Bilgisayardaki dosyalar arttıkça performansa etkisi olur mu?

Bilgisayara resim ve video yüklenmesinin performansa etkisi olur mu? En fazla ne kadar resim ve video dosyası yüklenirse bilgisayar yavaşlar, veya yavaşlar mı?

mat7 mat7 (341)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayara, başka ifadeyle bilgisayarda kullanılan sabit disk bölümlerine ne kadar fazla dosya yuklenirse (sadece resim dosyaları ve videolar değil, bütün dosya çeşitleri) o kadar performansta olumsuz etki yapar. Ama önceleri bu etkilenmeler pek farkedilmez. Zira sabit diskte mevcut kapasite müsaitse performans bu dosyaların çoğalmasından fazla etkilenmez. Ama sabit diskte kapasite (kullanım alanı) problemleri ortaya çıktığında, sabit diskte dosya yüklemeleri aşırı hale geldiğinde bu performans problemleri kendini açıkça gösterir ve sadece bununlada kalmaz, sistemde başka problemlere ve hatalara çokça rastlanır olur. Bu sebeple bunlara dikkat edilmeli ve sabit diskte gereksiz dosyalar bulundurulmamalı, zaman zaman disk temizleme yolunada gidilmelidir.

    Hayatta herşey aşırı yuklenmelerden olumsuz etkilenir. PC'lerde sabit disklerde öyle :)

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Yani aynen öyle dediğiniz gibi kul yapısı mümkünmü bozulmaması değil elbette :) Ben sadece düşüncemi doğrulatmak istedim :) Teşekkür ederim . iyi çalışmalar :) @temmuz (8362) mat7 6 yıl önce
    • Bir şey değil. Sanada iyi çalışmalar :) @ebruli temmuz 6 yıl önce

    Daha önce böyle bir durumla hiç karşılaşmadım, yani bilgisayarda fazla dosya var diye bilgisayarın yavaşladığını görmedim. Fakat yaşayarak gördüğüm bir olay var, masaüstünde devasa boyutlarda dosya tutarak bilgisayarın geç açılması

    Evet bunu bizzat yaşadım. Driverların ve Programların olduğu klasörleri (toplam boyutu 4 GB'dan fazla) masaüstünde tutuyordum daha önce, deneme amaçlı oradan alıp D sürücüsüne attım hepsini. Bilgisayarına açılışında 2-3 saniyelik bir fark oldu

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Evet bende böyle bir durum yaşadım. Ben flaş belleklerdeki bütün resimleri videoları bilgisayardada (leptapta ) tutmak istiyorum , fakat bilgisayarı yavaşlatır diye tereddüt ediyorum  @farurhenho (1303) mat7 6 yıl önce
    • HDD'de yeterli alan varsa neden olmasın? Bence yap, Windows'un kurulu olduğu sürücü değilde D sürücüsüsüne yapabilirsin mesela.. Aman aman bir zararı olacağını zannetmem, bende HDD'yi arşiv olarak kullanan birisiyim @ebruli omercik 6 yıl önce
    • işte benim tereddüt ettiğim bir nokta bu aslında benim sürücüm tek bölüm sadece C halinde . İkiye bölünüyormuş ama nasıl yapılır ve ben yapabilir miyim bilmiyorum.  @farurhenho (1303 mat7 6 yıl önce
    • Disk Yönetimi'nden yaparsın, gayet kolaydır. İstersen yardımcı olurum :) @ebruli omercik 6 yıl önce
    • Bir izah ederseniz sevinirim aslında , bir bakarım kendime güvenirsem yaparım ve bu çok iyi olur :) inşallah yapabilirim  @farurhenho (1303) mat7 6 yıl önce
    • Bununla ilgili ayrı bir başlık açın @ebruli omercik 6 yıl önce
    • Tamam mat7 6 yıl önce