Bilgisayardan gelen "bip, bip" sesi

Merhaba;

Bir kaç ay önce bilgisayarımdan bip bip sesinin geldiğini söylemiştim. Bugün yine o ses ile karşılaştım, ama bu sefer daha farklı bi şekilde. Bilgisayarım takıldı, yani mouse imleci falan takıla takıla hareket etti. Tam bunlar yaşanırken, o bip bip sesini yine duydum. Emsisoft ile malware taraması yaptım fakat bir sonuç yok. Malwarebytes ile de taradım. Bu ses ne olabilir? Sesi tam olarak tanımlamak gerekirse bir C4'ün patlamadan önce çıkardığı sese benziyor. Filmlerde falan duymuşuzdur illa ki :D

toprak34 toprak34 (2026)
4 yıl önce sordu

  • ek olarak @hakan abinin yazdığı notu ekledim.😉 ybaskin34 4 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Bilgisayardan gelen bip sesleri ve anlamları ; seninki hangisi oluyor tam olarak ?

  • Birden fazla kısa bip sesi > Anakart arızası
  • Sürekli bip > Güç Kaynağı arızası
  • 1 Uzun bip > Bellek tazelemesinde hata
  • 1 Uzun 1 Kısa bip > Anakart veya Bios arızası
  • 1 Uzun 2 Kısa bip > Ekran Kartı arızası (DIP switch)
  • 1 Uzun 3 Kısa bip > Ekran Kartı arızası
  • 2 Uzun 1 Kısa bip > Ekran Kartı arızası (RAMDAC)
  • 2 Kısa bip > Bellek eşlik (parity) hatası
  • 3 Kısa bip > Belleğın ilk bölümünde (64K) hata
  • 4 Kısa bip > Timer hatası
  • 5 Kısa bip > İşlemci hatası
  • 6 Kısa bip > Klavye(işlemcisi) hatası
  • 7 Kısa bip > İşlemci hatası
  • 8 Kısa bip > Ekran Kartı belleği(okuma/yazma) hatası
  • 9 Kısa bip > Bios Rom hatası
  • 10 Kısa bip > CMOS(okuma/yazma) hatası
  • 11 Kısa bip > Tampon Bellek hatası

 Genel olarak hata kodları yukarıdaki gibidir lâkin anakart modeline göre değişiklik gösterebilir..

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
4 yıl önce cevaplandı

    O bip sesi anakart üzerindeki buzzer denen minik hoparlörden gelir. Genelde teknik bir soruna işarettir.  Yukarıda @ybaskin34  hata kodlarını paylaşmış bunlar anakart modeline göre değişiklik gösterebilir ama bunu da unutma.

    hakan hakan (15409)
    4 yıl önce cevaplandı

    • hakan abi ek olarak anakart modeline göre değişiklik gösterebilir notunu ekliyorum..😊 ybaskin34 4 yıl önce
    • @ybaskin34 👌 hakan 4 yıl önce