Bilgisayarım 2 TB dan fazlasını görmüyor sorunu

Bilgisayarım 2 TB dan fazlasını görmüyor sorunu nasıl çözülür?

Bigisayarımda 3 TB harddisk var ancak 2TB dan fazlası görünmüyor?

Bigisayarımda 4 TB harddisk var ancak 2TB dan fazlası görünmüyor?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

  • Merhaba bu 4tb duruyordu ve 2 tb bölmüş bunu nasıl güzeltirir mrb mı yoksa gtp mı yapıyor yoksa 4tb mehmetakif35 1 ay önce

Toplam 1 Cevap

Eğer eski bilgisayarınıza veya Windows 7 32-Bit den eski işletim sistemli bilgisayarınıza 2 TB dan fazla örneğin 3 TB veya 4 TB lık bir harddisk takıldığında harddiskin 2 TB tan fazlasını göremeyebilirsiniz.Bunun sebebi eski bilgisayar ve Windows 7 32-Bit den eski işletim sistemleri üzerinde bulunan MBR disk bölümlendirme tablosundan ileri gelir.Aslında harddiskinizde veya bilgisayarınızda bir sorun yoktur ancak MBR tablosunun engeli yüzünden harddiskin 2 TB dan fazla büyük alanını göremezsiniz.

MBR disk yapılandırması yapısı gereği 2 TB dan büyük harddisklere izin vermiyor.MBR disk yapılandırması eskiden herkesin işini görüyorken, zamanla harddisklerin 3, 4 veya daha üstü TB boyutlarında olması artık yeni bir disk yapılandırma biçiminin olmasını zorunlu kıldı.GPT disk yapılandırması ile harddiskler 256 TB gibi uçuk bölümlendirme boyutlarını destekler hale geldi.

Bilgisayarım 2 TB dan fazlasını görmüyor sorunu nasıl çözülür?

Bunun çözümü harddisk yapısını GPT disk bölümlendirme sisteminine çevirmek olacaktır.GPT bölümlendirme stili de sadece UEFI destekli bilgisayarlar kullanılabiliyor.Bu yüzden eski bilgisayarınızda ve Windows 7 64 Bit ten düşük işletim sistemlerinde bu sistemi kullanamaz, dolayısıyla 2 TB dan fazla harddiski göremezsiniz.

Diskinizi GPT disk stiline çevirmek için diskpart komutu kullanabilirsiniz.

  1. Başlata gelin ve cmd yazın, ardından cmd komut istemine sağ tuş yönetici olarak çalıştır deyin.
  2. Açılan komut istemine diskpart yazın ve enter e basın.
  3. Diskpart ekranına list disk yazın ve enter e basın.Şimdi bilgisayarınızda tüm diskler listelenecektir.Her diskin 0-1-2 gibi numarası olacak.Bunu komut ekranında görebilirsiniz seçmek istediğiniz disk numarasını aklınızda tutun.
  4. Şimdi select disk X (X=seçmek istenilen disk numarası) yazın ve enter e basın.
  5. clean yazın ve enter e basın.
  6. convert gpt yazın ve enter e basın.
  7. format fs=NTFS quick yazın ve enter e basın.
  8. exit yazın ve enter e basın.

Şimdi seçtiğiniz harddisk GPT disk yapılandırmasına dönüştü.Artık 2 TB dan fazla disk bölümlendirmesi yapabilirsiniz.

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce cevaplandı

  • tebrikler, hızlı davrandın. ben de yazıyordum bir şeyler :) hakan 7 yıl önce
  • @hakan hocam bu şansa oldu ben kullanıcının sorusundan habersizdim :) ismailsarp 7 yıl önce
  • Çok iyi denk gelmiş :) hakan 7 yıl önce