Bilgisayarı uzun süre kullanmaktan dolayı donanımlarında performans kaybı olur mu?

2003 model bir bilgisayarım var,tam 10 yıldır kullanıyorum.Bilgisayarın anakartı veya işlemcisi yada başka bir donanımı bilgisayarın çok kullanılmasından dolayı ilk zamanlardaki performansını yitirip daha yavaş çalışabilir mi;çünkü bilgisayarımın artık daha yavaş, daha çok takılarak çalışıyor. Teşekkür ederim.

kalenderrr kalenderrr (41)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    merhaba bu 10 yıl içerisinde cihaza ne kadar formöat attıgınız iç bakımı yapğtıgınız önemli eğer bir ürünün size uzun soluklu aynı performans da hizmet etmesini istiyorsanız onun periyodik bakımlarını yapmanız gerekir ama 10 yıl önceki xp işletim sistemi yaygındı muhtemelen bilgisyarın işletim sistemi eski oldugundan dolayı sürekli güncelleme oldugundan ötürü yeni halleri  sistemi azda olsa yavaşlatır size tavsiyem peryodik bakımlarını yaptırınız ve en sade haliyle kullanmanıuz sonuçta içindeki bios pili bile 5 yılda zayıflar siz 10 yıldır kullandıgınızı belırttınız şuanda bir arızası yok ise sizi uzun dönemler daha kullanıma sundurur görüşmöek dileğiyle saygılarımla:..

    laboustasarim laboustasarim (693)
    10 yıl önce cevaplandı

      Elektronik cihazların en büyük düşmanı ısıdır.

      Isınan birimler zaman ile özelliklerini kaybeder, niteliklerini yitirir.

      Bilgisayarda özellikle bellek(Ram) gibi modüller zamanla okuma-yazma işlemlerinden dolayı yıpranır. Aynı şekilde Harddisk (sabitdiskte) sürekli okuma yazma işlemlerinden dolayı yıpranır.

      Bellek yani Ram'in milyonlarda küçük odacıkdan oluştuğumu düşünürseni bu odacıklar zamanla hasar görür ve kullanılabilir olan alanların sayısı azalır.

      Bellek ve disk gibi okuma yazma yapılan birimlerin belirli bir okuma yazma limiti vardir ve zamanla ömürleri azalır.

      Aynı şekilde anakart üzerinde bulunan chipsetlerde de belli durum söz konusudur.

      murat murat (12492)