Bilgisayarda virüs sorunu

Merhaba Ben 3 gündür bu sorunla uğraşıyorum ve yapamıyorum sizden yardım istiyorum. anlatayım.

Bilgisayarıma 3 gün önce bişey yükledim ama ben yüklerken mediaget ile yandex ve onun gibi virüslerde yüklenmiş bunu sonradan öğrendim.Yaptığı Sorunlar ise Çok kötü.

Bilgisayarımda uygulama açarken ( örnek steam ) hata veriyor açmıyor bağlantı sorunu diyor ama bağlanmayla ilgili sorun yokken.

Tarayıcımda ise dahada berbat bir hal almaya başladı ilk başta sosyal medya sitelerine siteye ulaşmıyor hataları verdi ve reklamlar açmaya sonsuz bir site açmaya başladı ( yani siteyken geride gelemiyorsun ileride gidemiyorsun tek çare kapatmak sonsuz siteleri ise bu adres ile açıyor [ in.tubecorporate.com ] ) +18 Reklamlar ve daha birsürü bunun gibi saçma reklamlar açmaya başladı.Sosyal medya Sitelerine Girmek istediğinizde ise 2-3 kere çık gir yapmanız gerekiyor ve siteye girince sitedeki fotoğraf reklam gibi şeyler gösterilmiyor. fotoğraf hatası var yani. Denemediğim Yöntem Kalmadı. Choremeyi sildim yükledim işe yaramadı. virüs programlarını kullandım virüsleri algılamadı.En son bir format mı atmam gerekecek bilmiyorum. Sizden acil Yardım istiyorum.

erdemgokhan455 erdemgokhan455 (1)
6 yıl önce sordu

  • @temmuz un dedi gibi D diskini tara temiz bir format atmak daha mantıklı olabilir ama diger disklerini kesinlikle taramadan atma krsn 6 yıl önce

Toplam 4 Cevap

Önce sistemine iraden dışı yüklenen -istenmeyen- programlardan kaldırabildiklerini kaldır. Sonra sistemini alttaki programlar ile tara, bununan virüs ve zararlıları sil (veya karantinaya al):

Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

Zemana AntiMalware nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

AdwCleaner nedir.nasıl kullanılır? (tıkla)

Sistemde yüklü antivirüs programıyla taramada yapılmalıdır.

Edit:

Chrome kaldırılması tek başına yetmeyebilir. Ayrıca  önce "Gizli dosyaları görünür" yaparak C:'de "Google" ve "Chrome" (tırnaklar olmayacak) aramaları yaparak bulduklarını silmelisin. Sonra Chrome'u yeniden yüklersin.

Ve mutlaka üstte belirttiğim programlarla (ve sistem antivirüs programın ilede) sistemini taramalısın.

temmuz temmuz (12505)
6 yıl önce cevaplandı

    cevabın için teşşekür ederim ama sistemdeki bütün iradem dışı yüklenen şeyleri denetim masasından felan kaldırdım ve google choremeyi silip yükleyince kendisi 3 tane kafasından uzantı ekliyor temparemonkeydi birisi galiba bir taneside yandex diyeri avira

    erdemgokhan455 erdemgokhan455 (1)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Mesajımın alt kısmına yeniden bak. temmuz 6 yıl önce

    Anlaşılan mediaget virüsü bilgisayarınıza bulaşmış. Mediaget kaldırma aslında o kadar zor değildir. İradeniz dışı yüklenen uygulamaları kaldırmanız hiçbir şey ifade etmez, çünkü bulaşan virüsler tekrar onları yükleyecektir. Bu sorunun tek çözümü @temmuz hocamın belirttiği programlarla bilgisayarını tam taramadan geçirmektir.

    Ek olarak virüs temizlemeyi yapmadan önce bilgisayarınızı güvenli mod'da başlatmanızı öneririm. Bilgisayar sürekli internete bağlıyken tam olarak mediaget virüsü ve diğer virüsler kaldırılamayabilir. En garanti yöntem bilgisayarı güvenli mod'da başlatıp virüs taramasını öyle yapmak.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

      @temmuz uygun programları sana listelemiş. Mutlaka bunlardan bir veya bir kaçı ile tarama yap.  Tarayıcında beliren eklentilerden kurtulmak için Chrome tarayıcını gerçek anlamda sıfırlaman gerekiyor @erdemgokhan455

      Bunun içinde Chrome Default klasörünü silmen lazım.

