Bilgisayarı hızlandırma yolları nelerdir?

Evet arkadaşlar, yukarıdaki başlıktan anlaşılcağı üzerine etkili cevaplarınızı bekliyorum.

lucas77 lucas77 (199)
3 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Güç Planı Seçimi.

    Güç planını " Yüksek Performans " almamız gerekiyor. Arama kısmına " Güç Planı Seçin " yazıyoruz ve tıklıyoruz, buradan " Yüksek Performans " seçeneğine tıklıyoruz.

    2 - ) Denetim Masası ayarları;

    • Nvidia denetim masasından aşağıdaki gibi yapıyoruz; ( Nvidia kartlar için geçerli )

    • AMD içinse fotoğraflı gösteremeyeceğim çünkü ekran kartım AMD değil. Bu yüzden aşağıya yapmanız gereken adımları yazıyorum;
    1. Masaüstüne sağ tıklayın ve Radeon Ayarları'na tıklayın.
    2. Karşınıza çıkan panel de Gaming seçeneğini tıklayın.
    3. Sonrasında ise Global Ayarlar seçeneğine tıklayın
    • Örtüşme Önleme Modu: Uygulama ayarlarını geçersiz kıl
    • Örtüşme Önleme Seviyesi: 2X
    • Yön Bağımlı Filtreleme Modu: Uygulama ayarlarını kullan
    • Doku Filtreleme Kalitesi: Performans
    • Dikey Yenileme İçin Bekle: Her zaman kapalı
    • OpenGL Üçlü Ara Belleğe Alma: Kapalı
    • Shader Cache: Kapalı
    • Mozaikleşme Modu: Uygulama ayarlarını geçersiz kıl
    • En Yüksek Mozaikleşme Seviyesi: Kapalı

    Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatın.

    Arka planda oyununuz dışında başka hiçbir şey açık olmasın, örneğin oyununuzu başka bir platform üzerinden oynarken arkada Steam açık olmasın, yada Firefox gibi tarayıcılar. Bu sayede kullanılan RAM miktarını azaltarak oyuna yönlendirmiş olursunuz.

    5 - ) Gereksiz hizmetleri kapatın.

    Görev yöneticisini açarak Hizmetler sekmesine gelin ve burada gereksiz hizmetleri sağ tıklayıp durdur seçeneğine tıklayın.

    Gereksiz Hizmetler;

    • IP Yardımcısı.
    • İndirilen Haritalar Yöneticisi.
    • İşlev Bulma Kaynak Yayımı
    • TCP/IP NetBIOS Yardımcısı
    • Uzak Kayıt Defteri
    • Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmeti

    6 - ) Siyah Arka planı kullanın.

    Arka planı siyah yapmak çok az da olsa fark yaratıyor, sistemin kendine gelme süresi gibi, bu yüzden arka planı siyah yapmanızı tavsiye ederim.

    7 -  ) Masaüstünü doldurmayın.

    Masaüstünde dosya, program, oyun kısayolu bırakmayın, hepsini bir klasör içine atın, hem daha düzenli görünür, hemde performans ta artış sağlanır.

    8 - ) Diski Temizleyin.

    Diskinize sağ tıklayıp " Özellikler " dedikten sonra " Diski Temizle " seçeneğine tıklayın.

    İndirilenler dışındakileri seçip Tamam seçeneğine tıklayın. Sistem dosyalarını temizle'ye de tıklayabilirsiniz, 130 MB belki daha fazla çöp temizler.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkürler lucas77 3 yıl önce

    Bilgisayarı hızlandırmanın bir kaç adımı var ve benim işime yarıyor bu yöntem.

    Çözüm:

    1- Bilgisayarını sürekli güncel tutmanda fayda var.

    2- Avast ve AVG gibi yazılımları indirdiysen veya sildiysen Regedit üzerinden kalıntılarını temizlemende fayda var.

    NOT: AVG diye arattığınz zaman SYSTEM ile ilgili veriyi silebilirsiniz. Çoğu zaman Avast'ı herkes indiriyor yani regedit üzerinden CTRL+F yapıp Avast'ı aratın ve çıkan sonuçları sürekli silin yani her arattığınızda ve işlem bittiğinde çıkan sonuçları temizleyin.

    3- temp ve %temp% klasörünün içerisini temizleyin.

    4- Temiz ön yükleme yapın.

    5- Comodo Registry Cleaner ile bilgisayarınızı tarayın ve çıkan gereksiz regedit klasörlerini kaldırın işlem bittikten sonra uygulama ile birlikte.

    Bu adımlar benim işime yarıyor yani denemenizde fayda var.

    darkcrak darkcrak (5158)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkürler lucas77 3 yıl önce

    Yukarıdakilerine ilave olarak:

    Başlangıç'ta çalışan programları CCleaner veya Görev Yöneticisi'nden pasifleştirebilirsiniz.

    CCleaner->Araçlar->Başlatma diyin yukarıdaki menülerde gereksiz gördüğünüz programları sağdaki alandan pasifleştirin.

    Görev Yöneticisi->Başlangıç->Durum sütunundayken sağ tıklayın istediğiniz programları pasifleştirin.

    Komutlara ilave olarak prefetch komutunu da ekleyebilirsiniz. Windows+R+CMD kısmına prefetch yazın. O klasördeki tüm dosyaları seçin ve silin.

    sibermedia sibermedia (23)
    3 yıl önce cevaplandı

    • CCleaner'i avast satın aldıktan sonra eskisi kadar iyi değil yani önermiyorum CCleaner'i darkcrak 3 yıl önce
    • Teşekkürler lucas77 3 yıl önce

    ssd takabilirsin

    oguzhan08 oguzhan08 (45)