Bilgisayarı kapatma scripti

Merhaba;

Bunu öncelikle herkese belirteyim yaşım çok küçük belki de sitenin en genciyim. Ve @alattin sayesinde yazdığım scriptler ile bilişim öğretmenimize akıllı tahtada göstermiştim ve kodlama yarışma ekibine girmiştim. Neyse konumuz bu değil bilgisayarı kapatma scripti biliyormusunuz? Not defterinde çalıştıracağım yanlız. Teşekkürler @alattin abi!!

Edit:

Uyku moduna alma da olabilir.

toprak34 toprak34 (2026)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayarı kapatmak için;shutdown -s

     verilen kodu notepad'e yapıştırın ve uzantısını .bat olarak kaydedin ve artık kullanabilirsiniz.

    researcher researcher (17)
    7 yıl önce cevaplandı

      @mustafadalga'nın verdiği batch dosyası örneği iyi bir örnek. Her şeyi vb script ile yapmana gerek yok. Batch file yani toplu işlem dosyası oluşturarak da yapabilirsin. Toplu işlem dosyalarının uzantısı .bat olur.

      Eğer bilgisayarı vb script ile kapatmak istersen

      Option Explicit

      Dim sonuc
      sonuc = MsgBox ("Bilgisayar kapatılacak?", vbYesNo, "Emin misin dostum? - uzmanim.net")
      Select Case sonuc
          Case vbYes
              MsgBox("Bilgisayar kapanıyor ...")
              Dim objShell
              Set objShell = WScript.CreateObject("WScript.Shell")
              objShell.Run "C:\WINDOWS\system32\shutdown.exe -s -t 10"
          Case vbNo
              MsgBox("Kapatma iptal edildi")
      End Select

      Burada yine shutdown komutu kullanılıyor -t pamaretlersi ile kapatmadan önce 10 saniye bekleme süresi veriliyor.

      alattin alattin (16984)
      7 yıl önce cevaplandı

      • @alattin matrix i .bat ile yapmıştım ama çalıştıramadım hata verdi toprak34 7 yıl önce