      1. Önce bu sayfayı Firefox veya Edge gibi farklı bir tarayıcıda ac.
      2. Daha sonra Chrome tarayıcını kapat.
      3. Windows ve R tuşlarına birlikte bas.
      4. Açılan pencereye %LocalAppData% yaz ve enter tuluna bas.
      5. Daha sonra  açılan klasörde Google\Chrome yolunu izle
      6. User Data klasörünü sağ tuşla tıkla ve sil.

      Bu işlem Chrome'u tamamen sıfırlayacaktır. Diğer eklentiler de artık yüklenmeyecektir.

      hakan hakan (15394)
      6 yıl önce cevaplandı

      • User Data, Chrome klasörünün içerisindedir ve doğrudan Chrome klasörünüde silebilirsin, hiç bir sakıncası olmaz. Hatta eğer başka Google program yada uygulaması yoksa sistemde Google klasörünüde doğrudan kaldırsan olur. Silinen bu klasörler Chrome yeniden yüklendiğinde temiz ve sıfır olarak yeniden oluşurlar @erdemgokhan455 temmuz 6 yıl önce
      • Benim bildiğim kadarıyla ilk önce sistemden virüslerin temizlenmesi gerekiyor. Virüsler temizlenmezse yine aynı zararlı uzantılar tekrar bir şekilde tarayıcıya bulaşmaz mı? omercik 6 yıl önce
      • Her ikiside.. Hem virüsler temizlenmeli, hem Chrome sıfırlanmalı (Önce virüsler temizlenir sonra Chrome sıfırlanır). Chrome usulüne göre ve tam olarak sıfırlanmazsa sistem virüslerden temizlense dahi o istenmeyen uzantılardan yada ayarlardan yine kurtulunamayabilinir. Virüsler temizlenmeden sadece Chrome sıfırlanırsa bu defada senin @farurhenho belirttiğin problemle karşı karşıya kalınabilinir, uzantılar yeniden peydahlanabilir. Bunun için her ikiside yapılmalı. virüslerde temizlenmeli, Chrome'da sıfırlanmalı @erdemgokhan455 temmuz 6 yıl önce
      • @farurhenho mesajımda belirttim önce @temmuz 'un önerdiği programlar ile tara daha sonra kurtulamadığın uzantılardan kurtulmak için Chrome kullanıcı klasörünü sil diye. @temmuz haklı, dağılabiliriz. hakan 6 yıl önce
      • delirecem artık. virüsler temizlenmiyor bütün yandex media get felan hepsini temizledim 3 virüs programı ile temizledim googleyi tamamen dosyalarını sildim ama halen googlada virüs var. format mı atsam diyorum ama birsürü dosyam var bilgisayarda birde nasıl fotoğraf atılıyor buradan size fotoğraf atayım erdemgokhan455 6 yıl önce
      • hizliresim.com gibi bir siteye resim yükle @erdemgokhan455 hakan 6 yıl önce
      • https://hizliresim.com/MdogDM eklentlerin gözüktüğü site erdemgokhan455 6 yıl önce
      • Avira Safe Shopping için bilgiayarından Avira antivirüsü kaldırısabilirsin. Aynı şekilde yandex ile ilgili uygulamaları kaldırırsan Yandex uzantısı da gider. Bilgisayarını Malwarebytes ile tarattın mı? @erdemgokhan455 hakan 6 yıl önce
      • AdwCleaner - emsisoft anti-malvare ve hitmanpro ile taradım erdemgokhan455 6 yıl önce
      • hiçbir işe yaramadı erdemgokhan455 6 yıl önce
      • aynı aynı aynıı erdemgokhan455 6 yıl önce
      • ve artık +18 siteleri daha çok açmaya başladı :( erdemgokhan455 6 yıl önce
      • Modeminin marka ve modeli nedir? @erdemgokhan455 hakan 6 yıl önce
      • tp lınk erdemgokhan455 6 yıl önce
      • Modemini sıfırlamayı dener misin? Modelini vermemişsin. Modelini verirsen güvenlik sorunu olup olmadığını sana söylerim @erdemgokhan455 hakan 6 yıl önce