Bilgisayarı bilinçli bir şekilde nasıl çökertirim?

Herkese iyi günler.

Benim bir sıkıntım var. Eşimin ve benim birer laptopumuz var. Ama o inatla ve ısrarla benimkini kullanmak istiyor. 2 bilgisayarda aynı hiç bir fark yok ama o kötü kullandığı için onun ki biraz kasıyor. Her ay format atmak zorunda kalıyorum. Ben de düşündüm ki onu korkutarak bir şey yapayım mesela o tam kullanırken bozulsa ben de  örneğin iki günde tamir etsem korkar bir daha dokunmaz ne yapabilirim? O kullanmaya başlasa sonra 4 saat mesela bozulsa nasıl yapabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

tuncerozdes tuncerozdes (31)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Sahte bir mavi ekran penceresi açtırabilirsin. Bunun için önce bir toplu işlem dosyası oluşturman gerekiyor

    1. Windows ve R tuşlarına bas.
    2. Açılan çalıştır ekranına Notepad yaz ve enter tuşuna bas.
    3. Not defterine şu kodu kopyala:
      @echo off
      echo ^<html^>^<head^>^<title^>BSOD^
      </title^> > bsod.hta
      echo. >> bsod.hta
      echo ^<hta:application id="oBVC" >> bsod.hta
      echo applicationname="BSOD" >> bsod.hta
      echo version="1.0" >> bsod.hta
      echo maximizebutton="no" >> bsod.hta
      echo minimizebutton="no" >> bsod.hta
      echo sysmenu="no" >> bsod.hta
      echo Caption="no" >> bsod.hta
      echo windowstate="maximize"/^> >> bsod.hta
      echo. >> bsod.hta
      echo ^</head^>^<body bgcolor="#000088" scroll="no"^> >> bsod.hta
      echo ^<font face="Lucida Console" size="4" color="#FFFFFF"^> >> bsod.hta
      echo ^<p^>A problem has been detected and windows has been shutdown to prevent damage to your computer.^</p^> >> bsod.hta
      echo. >> bsod.hta
      echo ^<p^>DRIVER_IRQL_NOT_LES_OR_EQ
      UAL^</p^> >> bsod.htaecho. >> bsod.hta
      echo ^<p^>If this is the first time you've seen this stop error screen, restart your computer, If this screen appears again, follow these steps:^</p^> >> bsod.hta
      echo. >> bsod.hta
      echo ^<p^>Check to make sure any new hardware or software is properly installed. If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer for any windows updates you might need.^</p^> >> bsod.hta
      echo. >> bsod.hta
      echo ^<p^>If problems continue, disable or remove any newly installed hardware or software. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing. If you need to use Safe Mode to remove or disable components, restart your computer, press F8 to select Advanced Startup Options, and then select Safe Mode.^</p^> >> bsod.hta
      echo. >> bsod.hta
      echo ^<p^>Technical information:^</p^> >> bsod.hta
      echo. >> bsod.hta
      echo ^<p^>*** STOP: 0x000000D1 (0x0000000C,0x00000002,0x00000
      000,0xF86B5A89)^</p^> >> bsod.htaecho. >> bsod.hta
      echo. >> bsod.hta
      echo ^<p^>*** gv3.sys - Address F86B5A89 base at F86B5000, DateStamp 3dd9919eb^</p^> >> bsod.hta
      echo. >> bsod.hta
      echo ^<p^>Beginning dump of physical memory^</p^> >> bsod.hta
      echo ^<p^>Physical memory dump complete.^</p^> >> bsod.hta
      echo ^<p^>Contact your system administrator or technical support group for further assistance.^</p^> >> bsod.hta
      echo. >> bsod.hta
      echo ^</font^> >> bsod.hta
      echo ^</body^>^</html^> >> bsod.hta
      start "" /wait "bsod.hta"
      del /s /f /q "bsod.hta" > nul
    4. Daha sonra Dosya > Farkı Kaydet seçeneğine gel.
    5. Dosya adına fake.bat yaz.
    6. Kayıt türü: Tüm dosyalar (*.*) seç.
    7. Masaüstüne kaydet.

    Bu dosya çalıştırıldığında sahte bir mavi ekran oluşturur. İlk çalıştırdığında Birlikte aç penceresi gelebilir. Tamam'ı tıkla ve bu pencereyi kapat. İkinci çalıştırdığında sahte bir mavi ekran penceresi gelecek.

    Bu pencereyi Alt ve F4 tuşlarına birlikte basarak kapatabilirsin.

    Daha sonra bu dosyayı zamanlaman gerekecek. Görev zamanlayıcıyı ile bunu yapabilirsin:

    1. Windows ve R tuşlarına bas.
    2. Çalıştır penceresine şu komutu yaz ve enter tuşuna bas.
      control schedtasks
    3. Görev zamanlayıcı açılacaktır. Burada Görev zamanlayıcı kitaplığı seçeneğini sağ tuşla tıkla ve Görev oluştur'u seç.
    4. Ad bölümüne mavi ekran yaz.
    5. Eylemler sekmesini tıkla.
    6. Yeni düğmesine tıkla.
    7. Program komut dosyası seçeneğinden göz atarak fake.bat dosyasını seç. Tamam'ı tıkla.
    8. Tetikleyiciler sekmesini tıkla ve Yeni seçeneğini seç.
    9. Ayarlarda bir kez seçeneği seçiliyken çalışmasını istediğin saati ayarla.
    10. Daha sonra pencereleri kapat.

    Artık istediğin saate sahte bir mavi ekran penceresi karşına gelecektir.

    Yukarıdaki işlem sadece sahte bir mavi ekran çıkarttır, şaka veya korkutma amaçlı kullanılabilir.

    Bilgisayarı kalıcı olarak çökertmek için:

    1. Çalıştır penceresine regedit.exe yaz ve enter tuşuna bas.
    2. Açılan kayıt defterindeki tüm değerleri sil.
    3. Bilgisayarı yeniden başlat.

    Bu işlemi geri alamazsın.

    alattin alattin (16984)
    6 yıl önce cevaplandı

      Cevabınız için çok teşekkürler peki bu mavi ekran yerine başka bir sistem kullanabilir miyiz? Çünkü yeniden başlatma yapıp bundan kurtulabilir gibi geldi bana.

      tuncerozdes tuncerozdes (31)
      6 yıl önce cevaplandı

      • bu sadece korkutmak amaçlı kullanılabilir, yeniden başlayınca bu ekran kaybolacaktır elbette. Bunun yerine gerçek mavi ekran çıkartabilirsin. Bunun için cevabı düzenleyeceğim. alattin 6 yıl önce
      • Mavi ekran çıkartan uygulamlar var ama Windows 10 için bulamadım açıkcası alattin 6 yıl önce
      • çok teşekkürler o zaman şöyle diyeyim win 7 için böyle bir uygulama olabilir mi çünkü ben win 7 kullanıyorum tuncerozdes 6 yıl önce

      WiFi sürücüsünü Aygıt Yöneticisinden devre dışı bırakabilirsin. Böylece internete giremeyecektir.

      omercik omercik (9418)