Bilgisayarı otomatik olarak kapatmak, bilgisayarı belli bir saat-dakika sonra kapatmak, nasıl yapılır? (Programsız)

Bilgisayarı otomatik olarak kapatmak nasıl yapılır?

Bilgisayarı belli bir dakika-saat sonra kapatılmasını istemek, nasıl yapılır?

Bilgisayarın belli bir saat-dakika sonra kapatılmasını istiyorum, bunu nasıl yaparım?

Bilgisayarın başında olmadığım zamanlarda bilgisayarın belli bir dakika-saat sonra kapatılmasını istiyorum, nasıl yaparım?

Bilgisayarımın ayarladığım zamanda kapatılmasını istiyorum, bunu nasıl yaparım?

Program kullanmadan bilgisayarı otomatik olarak kapatmak istiyorum, bunu nasıl yapabilirim?

ismailsarp ismailsarp (6010)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Size kendi kullandığım ve çok ise yaradığını düşündüğüm, program kullanmadan bilgisayarı belli bir dakika-saat sonra otmatik olarak kapatılmasını sağlayan bir cmd komutunu göstermek istiyorum.

    Örneğin bir işiniz var ve bilgisayarın başında olmayacaksınız.Ancak bilgisayarda belli bir zaman sonra sona erecek bir indirme veya bir render gibi işleminiz çalışıyor.Bilgisayarınızın belli bir dakika veya saat sonra kapanmasını istiyorsunuz.Bu işlemi hiçbir program kullanmadan da yapabilirsiniz.Bu işlem Windows 'un bize sunduğu komutlardan bir tanesinde yer alıyor.

    Program kullanmadan bilgisayarı otomatik olarak kapatmak istiyorum, bunu nasıl yapabilirim?

    Bilgisayarın otomatik olarak belli bir saat-dakika sonra kapatılmasını istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

    1. Başlat menüsüne gelin ve arama bölümüne çalıştır yazın ve çalıştır'ı başlatın. Ya da Windows+R tuşları ile çalıştır'ı başlatabilirsiniz.
    2. Çalıştır bölümüne cmd yazın ve enter e basın.
    3. Ardından açılan komut sistemi ekranına otomatik kapatma işlemi için aşağıdaki komutu kullanın.Komutu yazarken zamanı ayarlamak için saniye cinsinden yazmalısınız.
      shutdown -s -t "kaç saniye sonra kapatılmasını isterseniz onu yazınız"

      Örneğin; Bilgisayarınızı 1 saat sonra kapatmak için; ( 60 dakika=3600 saniye olduğundan)

      shutdown -s -t 3600

      Bilgisayarınızı 5 saat sonra kapatmak için; (5 saat=300 dakika=18000 saniye olduğundan)

      shutdown -s -t 18000

      yazmalısınız.

    4. Bu komut ardından enter'a bastığınızda size bir uyarı gelecek ve bilgisayarınız hangi tarihte kapatılacağını söyleyecektir.

    5. Kapatılacak zamanlamayı iptal etmek için ise aşağıdaki komutu kullanın;

      shutdown -s -a

      bu komut ardından kapatma işlemi iptal edilecektir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)