Bilgisayarı Klonlamak[Gerçek anlamda herşeyi ile farklı bilgisayara kopyalamak]

Merhaba,

Elimizde bir bilgisayar var ve bu bilgisayarın içerisin de ciddi anlamda ücret ödeyerek aldığımız yazılımlar mevcut. Bu yazılımlar ise bilgisayarın ip adresine, mac adresine gibi bir sürü süreçlerden geçerek satın alınan yazılımı tek sefer kurmamıza izin veriyor. Neye göre sistemi tanıyorsa bunu alt etmenin bir yolu olmalı. Yani elimizde olan bilgisayarın aynısının tıpkısını farklı bir bilgisayara aktarma gibi bir olay oluyormu? Soru garip gelebilir ama yapmak istediğimiz aynen böyle. Çünkü yazılımlar aşırı derece de pahalı ve kurulumları oldukça da zahmetli tekrar tekrar aynı işlemleri gerçekleştirmek istemiyoruz. Örneğin: Sistem geri yükleme işleminde bilgisayarımız 2 ay önce aktarır gibi aynı şekilde farklı bir bilgisayara da aktarma gibi bir olay var mı?

notify notify (538)
7 yıl önce sordu

  • Fakat bazı yazılımların lisanslar bir tedbir olarak anakart ve/veya sabit disklere bağlı olabiliyor. Yani başka donanımlı sistemlerde lisanslar tanınamayabiliyor. Morel bozmak ve ümitlerini söndürmek istemiyorum, fakat bu detaylarıda aktarmak istediğin lisanslar bazında (özelinde) araştırmalısın. Yoksa bütün çabaların boşa gidebilir. Fakat dediğim şekilde bütün yazılım lisansları değil, bazıları için geçerlidir bu (Mesela ben lisanslı Nero 2016 Platinum programını farklı donanımlı PC'ye aktarabilmiştim, problem olmamıştı). temmuz 7 yıl önce
  • Yani bazı yazılım lisansları başka PC'ye aktarılmasa dahi o PC'de anakart ve/veya sabit dişk değişikliklerindede geçersiz hale gelebiliyor, lisans bozulabiliyor. Bütün yazılım lisansları böyle değil ama bazıları maalesef böyle oluyor temmuz 7 yıl önce
  • Teşekkürler @temmuz hocam deneyip göreceğiz artık :) notify 7 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Olabiliyor. Bunun için bir Acronis True İmage programıyla aktarmak istediğin sistemin (sistem yüklü disk bölümünün) imajını alır ve yine Acronis True İmage programıyla o imajı diğer PC'ye atabilirsin. Fakat burada önemli detay şudurki restore'de kullanacağın Acronis True İmage programı mutlaka "Universal Restore" özellikli ve haliylede bootable sürüm olmalıdır.

Universal Restore ile başka PC'de restore sırasında istediğin uyumsuz sürücüleri hariç tutabilirsin (Windows yüklü bölüm haricinde başka bölümlerde varsa aktarmak istediğn onları ayrıca kopyala/yapıştır yapabilirsin.).

Disk klonlamada yapabilirsin ama farklı PC ve farklı donanımlarda bu yol problemlere yol açabilir, en azından çok fazla uğraştırır.

Kolay gelsin.

temmuz temmuz (12505)
7 yıl önce cevaplandı

  • @temmuz hocam bilgilendirdiğiniz için minnetarım. Ben gerekli yerlerden türkçe kaynak olmasa da bi şekilde ihtiyacımı giderebilirim. Ama bunu uzmanim.net'de paylaşılmasını da sizin kaleminizden okumak isteriz. Resimli anlatımlı olabilir. Ben hiç uğraşmadığım için yanlış bilgilendirmek ve eksik bilgilendirmek istemiyorum. notify 7 yıl önce
  • Ben sitede Acronis ve kullanımyla alakalı bir konu açmıştım ama orada universal restore hususunu anlatmışmıydım hatırlamıyorum. Site içi arama motorundan bir ara ve bak bakalım. Olmazsa daha sonra müsait olursam yazmaya çalışırım. Hemen olmaz @notify temmuz 7 yıl önce
  • Yorumlarınız için çok teşekkür ederim @temmuz hocam eksik olmayın :) notify 7 yıl önce
  • :)) Kolay gelsin @notify temmuz 7 yıl önce