontrollerde kullanılan araçlar (programlar) hangileridir?

Bilgisayarımın bakıma ihtiyacı var gibi. bunun için sırasıyla ne yapmam lazım ?

Not : En ufak ayrıntıya kadar bakım için ne yapmam lazım ? ( donanım - yazılım olarak teker teker )

  • Bilgisayarımın performansını nasıl test edebilirim ?
  • Donanım - Yazılım olarak problem olup olmadığını nasıl anlarım ?
  • Bilgisayarın genel durumunu varsa hataları nasıl tespit edebilirim ?
ybaskin34 ybaskin34 (1440)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows işletim sistemli PC'lerde muhtemel problemler nasıl düzeltilir, performans artışı nasıl sağlanır? PC Genel bakım ve kontrolleri nasıl yapılır? (tıkla)

    PC Donanımları için çeşitli test ve diagnostic araçları mevcuttur ama eğer PC kullanımında herhangi bir problem yoksa ve/veya performans azalması hissedilmiyorsa bunlara ihtiyaç olmaz. Bunun yerine ihtiyaç hallerinde (problemler ortaya çıktığında veya bazı kuşkulu hallerde) üstte linkini verdiğim anlatımdaki bakım ve kontroller yapılır ve/veya bazı optimasyon program ve araçları (tıkla) kullanılarak genel bakım ve performans artışları sağlanır.

    Bilgisayar genel bakım ve donanım kontrollerinde (arıza/problem tespit, donanım test, değer-kapasite ölçme, monitoring vb) kullanılabilir araçlar (En bilinen ve en sık kullanılanlardan derlenmiştir):

    SiSoftware Sandra Lite 2017.04.24.18 (tıkla)

    Disk araçları (tıkla)

    Memtest86+ USB 5.01 (RAM Testi) (tıkla)

    GPU - Ekran kartı araçları (tıkla)

    Cpu-Z 1.79 (tıkla)

    3DMark 06 Basic Edition 1.2.1 (tıkla)

    Intel Processor Diagnostic Tool 4.0.0.29 (tıkla)

    PC Mark (tıkla)

    LAN Speed Test (Lite) 1.3.1 (tıkla)

    SpeedFan 4.52 (tıkla)

    GPU-Z 1.20.0 (tıkla)

    Core Temp 1.7 (tıkla)

    AIDA64 Extreme Edition (Everest Ultimate) 5.80 Final (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)