Bilgisayarım açılmıyor

Öncelikle selamun aleyküm arkadaşlar. Bilgisayarı açdığımda;

please enter setup to recover bios setting hatası alıyorum F1e basıp devam edin diyor fakat basdığım da siyah ekran kalıyor. Düğmeden kapat aç yapdığım da ise bu sefer;

power supply surges detected during the previous power on hatası veriyor F1e basdığım da yine siyah ekranda kalıyor yardımcı olursanız sevinirim

yaramazzq yaramazzq (1)
3 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bilgisayarındaki BIOS zarar görmüş. Bilgisayarcıya götürmende fayda var sen BIOS'u güncelleyemezsin yani BIOS'u tekrar yükleyemezsin

    Ayrıca şunları da gözden geçir yani şu yöntemleri de dene.

    Please Recovery Setup Bios Hatası

    Please enter Setup to recover BIOS settings

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

      Denedim de nafile. Peki bilgisayarcı biosu yüklyebilirmi yoksa anakart çöp mü?

      yaramazzq yaramazzq (1)
      3 yıl önce cevaplandı

      • Anakart bozuk olsa bilgisayar hiç yanır vermeye bilir en iyisi bir bilgisayarcıya göster. darkcrak 3 yıl önce
      • BIOS yani bilgisayarın beyni. BIOS olmazsa bilgisayar çalışmaz ve fanlar düzgün çalışmaz. darkcrak 3 yıl önce
      • Anladım farklı forumlarda psudan da olabilir dediler kafam baya karışdı psudan olmadığına falan emin olayım yapamazsam son çare bilgisayarcıya vermek yaramazzq 3 yıl önce

      Güç kaynağının marka modelini ve kaç watt olduğunu söyleyebilirmisin ?
      Ayrıca sistem özelliklerini de belirt, ekran kartını falan.
      Anakart marka model istiyorum.

      "Power Supply surges detected during the previous power on" hatasının sebepleri;

      • Voltaj dalgalanması,
      • PSU arızalı olabilir,
      • PSU Anakart bağlantı yeri çıkmış/oynamış olabilir,
      • Anakart yada diğer parçalarda kısa devre olabilir.

      Yapman gerekenler;

      • Anakarta bağlı olan güç kablolarını kontrol etmek gerekirse 24 pin bağlantısını çıkarıp tekrar takmak.
      • Kasanın arkasına bağlı olan PSU kablosunu çıkarıp bir süre bekleyip takmak.
      • Kasanın tüm USB portlarına bağlı USB ( varsa ) hepsini çıkarıp sistemi çalıştırmayı dene.
      • BIOS pilini çıkarıp 10 dk bekle tekrar tak.
      • Farklı priz varsa onunla deneyin.

      Diğer hata için ise, BIOS ayarlarını sıfırlayıp deneyin. Bunun için BIOS'a gelin ve F5 tuşuna basın ve ayarları sıfırlayın ve kaydedip çıkın.

      BIOS ölmüş. Anakartının marka modelini doğru yazarsan anakartına uygun BIOS yazılımını ve diğer çözümleri söyleyebilirim.

      3 Durum var ya anakartın BIOS'u arızalı ya da PSU yada ikisi de. Bir bilgisayarcıya götür, sorunu çabucak tespit eder ve gerekli işlemleri yapabilir.

      hydra hydra (3800)