Bilgisayardaki verileri tamamen, geri dönüştürülemez şekilde nasıl silebilirim?

Merhaba,

herkesin kurban bayramını şimdiden kutlarım.

Çalıştığım şirkette içinde önemli bilgiler bulunan fakat donanımı eskidiği için yeni bir sunucu ile değiştireceğim bilgisayarımız var. Eski sunucuyu yedekledik ve artık donanım atıl durumda ve şirketimiz bu ve bunun gibi bir kaç bilgisayarı daha yenileyecek.

Sorun şu, ben bu bilgisayarları formatlasam da biliyorum ki format dahi atılmış olsa bir bilgisayardaki bilgiler, silinen dosyalar, silinen klasörler geri getirilebiliyor. Silinen dosyaların geri getirilmesini sağlayan bir sürü program var.

Sorun şu,önemli bilgiler bulunan ve atıl duruma geçen bu bilgisayarları satacağımız için bu bilgilerin silindiğinden tamamen emin olmalıyım. Bu bilgisayarların sabitdisklerinindeki verileri tamamen geri döndürülemez şekilde nasıl silerim?

murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Formatlama işlemi her ne kadar tüm bilgileri siliyormuş gibi görünse de aslında tüm veriler çok basit yazılımlarla geri getirilebilir.

    Özellikle eski bilgisayarınızı başka birine sattığınızda tüm verilerin tekrar getirilebilir olduğunu bilmek gerçekten rahatız edici.

    Neyseki tüm sabitdiski silmek için formattan başka daha güvenilir yöntemler mevcut.

    Aslında format veya silme işleminde yapılan, bilgilerin nerede kayıtlı olduğu bilgisini silmekten başka birşey değildir. Bilgiler silinmez sadece nerede, hangi konumda saklandığı bilgisi silinir. Böylelikle işletim sistemi ve ona bağlı dosya sistemi diski boş olarak kabul eder ve işlem yapar.

    Siz gerçekten tüm bilgileri silene kadar bilgiler oradadır. Format bu duruma çare değildir.

    Sabitdiskteki tüm bilgileri kalıcı olarak silebilmek için özel bazı yazılımlara ihtiyacınız var.

    Eğer bu özel veri silme yazılımlarını kullanmazsanız, hesap bilgileriniz, fotoğraflarınız, parolalarınız, kullanıcı adlarınız daha doğrusu sabitdisk üzerindeki tüm bilgiler başkalarının eline geçebilir.

    Bir sabitdiskteki tüm verileri kalıcı olarak silmek için 3 yolunuz var.

    1. Sabitdiskinizi veri yok etme yazılımı ile silmeniz.
    2. Degausser ile verileri yok etmek (Diski kullanılmaz hale getirir, manyetik alanları çalışamaz hale getirir.)

    3. Fiziksel olarak diski parçalamak

    2. ve 3. yöntem sabitdiskten tamamen kurtulmak istediğiniz senaryolar için gereklidir. Sizin istediğiniz 1. maddede  belirtilen bir veri yok etme yazılımı kullanmak olacaktır.

    Sabitdiskteki tüm verileri silmek için benim size önereceğim yazılım ücretsiz DBAN yazılımı olacak.

    DBAN 2.2.7 buradan indirebilirsiniz.DBAN 2.2.7 yazılımını indirdikten sonra CD veya DVD'ye yazdırın.

    Iso dosyası nedir? Cd'ye nasıl yazdırılır? Iso DVD / CD ye yazdırma konusunda buradan bilgi alabilirsiniz.

    Bilgisayarınızın tüm yedeklerini alın.

    DBAN Nasıl Kullanılır?

    1. Bilgisayarınızı bu DBAN CD veya DVD ile açın.

    2. DBAN başladığında ekranda boot: yazısını göreceksiniz.DBAN ile sabitdiski kalıcı olarak silme
    3. Enter tuşuna basarak DBAN interaktif moda geçin. Bu işlem biraz vakit alacaktır DBAN yüklemesi devam edecektir.
      DBAN Sabitdisk verilerini geri dönüştürülemez şekilde silme
      Dban nasıl kullanılır
    4. DBAN ekranında Options,  Statistics, ve Disks and Partitions gibi bölümler göreceksiniz.
      DBAN nasıl kullanılır - sabitdiski tamamen silme
    5. Options 'da varsayılan değerler ile bırakın bir değişiklik yapmanıza gerek yok.
    6. Disks and Partitions bölümünde tamamen silmek istediğiniz hardiski seçin.
    7. J ve K tuşları ile seçimler arasında ilerleyebilirsiniz Space / boşluk tuşuna basarak hardiski seçili hale getirin.
      DBAN nasıl kullanılır - sabitdiski tamamen silme
    8. Sabitdiski seçtikten sonra F10 tuşuna basın ve tamamen silme işlemini başlatın.

    DBAN tüm sabitdiski silecektir. Bu bilgiler bir daha geri getirilemez. Bu sebepte gerçekten tüm sabitdiski geri dönülemez şekilde silmek istediğinizde çalıştırın.

    alattin alattin (16984)
    10 yıl önce cevaplandı

    • Çok faydalı ve detaylı olmuş. Emeğiniz için teşekkürler. murat 10 yıl önce