Bilgisayarı yeniden başlattığımda ses kartı kayboluyor

Merhaba arkadaşlar. Şöyle bir sorunum var. Benim bilgisayarımı açtığımda sağ altta ses ikonunda Yüklü Ses Çıkış Aygıtı Yok yazıyor. Aygıt yönericisinde Ses Video ve Oyun Denetleyicisi bölümünde Conexant smartaudio hd görünmüyor. Sadece İntel(R) İç Ekran sesi görünüyor. Gizli aygıtları göster dediğimde ise Conexant smartaudio hd soluk bir şekilde görünüyor. Fakat Aygıt Yöneticisinden Sistem Aygıtları>High Definition Audio Denetleyicisini kaldırıp, sonrasında donanım değişikliklerini tara diyince ses geliyor. Yani Ses video ve oyun denetleyicilerine Conexant smartaudio hd geliyor. Yani müzik falan dinleyebiliyorum. Bu sefer de İntel(R) İç Ekran sesi gidiyor. Fakat bu haldeyken yeniden başlatınca ya da uykuya alıp açınca ses tekrardan gidiyor. Ve yine aynı şekilde Aygıt yönericisinde Ses Video ve Oyun Denetleyicisi bölümünde Conexant smartaudio hd görünmüyor. Güncel driverleri indiriyorum fakat setup yapınca kurmuyor. SÜRÜCÜ KURULUMU BAŞARISIZ OLDU:BU SÜRÜCÜ İÇİN AYGITI BULAMADI YAZIYOR. Fakat ses geldiğinde aygıt yöneticisinden aynı driver dosyaları ile güncelleştirme yaptığımda güncellemeyi yapıyor ve aynı şekilde ses gelmeye devam ediyor.

YAPTIKLARIM

Windows 8 Temiz Kurulum Yapıp Denedim -->SONUÇ AYNI

Windows 8.1 Temiz Kurulum Yapıp Denedim -->SONUÇ AYNI

Windows 10 Temiz Kurulum Yapıp Denedim -->SONUÇ AYNI

LENOVO'NUN sitesinden model ve işletim sistemini belirterek driver indirdim -->SONUÇ AYNI

Donanım kimliği ile arama yaparak driver indirdim-->SONUÇ AYNI.

Yardımlarınızı bekliyorum.

kullanici416491 kullanici416491 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sürücü çakışması gibi bir soruna benziyor.

    Öncelikle sesle alakalı tüm sürücüleri cihazdan kaldırın. Sürücü kurulumu tamamlandıktan sonra Yerel Disk C: içersine driver klasörü adı altında yer alan ses sürücüsünüde silin.

    BIOS' u güncelleyin.

    Biosu güncelledikten sonra ses sürücüsünü inf olarak tanıtmayı deneyin.

    ogzkzu ogzkzu (286)
    7 yıl önce cevaplandı

    • ses sürücüsünü inf olarak tanıtıyorum sonuç yine aynı. beklemeye aldıktan sonra ya da yeniden başladıktan sonra yine gidiyor kullanici416491 7 yıl önce
    • Bios güncellemesi yaptınız mı? ogzkzu 7 yıl önce
    • Lenovonun sitesinden bios driveri indirdim şuan güncel sürümde uyarısı aldım, yani güncel bios kullanici416491 7 yıl önce
    • Bios' gir, Configration menüsünde Bios Back Flash menüsünü enabled yap, enabledse disabled yap. Sonra yapılan işlemleri kaydet. Windows açıldığında tekrar bios dosyasını çalıştır tekrar aynu versiyonu güncelleyecektir. ogzkzu 7 yıl önce
    • hocam dediğinizi yaptım güncelledi. Fakat sorun şu bios güncelledikten sonra da ses,video ve oyun denetleyicilerinde CONEXANT SmartAudio HD görünmüyor. Gizli aygıtları göster dediğimde soluk bir şekilde gözüküyor. Çift tıklayınca ise Şu an, bu donanım aygıtı bilgisayara takılı değil. (Kod 45) yazıyor. Sistem aygıtlarındaki HIGH DEFINITION AUDIO sağ tık yapıp kaldırıp sonra donanım değişikliklerini göster diyince bu sefer ses geliyor. Yani bilgisayara takılı olmasa böyle yapınca neden gelsin. Sorun donanımsal olsa hiç ses çıkmaz yani öyle yapınca da gelmez, yazılımsal olsa deneyebileceğim bütün yolları denedim. Sizce sorun ne olabilir ? kullanici416491 7 yıl önce
    • Birçok sürücü yükleme yaptıysan sürücülerin çakışma ihtimali yüksek, ondan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Lenovo sayfasında ki conexant sürücüsünün haricinde conexantın sitesinden sürücü kurmayı bir dene yada donanım kimliği ile http://devid.info/ sayfasından sürücüyü indirmeye çalış. ogzkzu 7 yıl önce
    • hocam zaten aygıt yöneticisi üzerinden ses sürücüsü güncelleiyor sorun yok o konuda. Ama yeniden başlatınca yine başa dönüyor. Yani kaydedilmiyor. Acaba donanımsal bir sorun olabilir mi ? kullanici416491 7 yıl önce
    • tabi donanımsal olma ihtimalide var ama daha çok yazılımsal bir soruna benziyor. ogzkzu 7 yıl önce