Bilgisayarım aşırı yavaş çalışıyor

Merhaba. Evimde 13 yıl önce almış olduğum masaüstü bir bilgisayar var. Ancak bu bilgisayar çalışması gerekenden çok daha yavaş çalışıyor. Dosya geçişleri, program açmaları vs eskiye nazaran çok çok düşük. Bu sorunu nasıl halledebilirim? bilgisayarı eski hızına hiç olmazsa yaklaştırmanın bir yolu var mı?

Şu ana kadar yaptıklarımı şöyle sıralayabilirim.

1- Fotmat attım (hiçbir hızlanma olmadı) 2- Advanced SystemCare pro kullanarak bilgisayarımda tespit edilen sorunları çözdüm (yine işe yaramadı)(kayıt defteri hatalarını çözme disk birleştirme vs işleri tamam) 3- Format sonrası hiçbir gereksiz program yüklemedim 4-  Speedfan programı ile sıcaklık değerlerini kontrol ettim. yanlış anlamadıysam 3 adet fan tespit etti. sıcaklık değerleri ise normal gözüküyor (19-35 derece arası) ancak fanlardan 2 tanesinin karşısında 0 rpm yazıyor. diğerinin ise 3553 rpm 5- Bilgisayar yeni açıldığında gözüken masaüstü durumunda kullanılan ram %75 civarında diyor işlemci ise %0-%75 arasında değerler alıyor. 6- Sanal belleği yükselttim.

Not: Bilgisayar çalışmaya başladıktan bir süre sonra hafif bir hızlanma oluyor. Yani ilk açıldığı zamana göre daha hızlı oluyor. (az ama fark ediliyor)

Bilgisayarımın özellikleri ise şu şekilde

1- İşletim sistemi: XP Service Pack 2

2- İşlemci: İntel pentium 4 (2.8 ghz)

3- Hard Disk: 80 GB HDD

4- Ram: 512 MB

5- Ekran kartı: 512 MB (ATI)

6- Asus kasa

Bu bilgiler ışığında, bana yardımcı olabilir misiniz? Mümkünse öncelikle maliyetsiz yöntemler tercihim. Yeni bilgisayar almak şimdilik söz konusu olmadığı gibi, donanım takviyesi de maalesef biraz sıkıntılı. Eğer bunun dışında bir yol önerirseniz çok sevinirim.

alexandratroya alexandratroya (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    genel performans ayarlarını yapın faydası olur

    kaancakal kaancakal (1)
    8 yıl önce cevaplandı

      Bilgisayara XP yi modifiyeli mi kurdun mesala black edition?

      kullanici175423 kullanici175423 (3)
      8 yıl önce cevaplandı

        Ram kullanımı yüksek geldi bana, virus bulaşmış olabilir

        • Kis 15 indirin.

        • Redegit ile gereksiz uygulamaları kapatın.

        • Malwarebytes Antı - Malwara indirin.

        • Adw Cleaner indirin.

        Ram kullanımı sebebinden dolayı, yavaşlıyor bunları yapın. Düzelcektir :)

        xthehitman xthehitman (1)