bilgisayarı kapatıp açtığımda yeniden başlatılma gibi açılma sorunu

@temmuz bey @hakan bey bilgisayarımda sorun var bilgisayarı kapatıp açtığımda yeniden başlatılmış gibi açılıyor yani bilgisayarı kapatıyorum power tuşuna basarak açıyorum yeniden başlatılmış gibi açılıyor ne yapmalıyım sistem geri yükleme noktası kapalı Hızlı Başlatmayı Aç(Önerilen) tikli

efsaneemrahylz efsaneemrahylz (247)
6 yıl önce sordu

  • "Yeniden başlatılmış gibi açılma" nasıl oluyor? Sen nasıl açılsın istyorsun? Sana göre ikisi arsındaki fark nedir? Bunları tam ve açık belirtmelisinki, ona göre bir şeyler söyleyelim. Daha sonra "yok öyle olmuyor", "onu demek iştemeöiştim" gibi şeylerin gündeme gelmemesi için dediğim şekillerde problemler veya istenilen/sorulan şeyler önce tam ifade edilmeli. temmuz 6 yıl önce
  • @temmuz bey windows 8.1kullanıcıyım mousseyi sağ alt tarafa çekiyorum ayarlar>güç>bilfisayarı kapat yazısına tıklıyorum ekran gidiyor power ışığı sönüyor tekrar açıyorum power tuşuna basıp laptopumun markasının baş harfi geliyor altında beyaz şeritler 2 tur dönüyor sonra mavi ekranlı hoş geldiniz yazısı geliyor açılıyor şimdi buraya kadar herşey normal pc yi 2 ci kapatmada kapatılıyor yazısı uzun durup 8-9 saniye kadar ekran gitmesiyle power ışığının sönmesi bir oluyor açmaya çalıştığımda yine laptopmun yine baş harfi geliyor altında beyaz şeritler 5-6 tur atıyor onlar gidiyor siyah ekran geliyor 6-7 saniyede öyle duruyor sonra mavi ekranlı hoş geldiniz yazısı geliyor IObit advanced systemcare yükleyip temizledikledikten sonra oldu efsaneemrahylz 6 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Üst mesajda yorumda yaptığın "problem" izahına göre birinci kapatmada kapatma normal oluyor ve sonra power tuşu vasıtasıyla normal açılıyor. İkincide kapatmada ise bu iş biraz daha uzun zamanda oluyor (8-9 saniye kadar sürüyor), bu defa yeniden açarkende biraz geç açılıyor (beyaz şeritler 2 tur değilde bu defa 5-6 tur dönüyor). Böylemi? Bence bunun "yeniden başlatılıyormuş gibi" bir durumla alakası yok. Hatta bence eğer anlattıklarını yanlış anlamadıysam bunlar problemde değil. Bazan sistemde arka planda çalışan program ve hizmetler sistem kapanmasını geciktirebilir. Açılırkende açılma süresi her zaman bire bir aynı olmayabilir (ufak farklar olması normaldir). Ben yinede sana PC'de ve genel olarak sisteminde  bir genel bakım tavsiyesi yapayım. Bu bakım ve kontroller yapılırsa mutlaka sistemin daha problemsiz ve performanslı çalışacaktır.

Sistem bakım ve kontrolleri için alttaki linkten faydalanabilirsin:

Windows işletim sistemlerinde hatalar nasıl düzeltilir, problemler nasıl çözülür (Sorun giderme), bakım nasıl yapılır? (tıkla)

Üstteki linkteki sayfada vardı ama ben yine altta vereyim;

Windows 8 nasıl onarılır? (tıkla)

Kolay gelsin.

temmuz temmuz (12505)
6 yıl önce cevaplandı

    Bazan sistemde arka planda çalışan program ve hizmetler sistem kapanmasını geciktirebilir. Açılırkende açılma süresi her zaman bire bir aynı olmayabilir demişsin @temmuz bey görev yöneticisini açtım başlangıçta 1 program var oda Ccleaner ama ayrıntılar sekmesine gelince daha öncede varmıydı bilmiyorum resimdekiler sonuç

    efsaneemrahylz efsaneemrahylz (247)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Gözlerim çok sağlıklı görmüyor ama "Ayrıntılar" sekmesi altında bu kalabalık gayet normal. Benim sistemimdede bu şekilde (belki daha kalabalık). Sana sistem bakımı yap demiştim (chkdsk disk denetlemesi, sfc /scannow taraması vd), yaptınmı? Birde PC açılışında "Sorun gider" ve "Onarım" yollarını uygularsan PC'nin normal/problemsiz açılması ve kapanması sağlanması gerekir. Bunları yapmadıysan yapmalısın. "Windows 8 nasıl onarılır" linkinde gösterilenleri uygula. @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce
    • • sfc/scannow taraması yaptım işe yaramadı onarmam içinde DVD cd si yok @temmuz bey efsaneemrahylz 6 yıl önce
    • Denetim masasından kurtarma DVD'si (yada flash belleği) oluşturabilir ve onu kullanabilirsin. Buda bootable bir medya olacaktır ve windows yükleme DVD'si ile aynı işi görecektir. Yada https://download.microsoft.com/download/A/B/E/ABEE70FE-7DE8-472A-8893-5F69947DE0B1/MediaCreationTool.exe kullanarak bu işleri yapabilirsin. Veya doğrudan windows içinden "sorun gider" arabirimine ulaşırsın (Shift tuşuna basarak ve basılı tutarak sistemi yeniden başlat). Demokrasilerde çareler tükenmez :) @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce