Bilgisayarı açarkan kasadan tık sesi geldi. Ne yapmalıyım?

Arkadaşlar sabah bilgisayarı açiyim dedim kasadan TIK TIK TIK Sesi geliyordu  hiç durmuyordu, sonra bilgisayar windows başlatılıyor derkene Mavi ekran geldi, Chkdsk /f gibi şeyler yazıyordu. Ben de problemin HDD de olabileceğini düşündüm.

15 GB lık önemli dosyalarım var bunları almam mümkünmü açılmıyor çünkü pc ?

nvidiagtx nvidiagtx (690)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Elinde bir adet HDD kutusu varsa farklı (açılan) bir bilgisayara bağlamayı dene. Belki bu şekilde dosyalarını kurtarabilirsin.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • ayrıntılı anlatırmısın? birde tık tık sorunu neden kasynaklanıyor nvidiagtx 6 yıl önce
    • kaynaklanıyor nvidiagtx 6 yıl önce
    • @farurhenho nvidiagtx 6 yıl önce
    • birde önerdiğin ugun bütçeli HDD varmı 160 GB Veya 120 GB 69 TL den yukarı olmasın nvidiagtx 6 yıl önce
    • Tık tık sorununu tam kavrayamadım, bir problem olabilir o konuda bir şey diyemem. Ama eğer HDD tam olarak bozulmadıysa bir HDD kutusu alıp kablo ile çalışan bir bilgisayara bağlarsın, ve içindeki dosyaları kurtarmayı deneyebilirsin. @nvidiagtx omercik 6 yıl önce
    • önediğin ucuz hdd varmı nvidiagtx 6 yıl önce
    • Ben bu işlerde pek iyi değilimdir. @temmuz hocamı çağıralım. @nvidiagtx omercik 6 yıl önce

    Sana sistem mesajında CHKDSK disk denetlemesi ihtiyacı belirtilmiş zaten. Niye bunu yaparak düzeltmeyi denemiyorsun?

    Eğer bilgisayar onarım seçeneklerine ulaşamıyorsan bunun için bir kurtarma / işletim sistemi yükleme medyası (DVD veya flash bellek) kullanırsın ve bu yoldan giderek ihtimal sabit disk problemlerini düzeltmeyi denersin (Veya başka problemler varsa onlarıda düzeltmeye uğraşırsın).

    Kasadan ses çeşitli sebeplerle gelebilir. Mesela kasa içerisinde bir kablonun fan pervanelerinden birine temas etmesiyle sürtünme seside olabilir. Ama senin PC özelinde ortaya çıkan ise herhalde bozuk / problemli sabit diskin plakalarından gelen ses oluyor. Bu sesin kaynağı başka bir şeyde olabilir ama belirttiğin CHKDSK tavsiyeli sistem mesajı ilk olarak bunu düşündürüyor.

    Önce sabit diskini ve sistemini düzeltirsin ve bu şekilde sabit diskteki önemli verilerine tekrar ulaşma imkanı elde edersin. Eğer problem sabit disk ise ve düzeltilmesi sağlanamazsa bu halde verilerin kurtarılması için@farurhenho yol ve tavsiyesi dahil, bazı kurtarma çabaları hayata geçirilir (HDD Regenerator programı yoluyla diskin düzeltilmesinin denenmesi, olmazsa Sabit diskin başka bir PC'ye ikinci disk olarak takılması vs).

    Bu çabalar sonunda eğer sabit diskte düzeltilemeyecek seviyede fiziksel problemler oluşmadıysa sabit diskin düzeltilmesi ve / veya hiç olmazsa verilerin kurtarılması sağlanabilecektir.

    Kolay gelsin.

    Edit;

    Buyur bakalım en ucuz HDD'ler, Google arama motorunda "en ucuz HDD" (tıkla) araması sonuçları

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Bilgisayar Açılmıyorki Chkdsk Yapayim nvidiagtx 6 yıl önce
    • İkinci paragrafta yazdıklarımı okumadınmı? Gözünden kaçtı galiba :) @nvidiagtx temmuz 6 yıl önce
    • aynen görmedim :) nvidiagtx 6 yıl önce