Bilgisayardaki C ve D sürücüsü gereksiz dosyalardan nasıl temizlenir?

Bilgisayarımın C ve D sürücüsü gereksiz dosyalardan nasıl temizlenir? Ayrıca gerekli ve gereksiz dosyayı ayırt edebilmemin bir yolu var mı?

mat7 mat7 (341)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    • Teşekkür ederim ederim. Fakat benim çekindiğim şu ya bilgisayarın ihtiyacı olan bir programı veya programın önemli bir dosyasını siler ve bilgisayarın çalışmasına zarar verirsem diye korkuyorum. Bunu yani bilgisayarın ihtiyacı olan program ve dosyaları nasıl ayırt edebilirim ?  @toprak34 (964) mat7 6 yıl önce
    • @ebruli verdiğim yöntem windowsun kendi uygulamasıdır. toprak34 6 yıl önce
    • Yani çekinmeme gerek yok mu ? Gerekli dosyaları silmez öyle mi ? @ toprak34 (994) mat7 6 yıl önce
    • Windows, kendisi için gerekli dosyaları neden silsin? Sen kendin için gerekli olan bir şeyi gidipte çöpe atar mısın? @ebruli omercik 6 yıl önce
    • Anladım mat7 6 yıl önce

    @toprak34 kullanıcısının link verdiği @temmuz kullanıcısının çözümünde herhangi bir işe yarayan uygulama veya dosya silinmez. Tamemen gereksiz dosyalar silinir.

    Bunun dışında bilgisayarda gereksiz programları kaldırmak için tecrübe ve bilgi gerekir. Kaldırmak istenilen programın ne işe yaradığını ve işinize yarayıp yaramadığını bilmeniz lazım. Yoksa gereksiz programları kaldırmak için sihirli bir formül yok.

    Yüklü programların bazıları sistem tarafından kullanılır, siz hiç kullanmazsınız ama kullandığınız bir program buna ihtiyaç duyuyor olabilir. Bu sebepten "ben bunu kullanmıyorum öyleyse kaldırayım" demek yanlış olur.

    hakan hakan (15409)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Evet işte bende bundan çekiniyorum benim bu konuda çok ciddi bir tecrübem yok maalesef . Fakat bu uygulamada bilgisayara gerekli programlar yada dosyalarını silmez diye anlıyorum çekinmeme gerek yok sanırım .Teşekkür ediyorum :) @hakan (7986) mat7 6 yıl önce
    • Rica ederim @ebruli hakan 6 yıl önce

    CCleaner adlı program ile geniş bir temizleme yapabilirsiniz. @toprak34'ün tavsiyesine ek olarak bende bunu söyliyim

    CCleaner indirme sayfası

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkür ediyorum tavsinize evet bende kullanıyorum bu programı . : )  @farurhenho (1328) mat7 6 yıl önce